A próbaidő alatt közölt azonnali hatályú felmondás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A próbaidő lényege – nevéből adódóan -, hogy ezen időszak alatt a felek eldönthetik azt, hogy fenn kívánják-e tartani a munkaviszonyt. Kikötése nem kötelező, a Munka törvénykönyve 45. § (5) bekezdése alapján a felek dönthetnek úgy is, hogy nem élnek a próbaidő intézményével. Alkalmazásával ugyanakkor egyszerűbb kilépni a jogviszonyból, ha az mégsem váltja be a hozzá fűzött reményeket.


A próbaidő lényege ugyanis abban áll, hogy ezen időszak alatt a munkaviszonyt bármelyik fél azonnali hatállyal, indokolás nélkül megszüntetheti [Mt. 79. § (1) bek. a) pont]. Fontos követelmény, hogy a próbaidőt a munkaszerződésben kell kikötni, és ebből eredően a próbaidő alatt jogszerűen csak írásban lehet élni az azonnali hatályú felmondással. Ilyenkor fokozottan érdemes figyelni arra, hogy – bármelyik fél is alkalmazza,- semmiképp ne tartalmazzon indokolást a jognyilatkozat, hiszen ha mégis szerepel benne, akkor a bírói gyakorlat alapján, annak tartalmáért felelősséggel tartozik a nyilatkozattevő (BH2005. 328). A felmondás másik féllel történő közlésével azonnal megszűnik a jogviszony, nem kell számolni a felmondási idő letöltésével.

Látható, hogy a próbaidő kikötésével mindkét fél számára egyszerű lehetőség adódik arra, hogy meggondolja magát a jogviszonnyal kapcsolatban, azonban az indokolás hiányához kapcsolódó visszaélések miatt a jogalkotó számos korlátozó szabályt vezetett be. Ezek közül az egyik a próbaidő hosszának, valamint meghosszabbíthatóságának meghatározása. A próbaidő ugyanis legfeljebb három hónapra köthető ki, mely a munkaviszony kezdetétől számítandó [Mt. 45. § (5) bek.]. Az ennél hosszabb időtartamra kikötött próbaidő részleges érvénytelenség folytán a három hónap elteltével megszűnik. Amennyiben a felek a törvényi maximumnál rövidebb próbaidőt kötöttek ki a munkaszerződésben, akkor annak időtartamát legfeljebb egy alkalommal meghosszabbíthatják, azonban az így meghosszabbított próbaidő sem haladhatja meg a három hónapot [Mt. 45. § (5) bek.].

A próbaidő alatti felmondással kapcsolatban érdemes tudni, hogy a próbaidő időtartamnak minősül, nem pedig határidőnek, ezért az Mt. 26. §-a alapján számítására a naptár az irányadó. Ebből eredően, amennyiben a próbaidő hétvégén jár le, akkor érdemes már az előtt átadni a másik félnek a jogviszonyt megszüntető nyilatkozatot, nem elég azt postára adni, mivel a próbaidő elteltét követően a próbaidőre hivatkozással a munkaviszonyt nem lehet megszüntetni, az ekkor közölt nyilatkozatot tartalma szerint kell elbírálni (BH2005. 328). Azaz, a próbaidő lejárta után közölt, munkaviszony egyoldalú, azonnali hatályú megszüntetésére vonatkozó nyilatkozat jogellenes lesz (BH1999. 526).

A fentieken túlmenően, a próbaidő alatti azonnali hatályú felmondással kapcsolatban is érvényesülnek az Mt. általános magatartási követelményei, így – bár indokolási kötelezettség nem terheli a feleket-, elviekben megállapítható a joggal való visszaélés, vagy az egyenlő bánásmód tilalmának megsértése. A munkaviszonnyal kapcsolatos jogokat és kötelezettségeket (így a felmondás jogát is) rendeltetésének megfelelően kell alkalmazni (B1995. 608). A bírói gyakorlat alapján nem rendeltetésszerű a joggyakorlás, ha a próbaidő alatt közölt azonnali hatályú felmondást megtorlásként, vagy a munkavállaló várandóssága miatt alkalmazzák.  

[htmlbox Opus_Simplex]

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.