Ezek a bérszámfejtőket érintő adóváltozások
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Átalakul a béren kívüli juttatások rendszere, nő a munkába járás költségtérítése, bevezetik a mobilitási célú lakhatási támogatást, pontosításra kerül a kiküldetés (kirendelés) fogalma. Többek között ezek a rendelkezések is szerepelnek az Országgyűlés által június 7-én elfogadott 2017. évi adócsomagban. Jelen cikkünkben a bérszámfejtő szakmát érintő fontosabb változásokat foglaljuk össze.
Béren kívüli juttatások
Jóváhagyásra került – az adótörvény csomag zárószavazása előtti pár napban benyújtott -, a béren kívüli és az egyes meghatározott juttatások adózási feltételeiről szóló javaslat. A béren kívüli juttatások körébe bekerült az évi legfeljebb nettó 100.000,-Ft készpénz kifizetési lehetőség, azonban ezzel szemben jónéhány, eddig ismert és népszerű juttatási elem kikerült ebből a körből és a jövőben int egyéb meghatározott juttatás adható csak a jelenlegi 14 % egészségügyi hozzájárulási adó helyett a lényegesen magasabb, 27 % eho megfizetése mellett. Különösen kedvezőtlen ez a változás az önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulások tekintetében, hiszen egy jövőbeni öngondoskodást segítő juttatás adóterhe került megemelésre.
2017-ben a kedvezményes, összesen 34,51 % adó mellett adható béren kívüli juttatások keretösszege költségvetési munkáltató esetén évi 200.000,-Ft, a versenyszférában pedig évi 450.000,-Ft, ha a munkavállaló munkaviszonya az adott munkáltatónál egész évben fennáll.
2017-től már nem csak a kötelező szakmai gyakorlaton lévő hallgatók, hanem a duális képzésben hallgatói munkaszerződés alapján részt vevő hallgatók részére is adható béren kívüli, illetve egyes meghatározott juttatás.
Béren kívüli juttatások 34,51 % adó megfizetése mellett:
Készpénzkifizetés:
- évente 100.000-Ft-ig (a SZÉP-kártyával együtt összesen legfeljebb az fentebb említett éves keretösszegig)
SZÉP-kártya:
– éves szinten több juttatótól származóan együttvéve összesen legfeljebb a fentebb említett keretösszegig, ezen belül:
- szállás alszámla: évente legfeljebb 225.000,-Ft
- vendéglátás alszámla: évente legfeljebb 150.000,-Ft
- szabadidő alszámla: évente legfeljebb 75.000,-Ft
– A munkáltatói tag vagy a munkáltató, mint támogató által az önkéntes biztosító pénztárba célzott szolgáltatásra befizetett összegből évente a pénztártag alkalmazottak létszáma és a minimálbér szorzatát meg nem haladó rész. Ez az összeget az éves keretösszeg számításakor nem kell figyelembe venni.
– A szakszervezet által meghatározott feltételek mellett üdülőben nyújtott üdülési szolgáltatás révén juttatott jövedelemből az adóévben személyenként a minimálbér összegét meg nem haladó rész.
– A szövetkezet közösségi alapjából a magánszemély tag részére az adóévben nem pénzben juttatott – egyébként adóköteles – jövedelem együttes értékéből személyenként a minimálbér havi összegének az 50 százalékát meg nem haladó rész.
Egyes meghatározott juttatások 49,98 % adó megfizetése mellett:
A szja törvény új, 89. § (6) bekezdése alapján azokat a juttatásokat, amelyeket a jelenleg hatályban lévő törvény a 71. §-ban béren kívüli juttatásként említ, és amelyeket a módosított törvény 2017-ben már nem nevesít béren kívüli juttatásként, a munkáltató 2017-től egyes meghatározott juttatásként nyújthatja.
Egyes meghatározott juttatások lehetnek:
- Ajándékutalvány (felső összeghatár nélkül)
- Munkahelyi étkezés (felső összeghatár nélkül)
- Erzsébet-utalvány (felső összeghatár nélkül)
- Helyi bérlet (felső összeghatár nélkül)
- Iskolakezdései utalvány (felső összeghatár nélkül)
- Önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás (havonta a minimálbér 50 %-áig)
- Önkéntes egészségpénztári hozzájárulás (havonta a minimálbér 30 %-áig)
Adómentes juttatásként adható:
- Sportrendezvényre szóló belépő (felső összeghatár nélkül)
- Kulturális belépő (kultúra utalvány) kifizetőnként évente legfeljebb 50.000,-Ft-ig
- A bölcsődei költségek megtérítése mellett új elemként az óvodai költségek megtérítése
- Lakáscélú támogatás 5 év alatt legfeljebb 5 millió Ft (a jogosultsági feltételek teljesülése esetén)
- Kockázati biztosítás havonta a minimálbér 30 %-áig
Új elem a mobilitás célú lakhatási támogatás. A feltételek teljesülése esetén adómentes:
- a foglalkoztatás első 24 hónapjában a minimálbér 40 %-át,
- a foglalkoztatás második 24 hónapjában a minimálbér 25 %-át,
- az azt követő 12 hónapban a minimálbér 15 %-át meg nem haladó összeg
Új elem: a munkáltató által biztosított egészségügyi ellátás
További módosítások
Munkába járás költségtérítése
2017-től a munkába járásról szóló kormányrendelet szerinti munkába járás esetén a munkáltató által fizetett költségtérítésből kilométerenként 15 Ft adómentes (a jelenlegi 9 Ft/km helyett).
Duális képzés alapján kapott díjazás adókötelezettsége
Amennyiben a nemzeti felsőoktatási törvény szerinti hallgató duális képzésben vesz részt, 2017-től az elméleti és a gyakorlati képzés idejére részére kifizetett juttatás, díjazás értékéből adómentes havonta a hónap első napján érvényes havi minimálbért meg nem haladó rész.
Eltartott
Kibővítették a törvény 29/A. § (5) bekezdés b) pontját azzal, hogy nem csak az minősül eltartottnak, aki a családi pótlék összegének megállapítása szempontjából figyelembe vehető, hanem az is, aki figyelembe vehető lenne akkor is, ha a kedvezményezett eltartott után nem családi pótlékot állapítanak meg, vagy családi pótlékot nem állapítanak meg, vagy a családi pótlék összegét a gyermekek száma nem befolyásolja.
Új szolgáltatásokkal bővült az Adó Online:
- díjmentes cikk és szaklap értesítő
- kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
- egyedi szaklap ajánlatok
|
|
Emlékeztetőül: A kétgyermekes családok részére járó családi kedvezmény 2016-ban eltartottanként 83.330,- Ft (adótartalma: 12.500,-Ft), 2017-ben 100.000,-Ft (adótartalma: 15.000,-Ft), 2018-ban 116.670,-Ft (adótartalma: 17.500,-Ft), 2019-től pedig 133.330,-Ft (adótartalma: 20.000,-Ft).
Adóelőleg nyilatkozat
A 48. § (1) bekezdés kiegészítésével lehetővé válik, hogy amennyiben a magánszemély magzatra tekintettel már megigényelte a családi kedvezményt, úgy a gyermek megszületése után nem szükséges újabb nyilatkozatot tennie a kifizető felé.
Kiküldetés (kirendelés) fogalma
Eddig a kiküldetés (kirendelés) fogalmába a munkáltató által elrendelt, munkaszerződésben rögzített munkahelytől eltérő helyen történő munkavégzés tartozott. 2017-től a kiküldetés (kirendelés) a munkáltató által elrendelt hivatali, üzleti célú utazás, ide nem értve a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló kormányrendelet szerinti munkába járást, a lakóhelyről, tartózkodási helyről a munkáltató székhelyére, telephelyére történő oda-vissza utazást (Szja tv. 3. § 11. pont).
Sportrendezvény fogalma
A 3. § kiegészül egy 60. ponttal, mely a sportrendezvény fogalmát definiálja. Eszerint sportrendezvény a sportszervezet, vagy sportszövetség által versenyrendszerben vagy azon kívül, résztvevők jelenlétében megtartott verseny, mérkőzés.
Nyugdíjbiztosítás
Az Szja. törvény 44/C. §-a bizonyos pontjai kerültek módosításra, illetve kiegészítésre. Kedvező változás, hogy az adóhatóság a nyugdíjbiztosítási nyilatkozatban a magánszemély által meghatározott összeg átutalását akkor is teljesíti, ha legfeljebb ezer forint nyilvántartott tartozása van a magánszemélynek az állami adóhatóságnál. Eddig csak akkor utalt az adóhatóság, ha a magánszemélynek nem volt nyilvántartott tartozása. Ezen kívül pontosítások találhatók a módosításban, például az, hogy a magánszemély arra az összegre is adhat nyugdíjbiztosítási nyilatkozatot, melyet ő, mint szerződő az adóévben befizetett, de esetleg a nyugdíjbiztosítási szerződésen a naptári évet követően kerül jóváírásra.
Ingó vagyontárgy megszerzésére fordított összeg
A törvény 58. § (4) bekezdésének kiegészítésével bekerült a jogszabályba az általános forgalmi adóról szóló törvény szerinti műalkotás, gyűjteménydarab vagy régiség ajándékozással történő megszerzése esetén a megszerzésre fordított összeg számításának módja. Ha az adóhatóság nem szab ki illetéket, a magánszemély döntése alapján vagy az átruházásból származó bevétel 75 %-a, vagy az az igazolt összeg tekinthető megszerzésre fordított összegnek, amelyet az ajándékozó magánszemély megszerzésre fordított összegnek tekinthetne.
Ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből származó jövedelem
A kifizetőnek minősülő befektetési szolgáltató az adóévet követő február 15-ig ügyletenként részletezett igazolást köteles kiállítani a magánszemély részére az adóévben elszámolt ügyeletek eredményének összegéről, bevételéről, a figyelembe vett ráfordításokról és a figyelembe nem vett járulékos költségek összegéről is. Ugyanezen időpontig az állami adóhatóság felé is köteles ezekről az összegekről adatot szolgáltatni. Ezen adatszolgáltatás alapján az adóhatóság a magánszemély részére a bevallási tervezetben feltűnteti az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből származó jövedelmét (67/A. §).
A cikk szerzője Perjési Judit szakmai vezető, az ABRILL-HUMÁN Kft. ügyvezetője.
Béren kívüli juttatások
Jóváhagyásra került – az adótörvény csomag zárószavazása előtti pár napban benyújtott -, a béren kívüli és az egyes meghatározott juttatások adózási feltételeiről szóló javaslat. A béren kívüli juttatások körébe bekerült az évi legfeljebb nettó 100.000,-Ft készpénz kifizetési lehetőség, azonban ezzel szemben jónéhány, eddig ismert és népszerű juttatási elem kikerült ebből a körből és a jövőben int egyéb meghatározott juttatás adható csak a jelenlegi 14 % egészségügyi hozzájárulási adó helyett a lényegesen magasabb, 27 % eho megfizetése mellett. Különösen kedvezőtlen ez a változás az önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulások tekintetében, hiszen egy jövőbeni öngondoskodást segítő juttatás adóterhe került megemelésre.
2017-ben a kedvezményes, összesen 34,51 % adó mellett adható béren kívüli juttatások keretösszege költségvetési munkáltató esetén évi 200.000,-Ft, a versenyszférában pedig évi 450.000,-Ft, ha a munkavállaló munkaviszonya az adott munkáltatónál egész évben fennáll.
2017-től már nem csak a kötelező szakmai gyakorlaton lévő hallgatók, hanem a duális képzésben hallgatói munkaszerződés alapján részt vevő hallgatók részére is adható béren kívüli, illetve egyes meghatározott juttatás.
Béren kívüli juttatások 34,51 % adó megfizetése mellett:
Készpénzkifizetés:
- évente 100.000-Ft-ig (a SZÉP-kártyával együtt összesen legfeljebb az fentebb említett éves keretösszegig)
SZÉP-kártya:
– éves szinten több juttatótól származóan együttvéve összesen legfeljebb a fentebb említett keretösszegig, ezen belül:
- szállás alszámla: évente legfeljebb 225.000,-Ft
- vendéglátás alszámla: évente legfeljebb 150.000,-Ft
- szabadidő alszámla: évente legfeljebb 75.000,-Ft
– A munkáltatói tag vagy a munkáltató, mint támogató által az önkéntes biztosító pénztárba célzott szolgáltatásra befizetett összegből évente a pénztártag alkalmazottak létszáma és a minimálbér szorzatát meg nem haladó rész. Ez az összeget az éves keretösszeg számításakor nem kell figyelembe venni.
– A szakszervezet által meghatározott feltételek mellett üdülőben nyújtott üdülési szolgáltatás révén juttatott jövedelemből az adóévben személyenként a minimálbér összegét meg nem haladó rész.
|
Rendelje meg a Munkajogi kiskönyvtár sorozat 8-11. köteteit csomagban akciósan 8100 Ft + áfa áron!
Külföldiek magyarországi foglalkoztatása
Személyes adatok kezelése a munkaviszonyban
A munkaviszony létesítése
Bérszámfejtés a gyakorlatban
|
– A szövetkezet közösségi alapjából a magánszemély tag részére az adóévben nem pénzben juttatott – egyébként adóköteles – jövedelem együttes értékéből személyenként a minimálbér havi összegének az 50 százalékát meg nem haladó rész.
Egyes meghatározott juttatások 49,98 % adó megfizetése mellett:
A szja törvény új, 89. § (6) bekezdése alapján azokat a juttatásokat, amelyeket a jelenleg hatályban lévő törvény a 71. §-ban béren kívüli juttatásként említ, és amelyeket a módosított törvény 2017-ben már nem nevesít béren kívüli juttatásként, a munkáltató 2017-től egyes meghatározott juttatásként nyújthatja.
Egyes meghatározott juttatások lehetnek:
- Ajándékutalvány (felső összeghatár nélkül)
- Munkahelyi étkezés (felső összeghatár nélkül)
- Erzsébet-utalvány (felső összeghatár nélkül)
- Helyi bérlet (felső összeghatár nélkül)
- Iskolakezdései utalvány (felső összeghatár nélkül)
- Önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás (havonta a minimálbér 50 %-áig)
- Önkéntes egészségpénztári hozzájárulás (havonta a minimálbér 30 %-áig)
Adómentes juttatásként adható:
- Sportrendezvényre szóló belépő (felső összeghatár nélkül)
- Kulturális belépő (kultúra utalvány) kifizetőnként évente legfeljebb 50.000,-Ft-ig
- A bölcsődei költségek megtérítése mellett új elemként az óvodai költségek megtérítése
- Lakáscélú támogatás 5 év alatt legfeljebb 5 millió Ft (a jogosultsági feltételek teljesülése esetén)
- Kockázati biztosítás havonta a minimálbér 30 %-áig
Új elem a mobilitás célú lakhatási támogatás. A feltételek teljesülése esetén adómentes:
- a foglalkoztatás első 24 hónapjában a minimálbér 40 %-át,
- a foglalkoztatás második 24 hónapjában a minimálbér 25 %-át,
- az azt követő 12 hónapban a minimálbér 15 %-át meg nem haladó összeg
Új elem: a munkáltató által biztosított egészségügyi ellátás
További módosítások
Munkába járás költségtérítése
2017-től a munkába járásról szóló kormányrendelet szerinti munkába járás esetén a munkáltató által fizetett költségtérítésből kilométerenként 15 Ft adómentes (a jelenlegi 9 Ft/km helyett).
Duális képzés alapján kapott díjazás adókötelezettsége
Amennyiben a nemzeti felsőoktatási törvény szerinti hallgató duális képzésben vesz részt, 2017-től az elméleti és a gyakorlati képzés idejére részére kifizetett juttatás, díjazás értékéből adómentes havonta a hónap első napján érvényes havi minimálbért meg nem haladó rész.
Eltartott
Kibővítették a törvény 29/A. § (5) bekezdés b) pontját azzal, hogy nem csak az minősül eltartottnak, aki a családi pótlék összegének megállapítása szempontjából figyelembe vehető, hanem az is, aki figyelembe vehető lenne akkor is, ha a kedvezményezett eltartott után nem családi pótlékot állapítanak meg, vagy családi pótlékot nem állapítanak meg, vagy a családi pótlék összegét a gyermekek száma nem befolyásolja.
|
A béren kívüli juttatások rendszerét jelentősen átrajzolta a kormány. Ha szeretne mindent megtudni a cafeteria változásokról, ne hagyja ki ezt a rendezvényt!
Időpont: 2016. június 21.
Előadó: Horváthné Szabó Beáta
|
Emlékeztetőül: A kétgyermekes családok részére járó családi kedvezmény 2016-ban eltartottanként 83.330,- Ft (adótartalma: 12.500,-Ft), 2017-ben 100.000,-Ft (adótartalma: 15.000,-Ft), 2018-ban 116.670,-Ft (adótartalma: 17.500,-Ft), 2019-től pedig 133.330,-Ft (adótartalma: 20.000,-Ft).
Adóelőleg nyilatkozat
A 48. § (1) bekezdés kiegészítésével lehetővé válik, hogy amennyiben a magánszemély magzatra tekintettel már megigényelte a családi kedvezményt, úgy a gyermek megszületése után nem szükséges újabb nyilatkozatot tennie a kifizető felé.
Kiküldetés (kirendelés) fogalma
Eddig a kiküldetés (kirendelés) fogalmába a munkáltató által elrendelt, munkaszerződésben rögzített munkahelytől eltérő helyen történő munkavégzés tartozott. 2017-től a kiküldetés (kirendelés) a munkáltató által elrendelt hivatali, üzleti célú utazás, ide nem értve a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló kormányrendelet szerinti munkába járást, a lakóhelyről, tartózkodási helyről a munkáltató székhelyére, telephelyére történő oda-vissza utazást (Szja tv. 3. § 11. pont).
Sportrendezvény fogalma
A 3. § kiegészül egy 60. ponttal, mely a sportrendezvény fogalmát definiálja. Eszerint sportrendezvény a sportszervezet, vagy sportszövetség által versenyrendszerben vagy azon kívül, résztvevők jelenlétében megtartott verseny, mérkőzés.
Nyugdíjbiztosítás
Az Szja. törvény 44/C. §-a bizonyos pontjai kerültek módosításra, illetve kiegészítésre. Kedvező változás, hogy az adóhatóság a nyugdíjbiztosítási nyilatkozatban a magánszemély által meghatározott összeg átutalását akkor is teljesíti, ha legfeljebb ezer forint nyilvántartott tartozása van a magánszemélynek az állami adóhatóságnál. Eddig csak akkor utalt az adóhatóság, ha a magánszemélynek nem volt nyilvántartott tartozása. Ezen kívül pontosítások találhatók a módosításban, például az, hogy a magánszemély arra az összegre is adhat nyugdíjbiztosítási nyilatkozatot, melyet ő, mint szerződő az adóévben befizetett, de esetleg a nyugdíjbiztosítási szerződésen a naptári évet követően kerül jóváírásra.
Ingó vagyontárgy megszerzésére fordított összeg
A törvény 58. § (4) bekezdésének kiegészítésével bekerült a jogszabályba az általános forgalmi adóról szóló törvény szerinti műalkotás, gyűjteménydarab vagy régiség ajándékozással történő megszerzése esetén a megszerzésre fordított összeg számításának módja. Ha az adóhatóság nem szab ki illetéket, a magánszemély döntése alapján vagy az átruházásból származó bevétel 75 %-a, vagy az az igazolt összeg tekinthető megszerzésre fordított összegnek, amelyet az ajándékozó magánszemély megszerzésre fordított összegnek tekinthetne.
Ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből származó jövedelem
A kifizetőnek minősülő befektetési szolgáltató az adóévet követő február 15-ig ügyletenként részletezett igazolást köteles kiállítani a magánszemély részére az adóévben elszámolt ügyeletek eredményének összegéről, bevételéről, a figyelembe vett ráfordításokról és a figyelembe nem vett járulékos költségek összegéről is. Ugyanezen időpontig az állami adóhatóság felé is köteles ezekről az összegekről adatot szolgáltatni. Ezen adatszolgáltatás alapján az adóhatóság a magánszemély részére a bevallási tervezetben feltűnteti az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből származó jövedelmét (67/A. §).
A cikk szerzője Perjési Judit szakmai vezető, az ABRILL-HUMÁN Kft. ügyvezetője.