Digitalizáció a munkahelyeken – Országos kutatás indult


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bejelentheti-e a betegszabadságát a Facebookon? Szokta olvasni munkahelyi leveleit a szabadsága alatt a telefonján? Kényelmesebb vagy nehezebb lett az életünk, mióta a munkahelyekre is betört a digitális technika? Ezekre a kérdésekre keresi a választ egy most induló felmérés.


A digitális technika ma már életünk minden területén jelen van, így a munkahelyeken is. Egyre többek számára bevett munkaeszköz a számítógép, a tablet, vagy az okostelefon. Az új technológiák és eszközök révén a munkahelyek átalakulóban vannak. „A hangsúly már nem a munkaidőn vagy a munkahelyen van, hanem sokkal inkább a feladaton és annak elvégzésén. Ehhez mai virtuális világunkban elegendő egy számítógép és az internetkapcsolat, és nem az számít, hogy az előírt munkaidőben, a kijelölt munkavégzési helyen álljon rendelkezésre a munkavállaló” – mondta el Dr. Kártyás Gábor, egyetemi adjunktus, a kutatás vezetője.

Nem egyértelmű, hogy ezek a technikai változások a munkavállaló szempontjából előnyösek-e. Miközben egyszerűbbé válhat egyes feladatok elvégzése, kockázatos lehet, ha a munka – a modern eszközeink segítségével – beszivárog a magánéletünkbe is. Az is kérdéses, tudnak-e a munkavállalók alkalmazkodni az új munkakörnyezet elvárásaihoz. „Nem csak informatikai, technikai tudásról van szó. Kérdéses, hogy a rugalmasságot, vagy a gyors válaszkészséget milyen mértékben lehet elvárni a modern munkavállalótól, és ehhez milyen segítséget adhat a munkáltató” – vetette fel a kutatásvezető.

A munkaügyi szakemberekből álló kutatócsoport célja annak vizsgálata, milyen eszközökkel érhető el, hogy a munkaerő-piacon a digitalizáció előnyei érvényesüljenek. Ugyanakkor a modern technológiák esetleges veszélyei, káros hatásai csökkenjenek, illetve megelőzhetőek legyenek.

A kutatás része egy online kérdőív, amelyben a munkavállalókat kérdezik saját tapasztalataikról a témát érintően. A kérdőívet bárki kitöltheti, aki munkavállalóként dolgozik. Az adatfelvétel anonim, a válaszokból sem a munkavállaló, sem a munkáltató nem azonosítható.

Ha Ön is szeretne részt venni a felmérésben, és megosztani tapasztalatait, kérjük, kattintson a következő linkre:

http://goo.gl/forms/AzAZ80H2YZAdsGQv2

A kutatás eredményeiről 2017 elején hírt adunk oldalunkon.

A kutatás a Közösen a Jövő Munkahelyeiért Alapítvány támogatásával, a Magyar Munkajogi Tudományos Diák Egyesület szervezésében valósul meg.

 

Munkajogi kiskönyvtár csomag

Rendelje meg a Munkajogi kiskönyvtár sorozat 8-11. köteteit csomagban akciósan 8100 Ft + áfa áron!

Külföldiek magyarországi foglalkoztatása

Személyes adatok kezelése a munkaviszonyban

A munkaviszony létesítése

Bérszámfejtés a gyakorlatban
 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

A tavalyi év végéhez képest jobban aggódnak a munkahelyükért a magyar munkavállalók

Előző évhez képest minimálisan ugyan, de kissé visszaesett a magyar munkavállalók optimista percepciója az aktuális munkahelyük fennmaradásával kapcsolatban, derül ki a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából. Az első negyedévben végzett felmérésből az is kiderül, hogy egy év alatt érzékelhetően lecsökkent az az időtáv, amelyet a megkérdezettek szerint a háztartásuk át tudna vészelni egy esetleges állásvesztés esetén.

2024. április 30.

A kollektív szerződést az a szakszervezet is felmondhatja, amelyik részt sem vett a megkötésében?

Korábban írtunk már az Alkotmánybíróság egy határozatáról, amelynek nyomán megváltozott a munka törvénykönyvének a kollektív szerződés módosítását érintő rendelkezése. A változás értelmében a kollektív szerződés módosításakor aláíró félként járhat el az a szakszervezet is, amelyik egy már meglévő kollektív szerződés hatálya alatt teljesíti a kollektív szerződés megkötésére való jogosultsághoz szükséges feltételt. Kérdésként merül fel ugyanakkor, hogy az ilyen szakszervezet vajon a kollektív szerződés felmondásának jogát is megkapja-e.

2024. április 26.

Nőtt a munkanélküliség

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).