Jogeset: megbízási jogviszonyban sem lehet diszkriminálni
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Ügyvédek közötti perben döntött a Kúria, és kimondta: várandós és gyermekágyas nőket megbízási jogviszony esetén sem lehet hátrányosan megkülönböztetni.
A peres felek között létrejött szerződéssel az alperesi külföldi székhelyű ügyvédi iroda megbízta a felperest mint ügyvédet, hogy tanácsadási tevékenységét vele együttműködésben végezze díjazás ellenében. A felperes 2004. január 01. napjától társult partnerként – a havi díjazáson felül – az iroda nyereségéből is részesedésére vált jogosulttá. A felperes gyermekei születése miatt egy ideig nem végzett tevékenységet az alperes javára, majd jelezte az alperes felé, hogy kész a partneri jogviszonyban a megbízását teljesíteni. Az alperes azonban a felperest a továbbiakban nem látta el feladatokkal. Vita alakult ki a felek közt a megbízási jogviszony megszűnése, illetve a felperesnek járó díjazás tekintetében – olvasható a Kúria honlapján megjelent tájékoztatóban.
A felperes keresetében megbízási díj és nyereségrészesedés címén kérte az alperes marasztalását, aki ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.
|
200 folyamatábra, jogszabályi háttér, bírói gyakorlat, kommentárok, iratminták.
A Munkajog Navigátor lépésről lépésre vezeti végig a folyamatokon, mintha egy munkajogi tanácsadó ülne Ön mellett.
Próbálja ki ingyenes demó verziónkat >>
|
Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította azzal az indokolással, hogy a felperes 2007-2008 évben semmilyen tevékenységet nem fejtett ki az alperes részére, így követelésének sem jogalapját, sem összegét nem tudta bizonyítani.
A másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta, és kötelezte az alperest a felperes javára 95.958 euró és késedelmi kamata megfizetésére.
A kereset elutasítására irányadó alperesi felülvizsgálati kérelem folytán a Kúria ítéletében rámutatott, hogy a munkavállalókat és önálló munkavállalókat az Európai Bíróság gyakorlata szerint egyaránt védő, a várandós vagy gyermekágyas nők jogai terén a férfiak és nők egyenlőségére vonatkozó uniós szabályok célja a várandós vagy gyermekágyas munkavállalóknak a szülés előtt és után való védelme. Nem lehetne elérni e célkitűzést, ha a várandós nők elbocsátásával szemben az uniós jogban biztosított védelem a foglalkoztatási jogviszonyuk nemzeti jog szerinti hivatalos minősítésétől, vagy attól függne, hogy tevékenységüket a tagállami jog szerinti munkaviszony vagy megbízási jogviszony alapján látják el. Az egyenlő bánásmód alkalmazása a perbelihez hasonló jogviszonyban is irányadó, mert nemi alapon semmiféle közvetlen vagy közvetett hátrányos megkülönböztetés nem állhat fenn sem a köz-, sem a magánszektorban, beleértve ebbe az elbocsátásokat, annak jogkövetkezményeit is.
A kifejtettek értelmében a Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.