Nagyobb a munkaerőhiány a kereskedelemben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ötszörös munkaerőhiányt mér a kereskedelemben a GfK, mint a minisztérium – írja a Napi.hu.


A GfK Hungária legújabb, a kereskedelem munkaerő-piaci helyzetét felmérő kutatása szerint összesen 30 ezer pozíció volt nemrég betöltetlen a kiskereskedelemben. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint viszont az üres álláshelyek száma a legalább öt főt foglalkoztató kereskedelmi vállalatok körében kicsivel több, mint 6 ezer. Az eltérés még úgy is jelentős, hogy a GfK a kicsi – 5 főnél kevesebbet foglalkoztató – vállalkozások adatait is figyelembe vette – írja a Napi.hu.

Cseresnyés Péter, a tárca munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára szerint a GfK adatai torzíthatnak, bár azt elismerte a politikus, hogy a vállalkozók nem jelentenek be minden üres álláshelyet, márpedig a minisztérium statisztikái ehhez az adatszolgáltatáshoz kötődnek.

A tárca adatai alapján a kereskedelem távolról sem volt az üresedések által intenzíven sújtott ágazatok között: így 2015-ben, a legproblémásabb egészségügy és szociális ellátás, valamint az IT-szektor területén közel háromszoros volt a foglalkoztatottak százalékában mért munkaerőhiány, mint a kereskedelemben.

A Napi.hu részletes elemzését itt találja.

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. november 5.

Munkabérfizetés átutalással, vagy készpénzben

A papírmentes tranzakciók a gazdaság minden területén előnyt élveznek; elvétve találkozhatunk már csak olyan üzlettel, ahol nem lehet bankkártyával fizetni. A készpénzes fizetés háttérbe szorulása a munkajog területén is érvényesül, hiszen főszabály szerint a munkabért a dolgozó fizetési számlájára, átutalással kell megfizetni és ettől csak külön, erre vonatkozó írásbeli megállapodásban térhetnek el a felek – vagyis választhatják a készpénzes kifizetést.

2024. október 29.

Haláleset a családban, így segíthet a munkáltató

Egy hozzátartozó elvesztése mindannyiunk számára váratlan és fájdalmas esemény az életünk során. Ilyenkor teljesen érthető és természetes, hogy szükségünk van időre a veszteség feldolgozására, és a temetéssel kapcsolatos teendők elvégzésére. A munkáltatónak is kötelessége, hogy a gyászoló dolgozó terhén enyhítsen. Ennek módja a rendkívüli, vagyis az alapszabadságon felül járó, úgynevezett temetési szabadság biztosítása. A közelgő halottak napja apropóján – bár ez bármikor máskor is aktuálissá válhat – az Index szakértőhöz fordult, összeszedtünk mindent, amit a temetési szabadságról tudni érdemes.