Szakszervezet alakul pályakezdőknek és diákoknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Szakszervezetet hoznak létre a pályakezdő és diák munkavállalók; az új szervezet célja, hogy egy speciális réteg érdekeinek védelmére is kiterjedjen a munkavállalói érdekképviselet – közölte a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) ifjúsági tagozata.


A Pályakezdők és Diák Munkavállalók Szakszervezete a MOSZ tagja lesz majd, és az új érdekképviselet létrehozásában is a Munkástanácsok nyújt segítséget a fiataloknak.

A MOSZ kifejti: a még nem szervezett munkavállaló fiatalok számára az érdekképviseletben nagyobb lehetőség nyílik például a jogsegély-szolgáltatás és más, a kollektív munkajogban meglévő ismeretek megszerzésére és igénybevételére.

Felidézik, hogy korábban már együttműködési megállapodást kötöttek az iskolaszövetkezetekkel, ami lehetőséget biztosít arra, hogy a sajátos szövetkezeti jogviszonyban álló fiatalok problémáinak megoldásában is hatékonyan lépjenek fel az érdekképviseletek.

A héten tartott Nemzetközi Ifjúsági Nap alkalmából a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC) felhívást intézett a világ szakszervezeteihez, hogy helyezzenek nagyobb hangsúlyt a fiatalok szervezésére és a fiatalok újfajta, különleges rétegérdekeinek kiszolgálására – emeli ki a Munkástanácsok. „Egy teljes generáció veszik el a szemünk láttára, a még nem látható következmények pedig nagyon komolyak lesznek, ha ezek a fiatalok nem ismerik meg időben jogaikat, vagy nincs körülöttük egy megfelelően erős védőszervezet, mely képes érvényesíteni érdekeiket. Igaz, minden országban más a kultúrája a szakszervezetek társadalmi megítélésének és a fiatalok szervezésének, de a most felnövekvő generáció világszerte nagyon hasonló jegyeket mutat. Őket megszólítani nem kis kihívás, de annál könnyebb, minél több tapasztalatot, jó gyakorlatot hallanak erről a szakszervezetek. Ugyanakkor az is fontos, hogy a fiatalok gyorsan formálódó igényeire a szakszervezetek felkészültek legyenek és stratégiáikat ezeknek megfelelően tudják formálni” – idéz a felhívásból a szakszervezet.

A Pályakezdők és Diák Munkavállalók Szakszervezete – az ifjúsági napon meghirdetett stratégiával összhangban – szeretné növelni a fiatal tagok számát a szakszervezetekben, szeretné elérni, hogy egyre több, a fiatalok rétegérdekeit is figyelembe vevő kollektív szerződés legyen a munkahelyeken, valamint hogy a döntéshozói folyamatokban, például a kollektív tárgyalódelegációkban nőjön a fiatalok száma.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.