Jogszerű-e a rendkívüli felmondás? Két esettanulmány


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az azonnali hatályú felmondás indoka csak súlyos kötelezettségszegés lehet. A törvényi követelményeket a bírói gyakorlat igen szigorúan kéri számon, amit jól mutat a Kúria alábbi két esete is.


Gyakori oka a rendkívüli felmondásnak, ha a munkavállaló valamilyen alapvető, súlyos hibát vét a munkavégzés során. Kérdéses azonban, hogy a munkáltató biztosította-e a megfelelő munkavégzéshez szükséges körülményeket. Ha ugyanis ezek hiányoznak, a munkavállaló hibája nem feltétlenül alapozza meg az azonnali hatályú felmondást.

A konkrét esetben a munkavállaló pénzpiaci levelező munkakört töltött be. A munkáltató munkaviszonyát arra hivatkozással szüntette meg rendkívüli felmondással, hogy a munkavállaló egyértelmű utasítást kapott egy kezelt külföldi betét kamatainak a betét külföldi tulajdonosa részére való átutalására és a betét tőkeösszegének további egy hónapra történő lekötésére. A munkavállaló közel tíz éve e számlával minden esetben (havonta) hasonlóképpen járt el. Nagy gyakorlata alapján tisztában volt azzal, hogy a művelet fokozott figyelmet és körültekintést igényel. Súlyos gondatlansággal eljárva azonban nem csupán a kamatokat, hanem a betét tőkeösszegét is elutalta.

Az eljáró bíróságok nem vitatták, hogy a munkavállaló a munkaköri kötelezettségét képező banki tranzakció során tévesen járt el. A Kúria azonban kiemelte, hogy e kötelezettségszegés súlya az adott esetben a munkaviszony azonnali hatályú megszüntetése alapjául nem szolgálhatott. E körben a bíróságok az alábbi körülményeket értékelték.

HR & Munkajog

A havonta megjelenő szaklap segíti a munkajoggal foglalkozó, munkaügyi és HR szakembereket a gyorsan változó jogszabályok követésében és értelmezésében.
Szaklapunkra előfizethethet nyomtatott és online formában, de akár külön-külön is megvásárolhatja az egyes lapszámokat.

A munkáltató a banki művelet végrehajtásának feltételeit nem megfelelően alakította ki. A perbeli utalás vonatkozásában a munkavállalónak manuálisan kellett beavatkozni a rendszerbe, ezáltal megfelelő ellenőrzés nem volt biztosított. A munkavállaló feszített munkatempóban dolgozott, olyan időszakban, ami az év végi zárásokra tekintettel kiemelt fontosságú volt. A megfelelő dolgozói létszám biztosítása a munkáltató feladata, ennek pedig teljes körben – a szabadságolásokra figyelemmel – nem tett eleget.Összességében a munkáltató teremtette meg annak a lehetőségét, hogy egy fokozott ritmusú munkavégzés mellett egyszeri gondatlanságból eredő figyelmetlenség folytán súlyos következmény álljon elő. Minderre tekintettel a rendkívüli felmondás jogellenes volt (BH2009/121).

A második esetben a bíróság kellő súlyúnak találta a munkavállaló kötelezettségszegését. Mint látni fogjuk, csak az eset valamennyi körülményének mérlegelése alapján állapította meg a bíróság, hogy a munkaviszony azonnali hatályú megszüntetésére volt-e kellő alap.

A tényállás szerint a munkavállaló marós munkakörben dolgozott. A munkáltató munkavédelmi oktatást szervezett. A munkavállaló azonban ezen nem vett részt, viszont az oktatás megkezdését követően átment az oktatási helyiségen, kávét főzött, és a kezével jelezte, hogy írják alá helyette is a jelenléti ívet, majd ezek után eltávozott. Az üzemvezető még aznap este számon kérte az oktatásról való távolmaradást, majd másnap az ügyvezető közölte, hogy emiatt rendkívüli felmondással fognak élni.

A munkavállaló az alábbiak alapján vitatta a rendkívüli felmondás jogszerűségét. Nem tudott arról, hogy a munkavédelmi oktatáson meg kell jelennie. Csak a faliújságon volt erről tájékoztatás, amit ő későinek és bizonytalannak érzett. Egyébként sem lett volna köteles az oktatásra vonatkozó utasítást teljesíteni, mivel az túlnyúlt volna a munkaidőn. Így nem tanúsított olyan súlyosan kötelezettségszegő magatartást, ami az azonnali hatályú felmondást megalapozta volna.

E körülmények kapcsán a Kúria az alábbiak szerint foglalt állást. Ha a munkavállaló a faliújság alapján esetleg nem is értesült volna az oktatásról, a körülményekből erről nyilvánvalóan tudomást kellett szereznie. A termen ugyanis, ahol az oktatás folyt, többször átment, az ajtóra ki volt írva az „oktatás van, ne zavarj” felirat, és nyilvánvalóan látnia kellett, hogy a többi munkavállaló bent ül az oktatáson, és az oktatás már folyik.

A munkáltatónál kialakult gyakorlat szerint a munkavállalók együttes oktatása érdekében a délelőttös műszak végén és a délutános műszak elején tartották a munkavédelmi oktatást, amely az adott esetben 14 órakor, a munkavállaló munkaidejében is zajlott. A munkavállaló a neki felrótt magatartást tehát a munkaidejében tanúsította. A Kúria azt is hangsúlyozta, hogy a kötelezettségszegés nemcsak a munkavédelmi oktatásról való távolmaradásban áll, hanem döntően az ezzel kapcsolatos magatartásban, amely súlyosan demoralizáló hatással volt a többi, oktatáson részt vevő munkavállalóra. Minderre tekintettel a rendkívüli felmondásra jogszerűen került sor (BH2009/159).


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.