Ágazati bértámogatási program: eddig 15 milliárd forintot ítéltek meg


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az ágazati bértámogatási programban, ami a vendéglátásban, a turizmusban, a szolgáltató szektorban tevékenykedőknek nyújt segítséget, eddig 10 ezer munkáltató, csaknem 70 ezer munkavállaló esetében nyújtott be kérelmet és 15 milliárd forintot ítéltek meg támogatásként – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára hétfőn a Facebookra feltöltött videójában.

Bodó Sándor szerint az ágazati bértámogatási programra azért van szükség, mert a koronavírus-járvány második hullámában a kormánynak már célirányosan kell azokat az ágazatokat segítenie, amelyek komoly hátrányokat szenvednek, hiszen nehéz heteket, hónapokat élnek át.

A ágazati bértámogatási program lehetőségével a szállásadók, az utazásszervezők, valamint azok a buszos szolgáltatók is élhetnek, akik a turizmus területén tevékenykednek.

Az ágazati bértámogatási program mértéke

Az ágazati bértámogatás igényelhető maximális mértéke a minimálbér másfélszerese, személyenként havi bruttó 241 500 forint.

Kiemelte, a program lényege, hogy a kifizetett bérek 50 százalékát az állam, 50 százalékát pedig a munkaadók állják, akiknek a program időtartama alatt járulékot sem kell fizetniük, így a munkabérköltségek közel kétharmadát az állam biztosítja.

Az államtitkár szerint a legtöbb igénylés a fővárosból érkezik, az adatok azt mutatják, hogy a munkaadók átlagosan 101 ezer forintot igényelnek (ez a munkabér 50 százaléka).

Bodó Sándor elmondta, a pályázat részletei a munka.hu oldalon találhatók, a munkaadók a foglalkoztatási főosztályokon tudják leadni a kérelmeiket, amelyhez csatolni kell a dolgozók munkaszerződését is.

Ágazati bértámogatási program

Az államtitkár felidézte, hogy a kormány már a vírus magyarországi megjelenésétől kezdve elkötelezett volt a hatékony egészségügyi védekezés és a gazdasági mentőcsomag kialakításában.

Bodó szerint 1,6 millió munkahelyet segítettek a kormányzati programok megőrizni

A legfontosabb a munkahelyek megőrzése volt, ezért munkahelyvédelmi programot indítottak, amelynek eredményeként több mint 220 ezer munkahelyet tudtak megvédeni.

A járvány első hullámának végén pedig már a munkahelyek teremtése is előtérbe került, ezt szolgálta a 6+3 névvel ellátott munkahelyteremtő program, amelyben a bérek jelentős részét 6 hónapig az állam biztosítja, 3 hónapig pedig a munkaadóktól kéri ezt. A programnak köszönhetően nyár végére a regisztrált álláskeresők száma újra 300 ezer alá csökkent.

A vírushelyzet első és második hullámában bevezetett programok 1,6 millió munkavállaló munkahelyének megőrzésében segítettek – mondta az ITM államtitkára.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 29.

Haláleset a családban, így segíthet a munkáltató

Egy hozzátartozó elvesztése mindannyiunk számára váratlan és fájdalmas esemény az életünk során. Ilyenkor teljesen érthető és természetes, hogy szükségünk van időre a veszteség feldolgozására, és a temetéssel kapcsolatos teendők elvégzésére. A munkáltatónak is kötelessége, hogy a gyászoló dolgozó terhén enyhítsen. Ennek módja a rendkívüli, vagyis az alapszabadságon felül járó, úgynevezett temetési szabadság biztosítása. A közelgő halottak napja apropóján – bár ez bármikor máskor is aktuálissá válhat – az Index szakértőhöz fordult, összeszedtünk mindent, amit a temetési szabadságról tudni érdemes.

2024. október 29.

Szorul a munkaerőpiaci hurok, az emberközpontú vezetés a kiút

Rohamléptekben változik a munkaerőpiac: ma már nemcsak a tehetségekért, hanem az alkalmas munkavállalókért is kiélezett verseny zajlik. Magyarországon évente közel 30 ezer fővel kevesebben lépnek be a munkaerőpiacra, mint ahányan nyugdíjba mennek vagy külföldre távoznak. A vállalatoknak fel kell készülniük az állandósuló munkaerőhiányra. Radikálisan új szemléletre van szükségük ahhoz, hogy sikeresen alkalmazkodjanak a megváltozott feltételekhez.

2024. október 29.

Kutyabarát munkahelyek: lehetőségek, kihívások és jogszabályi keretek

A kutyabarát irodák egyre népszerűbbé válnak a munkahelyi környezetben, mivel számos kutatás kimutatta, hogy a kutyák jelenléte csökkenti a stresszt és növeli a dolgozók elégedettségét. A kutyák munkahelyre való beengedése ugyanakkor számos kérdést és kihívást vethet fel, amelyek megoldása alapos tervezést és megfelelő szabályozást igényel.