Kevesebb az álláskereső


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Idén októberben az előző hónaphoz képest 4 ezerrel kevesebb, összesen 523 ezer álláskeresőt regisztráltak Magyarországon – derül ki a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) honlapján közölt legfrissebb munkaerő-piaci adatokból.


Októberben 488 600 álláskeresőt tartott nyilván a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat; ez éves összevetésben 6,6 százalékos csökkenést, havi összehasonltában pedig 0,9 százalékos növekedést jelent – derül ki a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) honlapján közölt legfrissebb munkaerő-piaci adatokból.

Októberben csaknem 222 000 álláskereső volt jogosult pénzbeli ellátásra, akiknek több mint egyötöde álláskeresési ellátást, a többség pedig szociális jellegű támogatást kapott. Az álláskeresők több mint fele semmilyen pénzbeli támogatást nem kapott.

A nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 11 százalék volt októberben, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 7,4 százalékos értéket mutatott. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti 15-74 éves munkanélküliek száma 2013. harmadik negyedévben 434 ezer volt, ami 9,8 százalékos munkanélküliségi rátának felelt meg.

2013. októberben a nyilvántartásban 66 700 pályakezdő szerepelt, arányuk az összes álláskereső között 13,7 százalékot jelentett; a pályakezdők létszáma 2013 szeptemberéhez képest 2,2 százalékkal mérséklődött.

 

Nő, a profit!

ÚJ! Női erőforrás menedzsment kézikönyv

Rendelje meg most!

Ez a Cafeteria termékek:

Cafeteria termékek:

 

A tartósan, egy éven túl nyilvántartásban lévő álláskeresők száma tovább csökkent az előző hónaphoz képest. Októberben az összes álláskereső körülbelül harmada, 158 400 ember keresett egy évnél régebben állást.

Októberben a foglalkoztatók összesen 40 400 üres álláshelyet jelentettek be, ami egy év alatt 26,4 százalékos emelkedés. A legtöbb új munkaerőigény Budapestről és Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből érkezett.

Összességében októberben 84 100 munkaerőigény állt rendelkezésre, amiből a zárónapon 53 300 ezer állás maradt betöltetlen.

(Forrás: MTI)

A legtöbb álláskereső Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt, e két megye a teljes állomány 21,7 százalékát adta.

Augusztusban 223 500 álláskereső volt jogosult pénzbeli ellátásra, több mint egyötödük álláskeresési ellátást, a többség pedig szociális jellegű támogatást kapott.

A nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 11,1 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 7,4 százalékos értéket mutatott. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti 15-74 éves munkanélküliek száma a 2013. május-júliusi gördülő negyedévben 445,8 ezret tett ki, amely 10,1 százalékos munkanélküliségi rátának felelt meg.

A közel 492 ezer álláskeresőből 67 500 volt pályakezdő; számuk mind az előző hónaphoz, mind pedig az előző év azonos időszakához képest 0,9 százalékkal emelkedett.

Az összes álláskereső harmada – mintegy 162 ezer ember – több mint egy éve volt nyilvántartásban, számuk júliushoz képest 1,1 százalékkal csökkent, 2012 augusztusához viszonyítva azonban jelentősen, 9,7 százalékkal emelkedett.

Augusztusban a foglalkoztatók összesen 37 500 üres álláshelyet jelentettek be, amely az előző év azonos hónapjához viszonyítva emelkedett. A legtöbb új munkaerőigény Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből érkezett, e két területi egység esetében megjelenő álláslehetőségek a teljes kínálat 21,5 százalékát tették ki.

Augusztusban összesen 83 200 helyre vártak munkaerőt, amelyből a zárónapon 44 400 állás maradt üres, betöltetlen.

Az újonnan bejelentett munkaerőigények 63,8 százaléka támogatott álláshelye volt. Míg Baranya, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Nógrád, Jász-Nagykun-Szolnok megyében tíz állásból nyolc támogatott álláshely volt, addig Győr-Moson-Sopron és Vas megyében csupán kettő, emellett a fővárosban, Zala és Komárom-Esztergom megyében is a nem támogatott állások domináltak – írja az NMH.

Az újonnan bejelentett támogatott álláshelyek száma 23 900 volt, amely az előző év azonos hónapjához képest 36,2 százalékos növekedés. Az augusztusban bejelentett 13 600 nem támogatott munkaerőigény az előző év augusztusához viszonyítva jelentős, 26,8 százalékos növekedés. Ezer feletti ilyen jellegű munkaerőt Budapesten, Győr-Moson-Sopron, Vas és Békés megyében igényelték a foglalkoztatók.

A nem támogatott munkaerőigények többsége a feldolgozóipar és a kereskedelem nemzetgazdasági ágból érkezett augusztusban.

Augusztusban 11 cég 987 munkavállalót érintő létszámcsökkentési bejelentését tett az illetékes munkaügyi kirendeltségen. Az elmúlt hónaphoz hasonlítva 211-gyel, 2012. augusztushoz viszonyítva pedig 277-tel nőtt a csoportos létszámcsökkentéssel elbocsátottak száma.

(Forrás: MTI)

Egy év alatt 1,5 százalékkal csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma. Októberben szűkült ugyanakkor az újonnan bejelentett álláshelyek száma: 32 ezer új állást jelentettek be a munkaadók, ennek bő harmada nem támogatott, nagyobbik része pedig támogatott álláshely volt.

A nem támogatott munkaerőigények 25,2 százalékkal maradtak el a szeptemberi értéktől, ez a szezonális csökkenés megfelel az előző évben tapasztalt trendnek. Tavaly októberéhez képest 20,9 százalékkal kevesebb volt idén a bejelentett nem támogatott munkaerő-igény.

Az újonnan bejelentett támogatott álláslehetőségek száma 21 700-at tett ki, ami az elmúlt hónaphoz képest 26,4, egy éves távlatban pedig 42,1 százalékkal volt kevesebb.

Az NMH adatai szerint az új bejelentésekkel együtt a hónap folyamán összesen 66 400 állás állt rendelkezésre, ebből az októberi zárónapon csaknem 30 ezer maradt betöltetlen.

A legtöbb, 4600 főnyi munkaerőigény ismét Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből érkezett, de Budapestről is 2900, Békésből pedig 2400 főnyi igényt jelentettek be.

A pályakezdők számában a május óta megfigyelhető növekedés októberre megállt, és csökkenésbe fordult. A pályakezdők aránya ezzel az összes nyilvántartott álláskeresőn belül 12,5 százalékra mérséklődött.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 20.

Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása: értéket teremt

Évente közel 200 milliárd forintot fizetnek be a hazai vállalkozások rehabilitációs hozzájárulásként az államkasszába, mivel a foglalkoztatottak között a megváltozott munkaképességű alkalmazottak aránya nem éri el az öt százalékot. Becslések szerint ez a csoport akár 100 ezres tartalékot is jelenthet a magyar munkaerőpiacnak. Az ezen munkavállalók munkába állításához szükséges jól átgondolt stratégia kidolgozásához és megvalósításához a legtöbb vállalat jelenleg nem tud megfelelő szakembert allokálni, ezért érdemes külsős szakértő vagy HR szolgáltató támogatását bevonni.

2024. június 17.

Vegyes képet mutat a középkorúak keresetének alakulása

Vegyes képet mutat a bevételek alakulása a 30-59 éves korosztályban: a válaszadók 52 százaléka növekedésről számolt be, közel 35 százalékuknál nem történt változás, 13 százalékuknak pedig kevesebb jutott az elmúlt egy év során – áll a K&H biztos jövő felmérésében.