Munkavédelmi képviselő választás: fogy az idő


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Még egy hónapjuk maradt a cégeknek munkavédelmi képviselő választására – figyelmeztet az NGM.


2017. január 8-ig választhatnak munkavédelmi képviselőt a legalább 20 főt foglalkoztató cégek. Az új szabályozás értelmében 50-ről 20-ra csökkent a választáshoz szükséges munkavállalói létszám, ami több mint 10 ezer céget érint. Az intézkedés eredményeként egyre több vállalatnál javulhat a dolgozók munkavédelmi érdekérvényesítő képessége, a munkavédelem színvonala pedig tovább emelkedhet.
 
A munkavédelmi törvény június folyamán elfogadott módosítása fél év felkészülési időt biztosított a munkáltatók számára a feladat végrehajtására. Megváltoztak a munkavédelmi képviselők választásával kapcsolatos szabályok is, többek között egyértelművé tettük, hogy a választásra a munka törvénykönyvét kell megfelelően alkalmazni.

Munkavédelmi képviselő olyan személy lehet, aki a munkáltatónál már legalább 6 hónapja dolgozik. A munkáltatói jogkör gyakorlója, vezető hozzátartozója, választási bizottság tagja, a munkáltatónál főállásban munkavédelmi feladatokat ellátó személy nem töltheti be ezt a posztot. Amennyiben a munkáltatónál már van munkavédelmi képviselő, akkor az 5 éves mandátumának lejárta után kell új választást tartani. Ha a munkavállalói létszám nem éri el a 20 főt, de a dolgozók munkavédelmi képviselőt szeretnének választani maguk közül, akkor a választás megszervezéséről a munkáltatónak gondoskodnia kell. A munkáltató kötelezettsége a választás megtartásához szükséges feltételek biztosítása és a választás lebonyolítása – zárul az NGM közleménye.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.