Teljesen átalakul a közmunka


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Legfeljebb egy évig lehetne közfoglalkoztatotti státuszban maradni és a 25 év alatti fiatalokat kivennék a programból. 


A kormány jövőre teljesen átalakíthatja a közfoglalkoztatási programot, erről Simon Attila a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkára beszélt a Világgazdaságnak – írja a Portfolio. 

A helyettes államtitkár a lapnak azt mondta, hogy a közfoglalkoztatási program kiterjesztése alkalmas volt arra, hogy a munkaerőpiacról leszakadókat visszaterelje a munkába. Ma már ugyanakkor sok közfoglalkoztató úgy gondolja, hogy a program önmagáért létezik és az sem motiválja a közfoglalkoztatottakat a versenyszférában való elhelyezkedése, hogy kicsi a minimálbér és a közfoglalkoztatotti bér közötti különbség. 

 

Ezért az NGM többek között azt javasolja, hogy legfeljebb 12 hónapog lehessen közfoglalkoztatotti státuszban maradni. Az is cél, hogy a szakképzett munkavállalókat nem pazarolják el a közfoglalkoztatásra. A tervek szerint ezek a munkavállalók csak akkor lehetnek majd közfoglalkoztatottak, hogy három hónapon belül nem ajánlanak nekik a végzettségükhöz megfelelő munkahelyet, vagy három munkáltató visszautasítja őket. 

Simon Attila a Világgazdaságnak azt is elmondta, hogy szeretnék a 25 év alatti fiatalokat kivezetni a közfoglalkoztatásból, azért, hogy a fiatalok ne parkolópályán kezdjék életüket. 

A helyettes államtitkár szerint a 250 ezer fős közfoglalkoztatotti létszámból 100-150 ezer főt lehet elhelyezni a versenyszférában. A tárca javasaltairól januárban tárgyal a kormány és ha elfogadják a tervezetet, márciusban indulhat az új közmunka-rendszer – írja a Portfolio


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.