Öngondoskodás munkáltató nélkül


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az önkéntes nyugdíjpénztáron, egészségpénztáron, önsegélyező pénztáron keresztül a munkáltató is képezhet tartalékot a munkavállalói számára, melyet ők aztán a pénztárakra vonatkozó szabályok szerint használhatnak fel.


A munkáltató hozzájárulást, célzott szolgáltatást és adományt is utalhat a pénztári számla irányába, de önkéntes pénztárakról lévén szó a tagi befizetéseknek is lényeges szerep jut a megtakarításban.
Ennek megfelelően ehhez is speciális kedvezményeket rendel az adótörvény.

Ezek a kedvezmények a befizetendő adó átcsoportosításával vehetők majd igénybe.

Az összevont adóalapja adójának az adókedvezmények levonása után fennmaradó részéből a pénztártag nyilatkozatával rendelkezhet a következőkben leírt mértékű átutalásokról. Így ez az összeg majd pluszban megjelenik a pénztári egyéni számlán.

Ennek előfeltétele persze, hogy a tag rendelkezzen saját pénztári befizetéssel, és olyan mértékű adófizetési kötelezettséggel, melyből a kedvezmény igénybe vehető.

Az önkéntes nyugdíjpénztárak esetén az egyéni befizetéseink mellé pénztári számlára a befizetett összeg 20 százaléka, de legfeljebb 100 ezer forint jóváírást kaphatunk (annál a magánszemélynél, aki 2020. január 1. előtt tölti be a nyugdíjkorhatárt, 130 ezer forint ez az összeg).

Maximálisan tehát 500.000 Ft egyéni befizetéssel tudjuk az ennek 20 százalékát kitevő 100.000 Ft jóváírást igénybe venni.

Cafeteria termékek:

Hasonlóan az egészségpénztárba és önsegélyező pénztárba együttesen utalt tagi befizetésre ennek 20 százalékáig terjedő, de legfeljebb az adóévben 100 ezer forint hozzájárulást szerezhetünk. (annál a magánszemélynél, aki 2020. január 1. előtt tölti be a nyugdíjkorhatárt, ez az összeg 130 ezer forint).

Mielőtt még arra a következtetésre jutnánk, hogy itt újabb 500.000 Ft egyéni befizetésre kaphatnánk 100.000 Ft kedvezményt, azért érdemes az összefoglaló mértéket a jogszabály további szakaszában megismernünk.
Eszerint az összes pénztártípusba intézett befizetések maximális kedvezménye 120 ezer forint lehet. (a 2020. január 1. előtt nyugdíjkorhatárt betöltők részére 150 ezer forint).

Így mindhárom pénztártípus esetén összesen 600.000 Ft befizetéssel vehetjük igénybe maximális mértékben az ennek 20 százalékát kitevő 120.000 Ft jóváírást.

Az Országgyűlés előtt lévő új adócsomag némileg egyszerűsítene ezen a szabályon. Amennyiben elfogadásra kerül ez, akkor  a saját pénztári befizetések 20 százaléka lehet a jóváírás, de ez összesen 150.000 forint értéket érhet el a különböző pénztártípusoknál együttesen számolva. Azonban az egyes pénztártípusokra külön-külön nem lenne korlátozás. Így elképzelhető, hogy az összes kedvezményt egyetlen általunk fontosnak ítélt pénztártípusban vesszük majd igénybe.

 

A cikk szerzője a CafeteriaTREND magazin alapítója.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.