Pontrendszer alapján dolgozhatnánk Londonban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az EU-ból való kilépésre szavaztak a britek, de mire számíthatnak azok a magyarok, akik a szigetországban dolgoznak? 


Az Egyesült Királyságban a magyar munkaerő közel 2 százaléka dolgozik, ami a régiós átlaghoz képest nem magas. A brit uniós tagság megszüntetésével minden bizonnyal változnak az uniós tagországokból származó munkavállalókra vonatkozó szabályozások. 

A Portfolio.hu elemzése szerint ugyanakkor aligha valószínű, hogy a britek hirtelen hazaküldik a több milliónyi kelet-európai vendégmunkást. Ebben az esetben ugyanis a jelenlegi 6 százalék körüli munkanálküliségi ráta mellett nem lenne elegendő munkaerő. 

Valószínűbb, hogy a már jelenleg is a szigetországban dolgozók további munkavállalása nem ütközik nehézségbe, csak a később érkezőkre vonatkozna a szigorítás és az sem biztos, hogy egyenlő lenne az EU tagországaiból, illetve a más földrészekről érkezők megítélése. 

Új szolgáltatásokkal bővült az Adó Online:
  • díjmentes cikk és szaklap értesítő
  • kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
  • egyedi szaklap ajánlatok

A kilépést szorgalmazó politikusok szerint a Brexit után egy, az ausztráliai elbírálási rendszerhez hasonló pontozásos modellt kellene alkalmazni az EU-ból érkező munkavállalókkal szemben. 

Az az elképzelés, hogy a következő, 2020-as parlamenti választásokig honosítanák meg az új mechanizmust, amelyben különböző szempontok szerint pontozásos rendszerrel bírálnák el az uniós munkavállalók letelepülési és munkavállalási kérelmeit. 

Egy ilyen rendszerrel véget vetnének a munkaerő szabad áramlásának, ugyanakkor visszamenőleg valószínűleg nem vonatkozna az EU-s munkavállalókra. A végső verzió természetesen a várhatóan hosszas tárgyalások során nagyban módosulhat. 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Nőtt a munkanélküliség

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. április 25.

MASZSZ: a súlyos csonkolásos munkabalesetek száma a másfélszeresére emelkedett

Mint minden évben, a MASZSZ több szakszervezettel közösen idén április 29-én este is gyertyagyújtással és koszorúzással emlékezik a munkabalesetek áldozataira a csepeli emlékműnél. Az emléknap a megemlékezésen túl idén is alkalom arra, hogy értékeljék a szakértők az elmúlt egy év munkavédelmi helyzetét, s összegezzék, mit sikerült elérni és megvalósítani ezen a területen – olvasható az Adó Online-nak eljuttatott közleményben.