Bizalmi értekezlet volt az Audi Hungáriánál
A szakszervezet képviselőivel egyeztetett a vállalat vezetése, a háttérben a Volkswagen válsága áll.
Kapcsolódó termékek: Munkajogi kiadványok, HR Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Számos szakmában létfontosságú a szaktudás folyamatos fejlesztése, naprakészen tartása. Ezt felismerve a munkáltatók rendszeresen szerveznek továbbképzéseket, a munkavállalók pedig gyakran önállóan is képzik magukat. Mikor lehet felmondani a tanulmányi szerződést és milyen következményei vannak a szerződésszegésnek? Az alábbi cikkben ezekre a kérdésekre keressük a választ.
Azonnali hatályú felmondás: csak lényeges változás esetén
A tanulmányi szerződést bármely fél azonnali hatállyal felmondhatja, ha körülményeiben olyan lényeges változás következett be, amely a kötelezettség teljesítését lehetetlenné tenné, vagy az aránytalan sérelemmel járna [Mt. 229. § (7) bekezdés]. Például a munkavállalónak ikergyermekei születnek, és a tanulás már nem fér bele a gyermeknevelés és a munka mellett, vagy a munkáltatónak megszűnik az a tevékenysége, amely keretében a munkavállaló új szaktudását használhatta volna.
Egy korábbi bírói döntés szerint, ha a tanulmányi szerződést kötött munkavállaló egészségi állapota olyan mértékben romlott meg, hogy ezáltal – bizonyítottan – képtelen a szerződésben foglaltak teljesítésére, vele szemben nem alkalmazhatók a szerződésszegés következményei (BH1991. 492).
A munkavállaló felmondása esetén ilyen esetben a munkáltató a nyújtott támogatást visszakövetelheti, akkor is, ha a felmondást megalapozó „lényeges változást” egyébként a munkáltató sem vitatja. A munkáltató a támogatást arányosan követelheti vissza, ha a munkavállaló a szerződésben kikötött időtartamnak csak egy részét töltötte le. Ha a munkáltató él a lényeges változáson alapuló azonnali hatályú felmondással, a már nyújtott támogatást nem kell visszafizetni [Mt. 229. § (7) bekezdés].
A szerződésszegés következményei
A tanulmányi szerződés megszüntetése tehát a szerződés megszűnéséig nyújtott támogatások visszafizetésével járhat, attól függően, hogy melyik fél és milyen indokból szünteti meg a szerződést (lásd összefoglaló táblázatunkat). Ez igen komoly összeg is lehet, hiszen a támogatás nemcsak a tandíjat, de a távollétekre járó díjazást is magában foglalhatja.
A sokszor több százezer forintos követelés teljesítéséről érdemes egyeztetni a feleknek, célszerű lehet a részletfizetés alkalmazása. A tanulmányi szerződés megszüntetése egyben mindig azt jelenti, hogy a munkavállaló mentesül a képzés befejezése, illetve a munkaviszony fenntartásának kötelezettsége alól. Nem csak azt érdemes ezért alaposan végiggondolni, kivel köt tanulmányi szerződést a munkáltató, de az is stratégiai kérdés lehet, mikor és milyen formában szünteti meg a már fennálló megállapodást.
Tanulmányi szerződés – HR és munkajogi oldalról |
---|
Ízelítő a tematikából:
Időpont: 2014. augusztus 26. Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90. |
A felek a másik fél szerződésszegéséből eredő káraik megtérítését is kérhetik, a polgári jogi szabályok alapján. Újdonság, hogy 2014. március 15. óta a tanulmányi szerződésben kötbér is kiköthető [Mt. 229. § (8) bekezdés, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 6:186–189. §].
A kötbér azt jelenti, hogy a kötelezett pénz fizetésére kötelezi magát arra az esetre, ha olyan okból, amelyért felelős, megszegi a szerződést. Mentesül a kötbérfizetési kötelezettség alól, ha szerződésszegését kimenti. A tanulmányi szerződésben mind a munkáltató, mind a munkavállaló kötelezettségszegéséhez kiköthető kötbér.
Ha a felek a kötbért a teljesítés elmaradása esetére kötik ki, annak érvényesítése a teljesítés követelését kizárja.
Például, ha a munkavállaló határidőre nem szerzi meg az előírt végzettséget, és ezért a szerződés alapján a munkáltató 100 000 Ft kötbér kifizetésére kötelezi, ennek megfizetése után a munkavállalótól már nem követelhető a szerződés teljesítése. A késedelem esetére kikötött kötbér megfizetése viszont nem mentesít a teljesítési kötelezettség alól. A jogosult a kötbér mellett érvényesítheti a kötbért meghaladó kárát is. A kötbér kikötésénél is tekintettel kell lenni az arányosság követelményére, a túlzott mértékű kötbér összegét a kötelezett kérelmére a bíróság mérsékelheti.
dr. Kártyás Gábor, a HR Munkajog szaklap 2014/7-8. számában megjelent cikkéből megtudhatja, milyen jogai és kötelezettségei vannak a tanulmányi szerződést kötő feleknek, illetve az is, mi történik, ha a munkáltató felmondja a szerződést.
A szakszervezet képviselőivel egyeztetett a vállalat vezetése, a háttérben a Volkswagen válsága áll.
A legtöbben alig várjuk, hogy szabadságra mehessünk és előszeretettel számoljuk vissza az addig hátralévő napokat, ennek ellenére mégis előállhat olyan élethelyzet, amikor nem tudunk vagy nem akarunk vakációzni. A szabadság márpedig „kötelező”, pénzben megváltani azt nem lehet, így valamilyen kompromisszumos megoldást kell találni arra az esetre, ha pihenés helyett inkább a munka hősei szeretnénk lenni.
A szerző alábbi cikksorozatában feltérképezi, miként jelenhet meg a szakszervezet és az üzemi tanács munkaügyi perekben vagy nemperes eljárásokban akár saját jogaik védelmében, akár a munkavállalók képviseletében.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!