Kérdés: rendkívüli munkaidő ellentételezése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az alábbi megállapodás (aláírva a szakszervezet és a menedzsment által) jogszerű-e, ha a kollektív szerződés nem tartalmaz a megállapodás tartalmával ellentétes rendelkezést?


„Szükségessé vált, hogy a napi rendes munkaidőt meghaladóan teljesített rendkívüli munkaidő („túlóra”) ellentételezésének hagyományos gyakorlatát („csúsztatás”) írásban is rögzítsük.

Eszerint a kötött munkarendben dolgozó szellemi állomány esetében lehetőség van arra, hogy a munkanapon (hétfőtől péntekig) teljesített többlet munkaidőt a munkavállaló a vezetőjével egyeztetett módon szabadidőként kétszeres szorzóval bérfizetés nélkül megkapja.

Kivételes esetben lehetőség van fizikai munkavállaló esetében is a leírt ellentételezés
alkalmazására.

A többlet munkaidő teljesítését és a kiadását a szervezeti egység vezetője tartja nyilván és a tárgyhónap végén írásban jelenti a HR osztálynak.

A napi rendes és rendkívüli munkaidő teljesítésének összhangban kell lennie a portai beléptető kapu időadataival.”

Válasz:

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) szerint kollektív szerződés a rendkívüli munkavégzésért járó bérpótlék szabályaitól eltérhet a munkavállaló hátrányára (Mt. 143. § és 165. §). A rendkívüli munkaidőre járó alapbér elvonására azonban nincs lehetőség.

Ez következik egyrészt a munkáltatót terhelő foglalkoztatási kötelezettségből [Mt. 51. § (1) bekezdés], illetve abból az alapelvből, hogy a munkaviszonyban a munkavégzés díjazás ellenében történik [Mt. 42. § (2) bekezdés]. A törvény kógens szabálya tiltja továbbá, hogy a munkavállaló munkabér iránti igényéről egyoldalúan lemondjon [Mt. 163. § (1) bekezdés].

A tervezett rendelkezés szerint a kollektív szerződés a rendkívüli munkavégzésért munkabért nem, csak a rendkívüli munkaidő kétszeresének megfelelő szabadidőt biztosítana. A fentiekből eredően a rendkívüli munkaidőre járó alapbér kollektív szerződésben sem vonható el a munkavállalótól, csupán az azon felül járó bérpótlék szabályozható a törvénytől eltérően.

Ezért a tervezett megoldás csak akkor jogszerű, ha legalább a rendkívüli munkaidőre járó alapbérét megkapja a munkavállaló. A bérrel nem díjazott szabadidő pedig nem lehet több az alapbérrel díjazott rendkívüli munkaidőnél.

HR & Munkajog

Havonta megjelenő jogi szaklap, amely munkajoggal foglalkozók, munkaügyi és HR szakemberek számára nyújt segítséget.
A lap nem csak nyomon követi a gyakran változó munkajogi, foglalkoztatáspolitikai, adójogi, valamint társadalombiztosítási jogszabályok változásait, de értelmezi is azokat.

Lapozzon bele májusi számunkba>>

Bővebb információk és megrendelés

Ellenkező esetben ugyanis sérülne a munkáltató foglalkoztatási kötelezettsége és a munkavállaló munkabérhez való joga, hiszen nem csupán a munkaidő „csúsztatásáról”, hanem megrövidítéséről lenne szó. Ha azonban a munkavállaló a szabadidőre is megkapja alapbérét, annak mértéke a teljesített rendkívüli munkaidőnél magasabb is lehet.

Válaszadó: Dr. Kártyás Gábor. További kérdéseket és válaszokat itt talál.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.