Ez jár a népszavazáson dolgozóknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közelgő népszavazáson közreműködő választási bizottsági tagok mentesülnek a szavazást követő napon a munkavégzés alól. Az ABT Treuhand cikkéből azt is megtudhatja, kapnak-e fizetést a kimaradt napra. 


Az országgyűlési, helyi önkormányzati választások, illetve a népszavazások alkalmával helyi választási bizottságokat illetve szavazatszámláló bizottságokat állítanak fel az egyes körzetekben. A választási törvény alapján a szavazatszámlálók, illetve választási bizottsági tagok a választást, népszavazást követő napon mentesülnek a munkavégzési kötelezettség alól.

Így lesz ez a közelgő október 2-i népszavazás alkalmával is: október 3-án igazoltan maradhatnak távol ezek a munkavállalók a munkahelyükről, és aznapra bér (távolléti díj) illeti meg őket, amit a munkáltató köteles megfizetni.

Annak érdekében, hogy a munkáltatót ne érje emiatt kár, öt napon belül lehetősége van arra, hogy a távolléti díjat és járulékait a helyi választási bizottságtól visszaigényelje. Mivel nincs általános szabály a visszatérítésre, ezért minél előbb fel kell venni a kapcsolatot a helyi választási iroda vezetőjével és tisztázni a visszaigénylés módját.

Fontos hangsúlyozni a mentesülés kapcsán, hogy a munkavállaló köteles előre bejelenteni távolmaradását a munkából, megjelölve annak okát. A munkáltató emellett kötelezheti a munkavállalót, hogy igazolja a jogszerű indok fennállását.

A jogszabályok további olyan állampolgári kötelezettségeket is meghatároznak, amikor a munkáltatónak kötelessége felmenti a munkavégzés alól a munkavállalót, de a díjazás a járulékaival együtt megtérül, vagyis nem a munkáltató költsége, hanem az elrendelőé. Ilyen többek között:

  • A Munka Törvénykönyve által nevesített önkéntes vagy létesítmény tűzoltói szolgálat ellátásának időtartama;
  • az önkéntes polgárvédelmi feladatok ellátásának teljesítése (pl. árvíz, földrengés esetén).

Más a helyzet, ha a munkavállaló saját házát, vagyonát menti a védekezéssel, és nem polgármesteri behívásra teljesíti azt. Ebben az esetben a munkavállaló mentesül ugyan a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól (a különös méltánylást érdemlő személyi, családi vagy elháríthatatlan ok miatt indokolt távollét tartamára), de díjazás nem jár neki.

Köztes eset az önkéntes véradáson való részvétel, amikor a véradáshoz szükséges idő tartamára, de maximum 4 órára mentesül a munkavégzési kötelezettség alól a munkavállaló, amire a távolléti díj összegét kell részére megfizetni – ennek megtérítését azonban nem kérheti a munkáltató.

Ha bíróság vagy hatóság felhívására kell részt venni egy eljárásban akár tanúként, felperesként, alperesként, gyanúsítottként, az erre szóló idézéssel kapcsolatban a munkáltatónak nincs mérlegelési lehetősége, a munkavállalót fel kell menteni a munkavégzési kötelezettsége alól, de (a munkáltató által vissza nem igényelhető) díjazás csak akkor illeti meg, ha tanúként hallgatják meg.

A cikk szerzője Petrő Katalin, az ABT Treuhand csoport munkatársa. 

További blogbejegyzések: 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. október 29.

Haláleset a családban, így segíthet a munkáltató

Egy hozzátartozó elvesztése mindannyiunk számára váratlan és fájdalmas esemény az életünk során. Ilyenkor teljesen érthető és természetes, hogy szükségünk van időre a veszteség feldolgozására, és a temetéssel kapcsolatos teendők elvégzésére. A munkáltatónak is kötelessége, hogy a gyászoló dolgozó terhén enyhítsen. Ennek módja a rendkívüli, vagyis az alapszabadságon felül járó, úgynevezett temetési szabadság biztosítása. A közelgő halottak napja apropóján – bár ez bármikor máskor is aktuálissá válhat – az Index szakértőhöz fordult, összeszedtünk mindent, amit a temetési szabadságról tudni érdemes.

2024. október 29.

Szorul a munkaerőpiaci hurok, az emberközpontú vezetés a kiút

Rohamléptekben változik a munkaerőpiac: ma már nemcsak a tehetségekért, hanem az alkalmas munkavállalókért is kiélezett verseny zajlik. Magyarországon évente közel 30 ezer fővel kevesebben lépnek be a munkaerőpiacra, mint ahányan nyugdíjba mennek vagy külföldre távoznak. A vállalatoknak fel kell készülniük az állandósuló munkaerőhiányra. Radikálisan új szemléletre van szükségük ahhoz, hogy sikeresen alkalmazkodjanak a megváltozott feltételekhez.

2024. október 29.

Kutyabarát munkahelyek: lehetőségek, kihívások és jogszabályi keretek

A kutyabarát irodák egyre népszerűbbé válnak a munkahelyi környezetben, mivel számos kutatás kimutatta, hogy a kutyák jelenléte csökkenti a stresszt és növeli a dolgozók elégedettségét. A kutyák munkahelyre való beengedése ugyanakkor számos kérdést és kihívást vethet fel, amelyek megoldása alapos tervezést és megfelelő szabályozást igényel.