Egyenlő bér kölcsönzésnél


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Lehet-e eltérés a munkáltató által közvetlenül alkalmazott, belsős munkavállalók és azok bére között, akiket munkaerő-kölcsönzésen keresztül foglalkoztat? A Munka Törvénykönyve szerint általában nem. Következzen néhány fontos tudnivaló az elvi szabály értelmezéséhez.


A munkaerő-kölcsönzésről szóló 2008/104/EK irányelv arra épül, hogy a kölcsönzött és a közvetlenül alkalmazott munkavállalók díjazásában – főszabály szerint – nem tehető különbség. A Munka Törvénykönyvének megfelelően rögzíti, hogy a kikölcsönzés tartama alatt a munkavállaló számára biztosítani kell a kölcsönvevővel munkaviszonyban álló munkavállalókra irányadó alapvető munka- és foglalkoztatási feltételeket. A törvény e körbe sorolja a munkabér összegére és védelmére, továbbá az egyéb juttatásokra vonatkozó rendelkezéseket is.

A munkabér tekintetében tehát mindenre jogosult a kölcsönzött munkavállaló, amit a kölcsönvevő saját alkalmazottjaként megkapna. Annak nincs jelentősége, hogy az adott bérelemet jogszabály, kollektív szerződés, más munkaviszonyra vonatkozó szabály, vagy egyoldalú munkáltatói nyilatkozat (pl. szabályzat) rögzíti-e.Az egyenlő bánásmódot minden esetben biztosítani kell.

Kérdéses lehet, mi minden tartozik itt a munkabér fogalma alá. A törvény szerint e vonatkozásban munkabérnek kell tekinteni minden, a munkaviszony alapján közvetlenül vagy közvetve nyújtott pénzbeli és természetbeni (szociális) juttatást. Ebből a tág megfogalmazásból eredően a kölcsönvevőnél dolgozó munkavállaló minden juttatásra jogosult, amelyre az összehasonlítható, közvetlenül alkalmazott munkavállaló is, ideértve a természetbeni juttatásokat és a cafetéria-elemeket is. Ez a gyakorlatban a kölcsönvevő és a kölcsönbeadó közötti kiterjedt információ-cserét feltételez, amit a Munka Törvénykönyve kifejezetten meg is követel.

Az uniós irányelv azt is kifejezetten előírja, hogy, a kölcsönzött munkavállalók számára a kölcsönvevő szolgáltatásaihoz, illetve közös létesítményeihez (pl. étkezdéhez, a gyermekgondozási létesítményekhez és az utazási szolgáltatásokhoz) a kölcsönvevő saját munkavállalóival megegyező hozzáférést kell biztosítani, kivéve, ha az eltérést objektív okok igazolják. Ilyen rendelkezést a Munka Törvénykönyve nem tartalmaz. Az egyenlő bánásmódról szóló törvényből azonban következik, hogy – objektív indok hiányában – a kölcsönzött munkavállaló nem zárható ki a kölcsönvevőnél az üzemi étkeztetésből, gyermekmegőrzési szolgáltatásokból sem.

Fontos, hogy az egyenlő bér elvével nem ellentétes, ha nem pontosan ugyanazokat a bérelemeket kapják a munkavállalók, amennyiben azok értéke egyébként azonos. Így olyan esetben, ha az üzemi étkezde nem tudja ellátni a nagy létszámú kölcsönzött munkavállalókat is, az egyenlő díjazás az üzemi étkeztetéssel egyenértékű étkezési utalványokkal is biztosítható.

Munkajogi kérdés-válasz szolgáltatás

Használja kérdés-válasz szolgáltatásunkat és kérdezzen szakértőinktől, akik egyénre szabott segítséget nyújtanak az Ön számára 5 munkanapon belül. A kérdezési lehetőség mellett hozzáférést biztosítunk adatbázisunkhoz is, ahol több száz munkajogi kérdés-válasz közül böngészhet.

Részletes információ >>

Hangsúlyozni kell, hogy a kölcsönzött munkavállaló is csak akkor jogosult egyenlő díjazásra, ha a belsős munkavállalóval egyenlő értékű munkát végez. Ez ugyanis az egyenlő bér elvének egyik alapeleme. A munka egyenlő értékének megállapításánál különösen az elvégzett munka természetét, minőségét, mennyiségét, a munkakörülményeket, a szükséges szakképzettséget, fizikai vagy szellemi erőfeszítést, tapasztalatot, felelősséget, a munkaerő-piaci viszonyokat kell figyelembe venni. Például, jogszerűen adható több bér a belsős munkavállalónak, mint a betanulási idejét töltő kölcsönzött kollégáinak, hiszen az előbbi már évek óta az adott üzemben dolgozik, pontosan ismeri a munkafolyamatokat, míg a kölcsönzöttek most látják először a gyárat belülről.

Ugyanakkor a kikölcsönzések első napjától érvényesítendő egyenlő bér elve alól a Munka Törvénykönyve szerint több esetben kivétel tehető. Ennek is köszönhető, hogy a statisztikák szerint az utóbbi években a kölcsönzött munkavállalók havi bére jelentősen elmarad a bruttó nemzetgazdasági átlagkeresettől, ugyanakkorközel duplája a minimálbérnek. Kisebb az eltérés, ha azokban az ágazatokban elérhető átlagos keresetekhez viszonyítunk, ahol a legtöbb kölcsönzött munkás dolgozik. A hazai gyakorlatban ugyanis a kölcsönzött munkavállalók háromnegyede fizikai munkás, akiknek mintegy fele betanított munkát végez. Ezekben az ágazatokban általában is alacsonyabb az átlagos kereset. A következő bejegyzésben a lehetséges kivételeket tekintjük át, amikor jogszerűen fizethető kevesebb bér a kölcsönzött munkavállalónak, mint belsős kollégáinak.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.