Hogyan jelentsünk beteget?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy „Ma depi vagyok.” sms a szomszéd irodában dolgozó barátnőnek még kevés lehet. A betegség miatti hiányzás bejelentésének három aranyszabálya: haladéktalanul, az arra jogosult személy felé, és a keresőképtelenség orvosi igazolásával tegyük meg.


A Munka Törvénykönyve nem ír elő külön bejelentési határidőt a keresőképtelenség miatti hiányzásra. Ezért azt az általános alapelvet kell alkalmazni, miszerint a tájékoztatást olyan időben és módon kell megtenni, hogy az lehetővé tegye a jog gyakorlását és a kötelezettség teljesítését. Ha a munkavállaló nem tud megjelenni a munkahelyén, akkor a munkáltatónak intézkednie kell a helyettesítéséről, a távollét okát rögzítenie kell a naprakészen vezetett munkaidő-nyilvántartásban, és eszerint kell majd a bért is elszámolnia. Ezért a betegség miatti hiányzás (illetve általában bármely távollét) bejelentését haladéktalanul meg kell tenni. Az már a betegség jellegétől függően változó lehet, hogy ez pontosan mit jelent. Elképzelhető, hogy a munkavállaló annyira rossz állapotban van, vagy olyan sürgősen van szüksége orvosi segítségre, hogy a munkáltató értesítésére a betegség észlelése után csak jóval később kerülhet sor. Ezekben a helyzetekben is abból kell kiindulni, hogy a munkavállaló az első lehetséges alkalommal értesítse a munkáltatóját távolmaradása okáról. Megjegyzem, hogy a modern telekommunikációs eszközök mellett egyre ritkulnak azok a helyzetek, amikor hosszabb ideig, esetleg napokig ne lenne lehetőség jelezni a távollét okát.

 

A bejelentést a munkáltatói jogkör gyakorolója felé kell megtenni. Nem elegendő, ha a munkavállaló egy kollégájával „megüzeni”, hogy aznap nem megy dolgozni, vagy a távolmaradása miatt érdeklődő kollégáknak válaszol a közösségi oldalon, hogy bizony beteg lett. A munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató jogosult meghatározni. Így az is a munkáltató döntésére bízott kérdés, hogy ebben a kérdésben ki lesz a kompetens személy, ám a munkáltatói jogkör gyakorlójának személyéről a munkavállalót írásban tájékoztatni kell. Fontos, hogy a munkavállaló bejelentése egyértelmű legyen. Nem minősül világos tájékoztatásnak, ha a munkavállaló még az előző napi műszak végén jelzi a felettesének, hogy „bujkál benne valami”, és elképzelhető, hogy másnap nem tud dolgozni jönni. Hasonlóan nem fogadható el korrekt tájékoztatásként, hogy „láthatták, hogy nem szálltam fel a munkásbuszra”. Ennek ugyanis az egyszerű késéstől a más közlekedési eszköz választásáig igen sok oka lehet.

A munkavállaló keresőképtelen állapota nem a szubjektív közérzeten múlik, hanem orvosi szakkérdés. Ezért csak akkor jelent igazolt távollétet, ha a keresőképtelenséget az arra jogosult kezelőorvos igazolja. Magától értetődően a munkavállaló a betegség bejelentésekor általában még nincs az orvosi igazolás birtokában (pl. a nappali műszakba kell mennie, ám reggel rosszul érzi magát, viszont a háziorvos aznap csak este hattól rendel). Ilyenkor a távollét jogi megítélése még függőben van: amíg az orvos nem igazolja a keresőképtelenséget, addig a munkáltató nem köteles azt igazolt távollétnek elismerni. A munkavállaló – egyébként a társadalombiztosítási szabályokból is következő – kötelezettsége az, hogy mielőbb megjelenjen az orvos előtt. Természetesen előfordulhat, hogy a kezelőorvos nem állapítja meg a munkavállaló keresőképtelenségét (a vizsgálat napjára vonatkozóan sem). Ebben az esetben a munkáltató más jogcímen elfogadhatja a munkavállaló távollétét (pl. szabadság, vagy fizetés nélküli szabadság formájában), bár erre nem köteles.

Érdekesség, hogy az egészségbiztosítási törvény szerint a keresőképtelenség a vizsgálatra jelentkezés időpontjától eltérően, legfeljebb öt napra visszamenőleg is igazolható. Sőt, kivételesen indokolt esetben akár hat hónapra visszamenőleg is helye van az igazolásnak. Nem kizárt ezért, hogy a munkavállaló nem a bejelentés napján megy el az orvoshoz, hanem csak később, ám az állapota alapján megállapítható, hogy a megelőző napokban is fennállt már a keresőképtelensége. A keresőképtelenség fennállásának igazolása – elhúzódó betegség esetén – folyamatos kötelezettség, amelyről a munkavállalónak kell gondoskodnia (az orvos által legalább kéthetenként kiállított igazolással).


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.