Megváltozott munkaképességűek: könnyebb lesz a foglalkoztatás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kormány átalakítja a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatási rendszerét, újraszabályozza a foglalkoztatók ellenőrzését, támogatásának, minősítésének rendszerét. A szociális államtitkárság közlése szerint az új akkreditációs és támogatási rendszer minden foglalkoztató számára egységes és egyszerűbb lesz.


A megváltozott munkaképességű személyek rehabilitációját és visszavezetését a nyílt munkaerőpiacra, valamint a foglalkoztatásukhoz nyújtott költségvetési források hatékonyabb felhasználását is szolgálja az e célra biztosított támogatások rendszerének átalakítása. Ennek része a foglalkoztatók támogatásának, minősítésének és ellenőrzésének újraszabályozása. A kormány e célok támogatására a költségvetési forrásokon túl az Új Széchenyi Tervben 2012 és 2014 között csaknem 30 milliárd forintot biztosít.

Az átalakítás legfontosabb célja az egyén nyílt munkaerő-piaci foglalkoztatásának elősegítése, élethelyzetének tartós, hosszú távú javítása. Az új akkreditációs és támogatási rendszer minden foglalkoztató számára egységes, egyszerűbb lesz. Az új rendszer hozzájárul ahhoz, hogy a megváltozott munkaképességű személyek nagyobb eséllyel kerülhessenek ki a nyílt munkaerőpiacra, és lehetővé teszi a költségvetési források hatékonyabb felhasználását is.

Megváltozik a foglalkoztatási támogatások célja. A jelenlegi védett körülmények közötti tartós foglalkoztatás helyett a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásának elősegítése a cél – képzettségüknek és egészségi állapotuknak megfelelő munkavégzés feltételeinek biztosítása – adaptációs készségük fejlesztése, a foglalkoztatási hátrányok kiegyenlítése és legfőképpen a nyílt munkaerő-piacra való visszavezetése.


Ezt szolgálja a tranzit foglalkoztatáshoz nyújtott támogatás, mely legfeljebb 3 évig folyósítható. Célja a rehabilitációba vont egyén felkészítése a nyílt munkaerő-piacon való foglalkoztatásra azzal, hogy az egyén felkészítését a foglalkoztatás mellett orvosi, szociális, képzési, valamint egyéb humánerőforrás-fejlesztési eszközök együttesen, az egyén állapotához és kilátásaihoz igazodva támogatják. Azok számára, akik nem vezethetők vissza a nyílt munkaerő-piacra a tartós foglalkoztatást vezetik be, melynek célja a munkavállaló egészségi állapotának, védett körülmények közötti, munkaviszonyban történő megőrzése és fejlesztése.

A foglalkoztatók két-, három-, illetve ötévenkénti minősítése megszűnik. Egységes akkreditációs tanúsítvány lesz egységes követelményrendszerrel, amelynek sarkalatos kritériuma, hogy a foglalkoztató a támogatás céljának megvalósítására alkalmas feltételekkel rendelkezzen. Az akkreditált foglalkoztató működésének és rehabilitációs szempontú megfelelőségének vizsgálata egy szélesebb hatáskörrel, többlépcsős szankcionálási eszközrendszerrel felruházott, fokozott szakmai felelősséggel rendelkező ellenőrzési egység feladata lesz.

(forrás: Emberi Erőforrások Minisztériuma, Szociális, Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkárság)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 8.

MASZSZ: csak úgy jön ki a matek, ha 2027-re 500 forint lesz az euró

Ez a matek nem jön ki, legfeljebb csak akkor, ha 2027-re 500 forint lesz az euró – reagált a Magyar Szakszervezeti Szövetség a miniszterelnök elképzelésére, miszerint 2-3 éven belül ezer euróra nő a hazai minimálbér és 1 millió forintra az átlagbér. Így viszont már egyáltalán nem olyan biztató ez a vízió. Amennyiben a terv mégis megvalósul, a MASZSZ elvárja, hogy ennek nyertesei a kis- és középkeresetűek legyenek. A szövetség ehhez minden szakmai segítséget megadna – olvasható az Adó Online közleményben.

2024. október 8.

A munkáltatói utasítás írásba foglalása

A munkavégzés során gyakran felmerül a kérdés, hogy a munkáltató által közölt utasításokat minden esetben szükséges-e írásban rögzíteni vagy elegendő, ha azok csak szóban hangzanak el. A szóbeli utasítás sokszor kézenfekvőbb, kevesebb adminisztrációval és ráfordított idővel jár, mintha a munkáltató mindent írásban rögzítene. Azonban mind a szóbeli, mind az írásbeli utasítási formának megvannak a maga előnyei és hátrányai a munkaviszony keretein belül, így minden helyzetben megtalálható a megfelelő forma.

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.