Stagnált az uniós munkanélküliség


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Stagnált, több mint kilenc éve legalacsonyabb szinten márciusban a munkanélküliségi ráta az euróövezetben és az EU-ban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közölt adatai szerint. Magyarországi adatot nem tartalmazott a kimutatás.


Az euróövezetben szezonális kiigazítással 8,5 százalék volt a munkanélküliség, ugyanúgy mint februárban, ami 2008 decembere óta a legalacsonyabb. Egy éve márciusban a ráta magasabb, 9,4 százalék volt.

Az Európai Unió egészében a szezonálisan kiigazított márciusi munkanélküliségi ráta a februárival megegyező, 7,1 százalék volt, az egy évvel korábbi 7,9 százalék után. Az EU idei márciusi  munkanélküliségi rátája 2008 szeptembere óta a legalacsonyabb.

Márciusban 18,481 millióan voltak munka nélkül az EU 28 tagállamában, ebből 13,824 millióan az euróövezet 19 tagállamában. A februárihoz képest az EU-ban 94 ezerrel, az euróövezetben 83 ezerrel csökkent a munkanélküliek száma. Az egy évvel korábbihoz képest 1,930 millióval kevesebben voltak munkanélküliek az EU-ban és 1,414 millióval az euróövezetben.

A legalacsonyabb munkanélküliségi rátát, 2,2 százalékot, Csehországban regisztrálták márciusban. A második és harmadik helyen Málta és Németország osztozott 3,3 és 3,4 százalékkal.

[htmlbox mt_kommentar]

 

A legmagasabb munkanélküliségi rátát Görögországban jegyezték fel, 20,6 százalékosat (januári adat), valamint Spanyolországban 16,1 százalékosat.

Februárban minden egyes tagországban csökkent a munkanélküliségi ráta az egy évvel korábbihoz képest, Litvániát  kivéve, ahol stagnált, és Észtországot, ahol viszont 5,3 százalékról 6,5 százalékra emelkedett.

A legnagyobb mértékben Cipruson csökkent a munkanélküliségi ráta, 12,3 százalékról 9,1 százalékra, valamint Görögországban 23,2 százalékról 20,6 százalékra (január-januári összevetésben), Horvátországban pedig 11,8 százalékról 9,4 százalékra.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

A tavalyi év végéhez képest jobban aggódnak a munkahelyükért a magyar munkavállalók

Előző évhez képest minimálisan ugyan, de kissé visszaesett a magyar munkavállalók optimista percepciója az aktuális munkahelyük fennmaradásával kapcsolatban, derül ki a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából. Az első negyedévben végzett felmérésből az is kiderül, hogy egy év alatt érzékelhetően lecsökkent az az időtáv, amelyet a megkérdezettek szerint a háztartásuk át tudna vészelni egy esetleges állásvesztés esetén.

2024. április 30.

A kollektív szerződést az a szakszervezet is felmondhatja, amelyik részt sem vett a megkötésében?

Korábban írtunk már az Alkotmánybíróság egy határozatáról, amelynek nyomán megváltozott a munka törvénykönyvének a kollektív szerződés módosítását érintő rendelkezése. A változás értelmében a kollektív szerződés módosításakor aláíró félként járhat el az a szakszervezet is, amelyik egy már meglévő kollektív szerződés hatálya alatt teljesíti a kollektív szerződés megkötésére való jogosultsághoz szükséges feltételt. Kérdésként merül fel ugyanakkor, hogy az ilyen szakszervezet vajon a kollektív szerződés felmondásának jogát is megkapja-e.

2024. április 26.

Nőtt a munkanélküliség

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).