Kiküldött munkavállalók: egységes a V4


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Beata Szydlo és Robert Fico hétfőn megerősítették, hogy a kiküldött munkavállalókról szóló uniós irányelv témájában továbbra is egységes a visegrádi csoport (V4) álláspontja – közölte a lengyel kormányszóvivő, ismertetve a lengyel és a szlovák kormányfő telefonbeszélgetésének tartalmát.


Rafal Bochenek kormányszóvivő arról tájékoztatta a PAP hírügynökséget, hogy Fico és Szydlo értékelték a V4 keretében felállított, a kiküldött munkavállalók témájával foglalkozó munkacsoportban elért előrelépést, és „aláhúzták a V4 közös álláspontjának időszerűségét”. Fico „rámutatott a V4 konstruktív szerepére” – fűzte hozzá Bochenek.

Mint közölte, a témáról Szydlo aznap Marian Rajoy spanyol kormányfővel is egyeztetett, kiemelték a közös elemeket a két ország álláspontjaiban, és további egyeztetésekben állapodtak meg. Az említett irányelvről Szydlo a közeljövőben a balti államok miniszterelnökeivel is tárgyal – helyezte kilátásba Bochenek.

Az Európai Bizottság javasolta az 1996-ban elfogadott uniós irányelv módosítását. Eszerint az egyik uniós államban működő cég, kiküldve alkalmazottjait egy másik tagállamba, az ottani bérszinthez kell, hogy igazítsa a kiküldöttek fizetését. Az ilyen módosítást több EU-állam, köztük Lengyelország is ellenzi. Varsó azzal érvel, hogy ez hátrányos helyzetbe hozná a lengyel cégeket, többek között a fuvarozókat.

 

Az irányelvvel kapcsolatban Emmanuel Macron francia elnök – aki „társadalmi dumpingnak” nevezi a jelenlegi szabályozást – múlt csütörtökön egyeztetett a szlovák és a cseh kormányfővel, majd az álláspontok közeledéséről számolt be. Pénteken pedig Bulgáriában élesen bírálta, hogy Varsó nem hajlandó hozzájárulni az irányelv szigorításához, kijelentve: Szydlo kormánya elvágja magát Európától.

Varsó arrogánsnak és az EU-t megosztónak minősítette Macron kijelentéseit. Szydlo pénteken aláhúzta: az irányelv témájában Lengyelország és a Közép-Európa a közös uniós piac elveit védi.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.