Megnyugodhatnak az Ausztriában dolgozó magyarok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ausztria nem csökkenti a külföldiek családi támogatását – közölte a Der Standard című osztrák lap szerdán Reinhold Mitterlehner alkancellár, a kisebbik kormánykoalíciós párt, az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnökének bejelentésére hivatkozva.


Az eredeti  tervek szerint az osztrák kormány a családtámogatás változtatásával módosította volna az Ausztriában dolgozó magyarok juttatását is. A Sebastian Kurz osztrák külügyi és integrációs miniszter által korábban közölt tervek szerint az Ausztriában dolgozó uniós polgárok külföldön élő gyerekei után folyósított szociális támogatást a származási ország szintjéhez igazítanák. Mindez több ezer olyan, Ausztriában dolgozó magyart érinthet, akiknek gyermekei Magyarországon élnek. A számukra Ausztriából folyósított családi pótlék nagyjából a felére csökkenhet.

A Der Standard azt közölte, hogy egy szakértő, Wolfgang Mazal munkajogász szakvéleményére támaszkodva Ausztriában már megalkottak egy törvénytervezetet, mely szerint az Európai Bizottság kifogásai ellenére a jövő évben megváltoztatnák a támogatást. 

Az alkancellár azonban úgy nyilatkozott, hogy „egyetlen szakvéleményre alapozva” nem fogják megvalósítani a csökkentést. Meglátása szerint a „szokott módon” kell megegyezést keresni az Európai Bizottsággal. Mitterlehner elmondta: továbbra is az indexálás – a munkavállaló származási országának viszonyaihoz igazított mérték – a cél, amely a juttatás csökkenésével jár, azonban Ausztriának be kell tartani az uniós jogot. 

 

„Mitterlehner tudja, hogy mindez mennyire kockázatos, hiszen Mazal szakértői véleményén kívül jelentős jogi szakértők a tervet nem tartják EU-konformnak” – olvasható a Der Standardban. 

Az alkancellár azonban leszögezte, hogy mindenekelőtt uniós szinten szeretnék elérni az indexálást, amely szerinte egyúttal „igazságosabb” támogatást jelentene. Mitterlehner arról is beszélt, hogy „egy ausztriai megoldásra is készen áll”, nem zárva ki a nemzeti megoldás lehetőségét sem. 

Christian Kern osztrák kancellár szerdán arról beszélt, hogy a nemzeti hatáskörben való eljárás mellett ugyan szólnak érvek, azonban még több sorolható fel ellene. A nagyobbik kormánykoalíciós párt, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) elnöke egyúttal hangsúlyozta, hogy tiszteletben kell tartani az európai jogot. Kern még kedden arról adott tájékoztatást, hogy a kormány kidolgoz majd egy olyan javaslatot, amelyet Brüsszelnek is bemutat. 

Sophie Karmasin osztrák család- és ifjúságügyi miniszter korábban úgy nyilatkozott, „logikus és igazságos, hogy azon ország megélhetési költségeihez igazítsák a támogatást, ahol a gyerekek élnek”. A Die Presse szerdán azt közölte, hogy a kormánypártok a Karmasin által kidolgozott tervezetről már márciusban meg akartak egyezni, és a változtatásokat még a nyár előtt érvénybe akarták léptetni.

Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában szerda reggel üdvözölte, hogy „Ausztria elállt attól a tervétől, hogy csökkenti az ott dolgozó külföldiek családi támogatását”. Úgy vélte, hogy „a magyar családokat is érintő döntés az osztrák-magyar tárgyalások nagy eredménye”.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

A tavalyi év végéhez képest jobban aggódnak a munkahelyükért a magyar munkavállalók

Előző évhez képest minimálisan ugyan, de kissé visszaesett a magyar munkavállalók optimista percepciója az aktuális munkahelyük fennmaradásával kapcsolatban, derül ki a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából. Az első negyedévben végzett felmérésből az is kiderül, hogy egy év alatt érzékelhetően lecsökkent az az időtáv, amelyet a megkérdezettek szerint a háztartásuk át tudna vészelni egy esetleges állásvesztés esetén.

2024. április 30.

A kollektív szerződést az a szakszervezet is felmondhatja, amelyik részt sem vett a megkötésében?

Korábban írtunk már az Alkotmánybíróság egy határozatáról, amelynek nyomán megváltozott a munka törvénykönyvének a kollektív szerződés módosítását érintő rendelkezése. A változás értelmében a kollektív szerződés módosításakor aláíró félként járhat el az a szakszervezet is, amelyik egy már meglévő kollektív szerződés hatálya alatt teljesíti a kollektív szerződés megkötésére való jogosultsághoz szükséges feltételt. Kérdésként merül fel ugyanakkor, hogy az ilyen szakszervezet vajon a kollektív szerződés felmondásának jogát is megkapja-e.

2024. április 26.

Nőtt a munkanélküliség

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).