Módosítani kell a bérprogramokat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ismét változik a Munka törvénykönyve, melynek a bérszámfejtés rendjét érintő rendelkezései 2013. augusztus 1-től lépnek hatályba. A jövőben a munkabér kiszámítása során az órabéres munkavállalók havi munkabérét nem a 174 órás átalányértékkel, hanem hónapról hónapra változó óraszámmal kell majd elszámolni munkaidőkeret alkalmazása esetén. Mindez nagyfokú körültekintést követel meg a cégek bérelszámoló munkatársaitól annál is inkább, mivel a távolléti díj számítási szabályaival ellentétben ezen szabályok betartását továbbra is vizsgálhatja a munkaügyi ellenőrzés – figyelmeztet a BDO.


Éppen egy évvel a legutóbbi módosítást követően ismét év közben kell átprogramozni a vállalatok bérprogramjait. A munkaidőkeretben foglalkoztatott órabéres munkavállalók havi munkabérének megállapítása során ugyanis a jövőben nem fix értékkel, hanem havonta változó óraszámmal –augusztusban például 168 órával – kell elszámolni az egy hónapra jutó munkabért – olvasható a BDO közleményében.

„Az eddigi 174 órás átalányértéknek köszönhetően a bérprogramok eddig hónapról hónapra változatlan összeget számoltak el a munkaidőkeretben foglalkoztatott órabéres munkavállalóknak, hasonlóan a havibéresek átalánydíjazásához. Tény, hogy eddig is külön elszámolási rendszert kellett alkalmazni az óra és havibéreseknél, de az új szabályozás alapján a bérprogramokat majdnem mindenhol át kell majd állítani – ismerteti az új szabályok által generált problémákat Máriás Attila, a BDO Magyarország vezető munkaügyi tanácsadója. – A BDO egy korábbi kutatása (Munkaügyi helyzetkép top500) szerint a vezető hazai munkáltatók 80 százaléka alkalmaz munkaidőkeretet, így várhatóan nagyon sok céget fog érinteni a szóban forgó változás.”

„Az új szabályok alkalmazásával történő bérszámfejtésre ugyanakkor még egy teljes hónapjuk van a vállalkozásoknak, így a többség, ha megfelelő figyelmet fordít rá, tudja majd kezelni a problémát. Különösen igaz ez azokra a cégekre, amelyek outsourcing keretében bérszámfejtési szolgáltatást nyújtanak, hiszen ezek a cégek az utóbbi időben hozzáedződtek a sűrűn zajló változásokhoz” – tette hozzá Hajnal Péter, a BDO Magyarország könyvelési, bérszámfejtési és outsourcing üzletágának partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.

2024. június 20.

Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása: értéket teremt

Évente közel 200 milliárd forintot fizetnek be a hazai vállalkozások rehabilitációs hozzájárulásként az államkasszába, mivel a foglalkoztatottak között a megváltozott munkaképességű alkalmazottak aránya nem éri el az öt százalékot. Becslések szerint ez a csoport akár 100 ezres tartalékot is jelenthet a magyar munkaerőpiacnak. Az ezen munkavállalók munkába állításához szükséges jól átgondolt stratégia kidolgozásához és megvalósításához a legtöbb vállalat jelenleg nem tud megfelelő szakembert allokálni, ezért érdemes külsős szakértő vagy HR szolgáltató támogatását bevonni.