Francia munkajogi reformterv: a németek kedvelik


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Eléggé lenyűgözött az, amit hallottam – mondta a francia munkajogi reform tervezetéről a német külügyminiszter.


Sigmar Gabriel  Emmanuel Macron francia államfő meghívására  részt vett a  párizsi  kormány szerdai ülésén, és azt követően kijelentette: meglehetősen lenyűgözte  a francia munkajogi reform tervezete.

„Eléggé lenyűgözött az, amit hallottam a reformról, amelyet Franciaország készít elő a szociális párbeszéd terén” – mondta a német diplomácia vezetője a francia kormányülést követően, amely előtt mintegy félórás megbeszélést folytatott Emmanuel Macron államfővel. „Biztos vagyok abban, hogy ez segíteni fogja önöket abban, hogy erősebbé váljanak gazdasági és szociális téren” – tette hozzá. 

A munkaerőpiac rugalmasabbá tételét célzó reform Emmanuel Macron egyik legfőbb választási ígérete volt a több mint egy évtizede 10 százalékon stagnáló munkanélküliség csökkentésére. A nemzetgyűlés augusztus elején szavazta meg azt a törvényt, amely alapján a kormány rendeleti úton, parlamenti vita nélkül módosíthatja a munkatörvénykönyvét. A közvélemény csütörtök ismerheti meg a rendeletek részleteit, amelyekről június óta folynak az egyeztetések a szakszervezetekkel és a munkáltatói szervezetekkel. A rendeleteket a szeptember 18-án kezdődő hét kormányülésén fogadja el a francia kormány, az intézkedések szeptember 25. körül, a hivatalos közlönyben való megjelenéssel lépnek életbe. 

Sigmar Gabriel „szép hagyománynak” nevezte, hogy Franciaország és Németország kölcsönösen meghívja a kormánytagokat a másik ország kormányüléseire. „Úgy döntöttük, hogy folytatjuk ezt a hagyományt” – hangsúlyozta. 

A francia elnöki hivatal tájékoztatása szerint ez volt a negyedik alkalom, hogy egy német kormánytag részt vett a francia kormányülésen. 

A német külügyminiszter azt is üdvözölte, hogy Franciaország a kiküldött munkavállalók európai direktívájának reformjára javaslatot tett. 

„Helyes, hogy a belső piacon nem versenyzünk mindig a legalacsonyabb fizetésekért (…) Mindenki számára fair Európára van szükség” – fogalmazott.

Francia kollegájával, Jean-Yves le Driannal folytatott megbeszélését illetően a német diplomácia vezetője örömét fejezte ki, hogy Párizs és Berlin azonos véleményen van a menekültek helyzetének, a migrációs válság és az észak-koreai rakétakísérletek kérdésében.

„Nagyon örülök ennek az egyetértésnek, amelyet érzek kettőnk között, mindig ugyanazon a hullámhosszon vagyunk” – mondta a külügyminiszter.    

Sigmar Gabriel úgy ítélte meg, hogy Európának „a világszíntéren aktívabb szereplővé kell válnia. Az állampolgárok azt is elvárják, hogy Európa függetlenebb és magabiztosabb legyen” – fűzte hozzá, mielőtt francia kollegáját meghívta Berlinbe egy német kormányülésre.

Jean-Yves Le Drian kijelentette, hogy „a francia-német motor újraindul”, a két ország közötti együttműködési szellem „nagyon erős és stabil”, ami lehetővé teszi, hogy Párizs és Berlin „együtt lehessen Európa újraalapításának a szereplője”.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.