Terhesség és felmondási tilalom


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A várandós nő szociális helyzetét biztosító, létfontosságú szabály a felmondási tilalom. A felmondási tilalom azt jelenti, hogy a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a várandósság, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés, illetve a szülési szabadság ideje alatt.


A védettség csak a munkáltatói felmondással szemben áll fenn. Annak nincs akadálya, hogy a terhesség alatt a munkáltató más jogcímen szüntesse meg a munkaviszonyt (pl. azonnali hatállyal a próbaidő alatt), vagy maga a munkavállaló éljen felmondással. A védett időszak alatt közölt munkáltatói felmondás azonban jogellenes munkaviszony megszüntetést eredményez. Ez olyan kiemelt jogsértésnek minősül, amely miatt a munkavállaló nem csak kártérítést kérhet, hanem a munkaviszony helyreállítását (azaz további foglalkoztatását) is.

Az új Munka Törvénykönyve fontos újdonsága, hogy a várandósság és az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés esetén a védettségre csak akkor jogosult a munkavállaló, ha erről a körülményről a munkáltatót a felmondás közlését megelőzően tájékoztatta. Arra nincs törvényi követelmény, hogy a tájékoztatást milyen formában kell megtenni, de érdemes azt írásba foglalni. Emellett a munkáltató kérheti a várandósság hitelt érdemlő (orvosi) igazolását.

Ha a munkavállaló az előzetes tájékoztatást elmulasztja, úgy a munkáltató felmondása az egyébként védett időszak alatt is jogszerű lesz. Természetesen a munkavállalónak nem kötelező bejelenteni a munkáltatónak, hogy gyermeket vár, vagy reprodukciós eljárásban vesz részt, ám ennek elmulasztása esetén a terhesség alatt közölt felmondás is jogszerű lesz. Álláspontom szerint azonban nem tartozik ide az az eset, ha a munkavállaló ugyan nem jelezte áldott állapotát, ám az külső jelekből mégis nyilvánvaló. A jóhiszeműség elvével lenne ugyanis ellentétes, ha a „látványos állapot” ellenére él felmondással a „mit sem sejtő” munkáltató.

A bírói gyakorlatra vár annak értelmezése, mi minősül a felmondás közlését megelőző tájékoztatásnak. Szélsőséges esetben az is elfogadható, ha a munkavállaló éppen az utolsó pillanatban – a felmondólevél átadása előtt – fedi fel állapotát a munkáltató előtt. A törvény azonban előírja, hogy a tájékoztatást mindig olyan időben és módon kell megtenni, hogy az lehetővé tegye a jog gyakorlását és a kötelezettség teljesítését.

Megítélésem szerint a felmondási tilalomról szóló előzetes tájékoztatás célja, hogy a munkáltató tudjon tervezni, ha átszervezés, leépítés miatt elbocsátásra van szükség, vagy a munkavállaló képességei, magatartása miatt felmerül a felmondás lehetősége. E jogok gyakorlását, illetve az ezzel összefüggő kötelezettségek teljesítését viszont nem teszi lehetővé, ha a munkavállaló az utolsó pillanatig vár a terhesség bejelentésével.

Az emberi reprodukciós eljárás kapcsán újdonság, hogy nem a kezelés teljes időtartama, hanem csak az első hat hónap jár felmondási tilalommal. Ennek azért van jelentősége, mert ha a kezelés sikertelen, úgy akár évekig elhúzódhat, és ilyen hosszú időre indokolatlan a munkáltatót korlátozni a felmondási jog gyakorlásában.

RODIN munkaügyi szakmai rendezvények

A munkaügyi hatóság idén kiemelten ellenőrzi a munkaidő-pihenőidő szabályait, ezért nem árt előre felkészülni. A Complex Kiadó Rodin Felnőttképzési Üzletágának március 20-i szakmai rendezvényén a munkáltatók mindent megtudhatnak a szabályok helyes alkalmazásáról. Bővebb információk és jelentkezés itt

Egyebek között a távolléti díjról és más egyéb, bérszámfejtőket érintő munkajogi kérdésekről is szó lesz április 18-án a Lurdy Konferencia és Rendezvényközpontban tartandó Bérmozaik 2013 konferencián

A felmondási védettséget mindig a felmondás közlésekor kell vizsgálni. Annak tehát nincs jelentősége, ha a munkavállaló a felmondási idő alatt lesz terhes. Kivétel ez alól a csoportos létszámcsökkentés. Ebben az esetben a felmondási védettség szempontjából irányadó időpont a létszámcsökkentésről szóló előzetes tájékoztatás közlése. Ezt a felmondás közlését megelőzően legalább 30 nappal korábban kell megtenni.

dr. Kártyás Gábor blogbejegyzései az azujmunkatorvenykonyve.hu oldalon olvashatók. A várandós nők munkahelyi védelméről itt, a kisgyermekesek munkahelyi védelméről pedig itt olvashat részletesen.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.