Cafeteria-átalakítás: kilőne a minimálbér?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Magyar Idők cikke szerint a caferia átalakítása komolyan megemelheti a minimálbéresek jövedelmét.


A cafetéria-rendszer átalakításának egyik lehetséges forgatókönyvről ír a Magyar Idők, amelynek két pontját emeli ki. Az egyik, hogy a bérkiegészítés után feltehetően nem kérne járulékot az állam, emiatt a fizetésrész a nyugdíj kiszámításakor nem jöhetne szóba. A másik, hogy a tétel a mostani keresetekre rakódna rá: a dolgozók zsebébe kerülő összeg tehát nagyjából húszezer forinttal emelkedne meg. Erre példaként a minimálbér hozható fel. A legkisebb jövedelem bruttó összege ma 111 ezer forint. Ehhez jöhetne hozzá a nagyjából húszezer forintos bérkiegészítés, az érintett minimálbéresek juttatása így körülbelül 130 ezer forintra változna.

ADÓklub Online 2016 – Androidos okostelefonnal

 

ADÓ szaklap online

ADÓ-kódex szaklap online

Számviteli tanácsadó szaklap online

Áfa-kalauz szaklap online – ADÓ

kérdések és válaszok

Ado.hu Prémium cikkek

Rendelje meg most >>

Valószínű, hogy valamennyivel a minimálbér alapösszege is emelkedni fog, vagyis a leg­alacsonyabb fizetésűek havi juttatása akár 140 ezer forint körül is kiköthetne. Új utalványok viszont – az elképzelés szerint – jövőre már nem járnának – olvasható a lapban.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.

2024. június 20.

Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása: értéket teremt

Évente közel 200 milliárd forintot fizetnek be a hazai vállalkozások rehabilitációs hozzájárulásként az államkasszába, mivel a foglalkoztatottak között a megváltozott munkaképességű alkalmazottak aránya nem éri el az öt százalékot. Becslések szerint ez a csoport akár 100 ezres tartalékot is jelenthet a magyar munkaerőpiacnak. Az ezen munkavállalók munkába állításához szükséges jól átgondolt stratégia kidolgozásához és megvalósításához a legtöbb vállalat jelenleg nem tud megfelelő szakembert allokálni, ezért érdemes külsős szakértő vagy HR szolgáltató támogatását bevonni.