Nyugdíjasként a munkaerő piacon


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Habár a nyugdíjas évek azt hivatottak szolgálni, hogy a szolgálati idő fáradalmait kipihenjük, gyakori, hogy a nyugdíjas keresetkiegészítésként munkát vállal vagy egyéni vállalkozásba kezd. Fontos viszont tisztában lenni ennek a jogszabályi hátterével, valamint adózási és társadalombiztosítási következményeivel, mielőtt újra elmerülnénk a munka világában.


Elsőként érdemes megnézni, hogy van-e bármilyen jogszabályi korlátja annak, hogy egy magánszemély, aki részére nyugellátástfolyósítanak, munkát végezzen az ellátás folyósításának szünetelése nélkül.

A törvény nem tiltja, hogy a nyugdíjas személy munkát végezzen, viszont bizonyos esetekben éves jövedelemkorláthoz köti a nyugellátás folyósítását. Ehhez külön kell választanunk az öregségi nyugdíjban és a korhatár előtti nyugellátásban részesülőket.

Ha az úgynevezett „hosszú szolgálati idő” azaz 40 év jogosultsági idő alapján megállapított korhatár előtti nyugellátásban részesülő nő- nem közszférából származó – jövedelmea naptári évben meghaladja a tárgyévben érvényes minimálbér 18-szorosát, úgy a nyugellátásának folyósításáta naptári év végéig szüneteltetni kell, illetve addig, amíg a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt be nem tölti. Ez 2015-ben évi 1 890 000 forint járulékalapot képező jövedelmet jelent. Mivel ezt éves szinten kell vizsgálni, a következő évben a nyugdíjat újra folyósítani fogják egészen addig, amíg a magánszemély jövedelme újra el nem éri az adott korlátot, illetve amíg a magánszemély a nyugdíjkorhatártbe nem tölti.

Az öregségi nyugdíjbanrészesülők esetében (akik az irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt már betöltötték) nincs jövedelemkorlát.

A nyugdíjasként megszerzett éves jövedelem mellett érdemes azt is megvizsgálni, hogy alkalmazottként vagy esetleg egyéni vállalkozóként éri-e meg jobban a nyugdíjasnak tevékenységét folytatnia.

Amennyiben a saját jogú nyugdíjas magánszemélyt biztosítással járó jogviszonyban foglalkoztatják, mint például munkaviszonyban, a munkavégzésért járó díjázásból a munkáltató 16% személyi jövedelemadót,valamint 4 % természetbeni egészségbiztosítási járulékot és 10% nyugdíjjárulékot köteles levonni.Ha szünetel a nyugellátás folyósítása,további 3% pénzbeli egészségbiztosítási járulékot is kell vonni a nyugdíjas foglalkoztatott bruttó jövedelméből. A saját jogú nyugdíjas esetében nem keletkezik 1,5%-os munkaerő piaci járulékfizetési kötelezettség, így ezt nem is kell levonni tőle.

Egyéni vállalkozói engedély kiváltása nélkül, adószámos magánszemélyként is dolgozhat a nyugdíjas. Ez esetben is terheli személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség, amit ha kifizetőtől kap, úgy az előlegként levonásra fog kerülni a számára kifizetett díjból. Ami a társadalombiztosítási oldalát érinti mivel ez esetben is biztosítottnak minősül, járulékfizetési kötelezettsége hasonlóan alakul, mint a munkaviszony esetén. Tehát a kifizetőnek le kell vonnia egyéni járulékfizetési kötelezettségként 4 % természetbeni egészségbiztosítási járulékot és 10% nyugdíjjárulékot (és még 3% pénzbeli egészségbiztosítási járulékot,amennyiben szünetel a nyugellátás folyósítása).

Amennyiben a nyugdíjas úgy dönt, hogy tevékenységét egyéni vállalkozóként szeretné folytatni, úgy a fentiektől részben eltérő szabályok vonatkoznak rá. Továbbra is fennáll a 16%-os személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség, viszont ez esetben a kifizetőnek már nem kell ezt előlegként levonnia, az egyéni vállalkozó feladata, hogy az általa választott adózási módszerrel azt megállapítsa. Egyéni járulékok szintjén, mivel ez esetben a saját jogú nyugdíjas kiegészítő tevékenységet folytatónak minősül, így számára csak 10%-os nyugdíj járulékfizetési kötelezettség keletkezik. Amit még fizetnie kell az az egészségügyi szolgáltatási járulék, aminek összege 2015-ben havi 6 930 forint, napi 231 forint).

A cikk szerzője UCMS Group Hungary (Kovács Krisztina).


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.