Egyre kevesebb a halálos munkabaleset – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A gépiparban dolgozókat éri a legtöbb baleset, de például a kereskedelemben is sokan kénytelen hosszabb-rövidebb kényszerpihenőre menni emiatt – derül ki az InfoTandem heti infografikájából. Pozitív fejlemény, hogy az idei első hat hónapban a fél évtizeddel korábbinak a felére csökkent a halálos incidensek száma.


Örvendetes módon az idei első félévben is tovább mérséklődött a halálos kimenetelű – azaz egy éven belül a sérült életét kioltó – munkabalesetek száma. Az első hat hónapban 23 áldozatról szóltak a feldolgozott jegyzőkönyvek (közülük 22-en gyakorlatilag azonnal, 3 napon belül elhunytak), míg például 2009 hasonló időszakában még 53, két évvel ezelőtt 41, tavaly pedig 31 volt ez a szám. Pedig az első félévi munkabalesetek az elmúlt három esztendőben gyakoribbakká váltak: a 2010-es 8488 baleset után volt egy erőteljes javulás (több mint 1100-as mínusz), ám azóta megint felfelé kúszik ez a mutató, amely az idén 7664-re emelkedett. Ebből a férfiak 64 százalékkal részesedtek. A balesetek következtében előálló munkaképtelenség legjellemzőbb periódusa egy-két hét. Az érintettek egyharmada legfeljebb 13 napon belül visszamehetett dolgozni, 18 százaléknyian viszont egy hónapnál is tovább voltak kénytelenek lábadozni. Legalábbis azok közül, akikről vannak információk – mintegy 2 ezer esetnél ugyanis nem ismert, meddig tartott a kényszerpihenő.

A balesetek elszenvedői zömmel középkorúak; 27 százalékuk tartozott a 35–44 éves korcsoportba, további egynegyedük pedig a 45–54 esztendősek közé. A 65 évnél idősebbek közül mindössze 29-en voltak szenvedő alanyai munkabalesetnek, s a 24 év alattiak száma is alulról súrolta az ezret.

Az ágazatok közül, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal kimutatásai szerint, a feldolgozóiparban a legveszélyesebb dolgozni: a balesetezők 37 százaléka tartozott ide – közülük a legtöbben, 1435-en valamelyik gépipari vállalkozásnál álltak munkában. Szintén a rizikósabbak közé sorolható a szállítást, raktározást, postai szolgáltatásokat és távközlést magában foglaló szektor, illetve a kereskedelem is. Ezekhez képest az építőiparban dolgozók viszonylag jól, 260 afférral megúszták – igaz, a legtöbb halálos baleset (6) itt történt. Ez utóbbi szempontból a mezőgazdaságnak van a második legszomorúbb mutatója, ahol öten vesztették életüket az összesen 297 munkabaleset következményeként.

Az esetek túlnyomó többségében (77 százalékában) valamilyen jogi személyiségű gazdasági társaság volt a munkaadó, de például 84 eseménynél egyházi szervezet, 10-nél pedig alapítvány volt a foglalkoztató. Az ügyek kapcsán összesen 32 millió forintnyi bírságot szabtak ki.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.