Módosul a táppénz kiszámítása
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Változott a tgyás és a gyed kiszámolásának szabálya is, és bevezették a méltányossági táppénzt, ezen túl a munkaviszony megszűntekor már nem kötelező jövedelemigazolást kiállítani. Valamennyi módosulás a biztosítottak számára kedvező.
Július 15-tól megváltoztak a táppénz kiszámításának szabályai – hívja fel a figyelmet honlapján az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). Eddig a korábbi munkáltatónál elért jövedelem is beleszámított a táppénzbe, július közepétől viszont csak az aktuális munkáltatónál szerzett jövedelem alapján számolják ki a táppénz összegét.
A jogosultság szabályai nem változnak – ugyanaz kaphat táppénzt, tgyást és gyermekgondozási díjat, aki eddig – , viszont a táppénz összege könnyen kiszámítható, a megbetegedett dolgozó tudhatja, mire számíthat – érvel az új rendszer mellett az OEP.
Változtak a gyermekápolási táppénz szabályai
Július 6-tól módosultak a gyermekápolási táppénz szabályai. Eddig csak az otthoni ápolás idejére járt az ellátás, mostantól a beteg gyermek kórházi ápolásának idejére is kap gyermekápolási táppénzt a szülő.
Bevezették a méltányossági táppénzt
A 12-18 éves beteg gyermekek szülei vehetik igénybe a méltányossági táppénzt. A juttatás attól függetlenül jár, hogy a gyermeket otthon vagy a kórházban ápolják. Az új intézmény lehetővé teszi, hogy a beteg gyermek egyik szülője se kényszerüljön kivonulni a munkaerőpiacról a gyermek ápolása miatt
Másként számolják a tgyást és a gyedet
Ezen ellátások összegének kiszámításakor a jövőben csak a fennálló munkaviszonyból származó jövedelmet kell figyelembe venni.
A szabályozás változása senkit sem érinthet hátrányosan, mert a 2014 május 11. előtt születendő gyermekek esetén a régi és az új módszer szerint is kiszámítják az ellátás összegét, és a számára kedvezőbbet folyósítják.
