Becsengetés – A tanulmányi szerződés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A tanulmányi szerződés a munkaviszonyhoz kötődő, polgári jogi megállapodás. Ebben a sajátos szerződésben a munkáltató vállalja, hogy a munkavállalónak a tanulmányok alatt támogatást nyújt, a munkavállaló pedig kötelezi magát, hogy a megállapodás szerinti tanulmányokat folytatja, illetőleg a képzettség megszerzése után meghatározott időn keresztül a munkaviszonyát felmondással nem szünteti meg. Dr. Kártyás Gábor blogbejegyzésében áttekinti, mire is számíthatnak pontosan azok, akik tanulmányi szerződést írnak alá.


Tanulmányi szerződés csak olyan képzésre köthető, amelyre nem a munkáltató kötelezte a munkavállalót. A munkáltató tehát csak felajánlja a lehetőséget, hogy valamilyen képzés elvégzéséhez támogatást nyújt, ha cserébe a munkavállaló a megszerzett ismereteket egy bizonyos ideig nála kamatoztatja. Tanulmányi szerződés egyaránt köthető iskolarendszerű, vagy más jellegű képzésre, szakmai gyakorlatra, vagy betanulásra is.

A munkáltató által nyújtott támogatás sokféle lehet. Megtérítheti a képzés költségeit, vagy azok egy részét (pl. tandíj, tankönyvek, segédanyagok ára, vizsgadíjak, utazási és szállásköltségek stb.), mentesítheti a munkavállalót munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól a képzési napokra, vagy a vizsgafelkészüléshez szükséges időre.

Úgy is megállapodhatnak a felek, hogy a munkáltató a tanulmányok miatti távollétek idejére is fizet valamilyen díjazást a munkavállaló számára. Nem lehet azonban tanulmányi szerződést kötni a munkaviszonyra vonatkozó szabály alapján amúgy is járó kedvezmény biztosítására. Például, a kollektív szerződés alapján alanyi jogon járó éves jutalomnak nem lehet feltételéül szabni a tanulmányi szerződésben, hogy a munkavállaló teljesítse tanulmányi kötelezettségeit. A bírói gyakorlat alapján a tanulmányok befejeztével adott támogatás nem minősül a szerződés alapján adott támogatásnak, így szerződésszegés esetén azt visszakövetelni sem lehet.

A munkáltató támogatásáért cserébe a munkavállaló köteles az előírt tanulmányokat folytatni, az órákon részt venni, a szükséges vizsgákat letenni. Emellett vállalnia kell, hogy a képzést követően bizonyos időtartamig munkaviszonyát felmondással nem szüntetni meg. Ezt az időtartamot a munkáltató által adott támogatással arányosan kell meghatározni, azzal, hogy öt évnél hosszabb nem lehet. Például, ha a munkáltató egy másfél éves felsőfokú szakképzés tandíjának 30%-át fizette ki támogatásként, egy évnél hosszabb időszak kikötése aligha lenne arányos. Az új Munka Törvénykönyve kimondja, hogy a letöltendő idő számítása szempontjából azokat a távolléteket is figyelembe kell venni, amelyek a rendes szabadság szempontjából is jogszerző időnek számítanak (pl. a szülési szabadság idejét).

Az új Munka Törvénykönyve részletesen szabályozza a tanulmányi szerződés megszüntetését is. Előre kell bocsátani, hogy a tanulmányi szerződés megszűnése nem feltétlenül esik egybe a munkaviszony végével. A munkáltató elállhat a tanulmányi szerződéstől és a nyújtott támogatást visszakövetelheti, ha a munkavállaló a tanulmányi szerződésben foglaltakat megszegi (pl. nem vesz részt az órákon, nem teszi le a vizsgát, nem tölti le a kikötött időtartamot). Kifejezetten kimondja a törvény, hogy szerződésszegésnek minősül az is, ha a munkaviszony megszüntetésének indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása. Például, ha a munkavállalónak rendszeres késés miatt felmondanak, a tanulmányi szerződése is megszüntethető, és az addig kapott támogatást köteles visszafizetni a munkáltatónak. A visszatérítési kötelezettség arányos, ha a munkavállaló a szerződésben kikötött tartamnak csak egy részét nem tölti le.

Míg a munkáltató elállását bármilyen munkavállalói szerződésszegés megalapozza, a munkavállaló csak akkor mentesül a tanulmányi szerződésből folyó kötelezettsége alól, ha a munkáltató lényeges szerződésszegést követ el. Furcsa, hogy egy polgári jogi, a felek mellérendeltségére épülő megállapodásnál éppen a munkaviszonyban egyébként alárendelt munkavállaló oldalán szigorúbb a szabályozás. Ilyenkor a már megkapott támogatást nem kell visszafizetni, a felek csak a jövőre nézvést mentesülnek a szerződésből eredő kötelezettségeik alól.

Újdonság továbbá, hogy a tanulmányi szerződést bármely fél azonnali hatállyal felmondhatja, ha körülményeiben olyan lényeges változás következett be, amely a kötelezettség teljesítését lehetetlenné tenné, vagy az aránytalan sérelemmel járna. Például, a munkavállalónak ikergyermekei születnek, és a tanulás már nem fér bele a gyermeknevelés és a munka mellett, vagy a munkáltatónak megszűnik az a tevékenysége, amely keretében a munkavállaló új szaktudását használhatta volna. A munkavállaló felmondása esetén ilyen esetben a munkáltató a nyújtott támogatást visszakövetelheti. A munkáltató ilyen okból tett felmondása esetén azonban a támogatást nem kell visszafizetni. Végül, bár a törvény kifejezetten nem tartalmazza, a felek közös megegyezésével a tanulmányi szerződés bármikor megszüntethető.

Többet szeretne tudni az új Munka Törvénykönyvéről, a vállalati képzésekről ?

Vidéki képzések szeptember-októberben az Új Munka Törvénykönyve alkalmazásáról
Október 9-11: IX. Magyar Munkajogi Konferencia Visegrád
Október 18: Képzési referens szervezetfejlesztés, képzéstől az utánkövetésig

Az összes Rodin-konferenciát itt találja.

Munkajogi e-kommentár – Online kommentár az új Munka Törvénykönyvéhez – aki most rendeli meg a Munkajogi E-kommentárt, 50 százalékos kedvezménnyel jelentkezhet a Rodin vidéki képzseire.

A CompLex Kiadó munkajogi kiadványai:

Az új munka törvénykönyve – munkáltatóknak
Az új munka törvénykönyve – munkavállalóknak

Befejezésül hozzá kell tenni, hogy a tanulmányi szerződés polgári jogi jellegéhez igazodóan, annak minden törvényi szabálya diszpozitív, azoktól tehát munkaszerződés a munkavállaló javára, kollektív szerződés pedig a hátrányára is eltérhet.

dr. Kártyás Gábor blogja az új Munka Törvénykönyvéről az ujmunkatorvenykonyve.hu oldalon olvasható.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.