Változást hoznak az új technológiák a munkaerőpiacon


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az új technológiák rohamos terjedése jelentősen megváltoztatja a cégek munkavállalókkal kapcsolatos elvárásait az európai középvállalatok nagy részénél. A munkáltatók az egyébként is szűkös munkaerőpiacon azzal szembesülnek, hogy a jelöltek képzettsége és képességei a kívánatoshoz képest hiányosak, ahogy ezt az EBA friss felmérése mutatja.


Az RSM támogatását élvező European Business Awards (EBA) által végzett felmérés azt vizsgálta, hogy milyen gyorsan gyűrűznek be a digitalizáció és az új technológiák hatásai az európai vállalati szférába és a munkaerőpiacra.

Új technológiák, növekvő hatékonyság, stabil foglalkoztatás

A cégek működését támogató új technológiába (olyan új szoftverbe, amely jelentős mértékben megváltoztatta a gyártás/szolgáltatás folyamatát, vagy a cég teljesítményét) való befektetések oka az esetek több mint felében a versenyelőny biztosítása, ötödében egy üzleti kihívás kezelése, tizedében pedig a változó piaci környezethez való alkalmazkodás volt.  Miközben a technológia fejlődése megváltoztatta a munkaerővel szemben támasztott igényeket, nem változtatta meg a foglalkoztatottak számát. A válaszadó cégek 77 százalékánál nőtt a termelékenység, ezen cégek harmadánál létszámbővítésre is sor került, 44 százaléknál pedig nem változott a dolgozók száma.

Új tech-elvárások a munkaerőpiacon is

A felmérés – amelyben több mint 30 európai ország 400 középvállalata vett részt – eredménye cégmérettől és szektortól függetlenül egységesen érzékelteti a technológiai fejlődéshez kapcsolódó kihívást a munkaerő terén. Az európai cégek 62 százaléka szerint az új technológiák miatt változtak elvárásaik munkáltatóként is. A magasabb képzettséget igénylő pozíciók esetében a vállalatok 59 százalékánál megváltoztak a korábbi elvárások. Ráadásul, ahogy arra a kutatás rávilágított, az európai vállalatok 40 százalékánál kihívást jelent az új pozíciók betöltéséhez a megfelelő szakembereket megtalálni.

A technológiai fejlődéshez a képzésnek is fel kell zárkóznia

A cégek szerint a megfelelő munkaerő megtalálásának problémája többféle okra vezethető vissza. Egyrészt kevés az IT- és szoftverfejlesztő-szakember és az országok szinte mindegyikében hiányzik, vagy nem elégséges a színvonalas képzés és oktatás ezen a téren. Továbbá a piaci korlátok inkább a technológiai és pénzügyi szektorok fejlődését támogatják a hagyományos ágazatokkal szemben.

[htmlbox mt_kommentar]

 

A felmérés eredményei egyértelműen alátámasztották, hogy erről a problémakörről már jelen időben kell gondolkodni és mielőbb megoldást keresni. Aggodalomra ad okot, hogy a technológiai változás felgyorsulásával a növekvő versenyképesség pozitív hatásait jelentősen csökkentheti a munkaerőoldal megfelelő képzettségének és készségeinek hiánya. A növekvő eltérés a szükséges és a rendelkezésre álló képzettség között krízist okozhat, amennyiben a munkaerőpiacon érintett felek; a vállalatok, a szabályozó állam és az oktatás nem lép elég gyorsan és nem talál hatékony megoldást.

Tanulhatunk a legjobbak gyakorlatából – 100 magyar cég is versenyben az EBA díjakért

Az EBA versenyén pályázó cégek legjobb gyakorlata alapján néhány jó megoldás már látható, így bízunk benne, hogy a majdani EBA győztes európai középvállalatok pozitív példái is segíteni tudják majd ezt a folyamatot. Az EBA első fordulóját követően 100 magyar társaság jutott be a legjobb európai cégek mezőnyébe. Ebből a 100 magyar pályázóból kerül majd ki a magyar nemzeti bajnok, illetve ők esélyesek rá, hogy májusban elnyerjék az EBA 12 idei díjának egyikét, vagy a verseny fődíját.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 8.

MASZSZ: csak úgy jön ki a matek, ha 2027-re 500 forint lesz az euró

Ez a matek nem jön ki, legfeljebb csak akkor, ha 2027-re 500 forint lesz az euró – reagált a Magyar Szakszervezeti Szövetség a miniszterelnök elképzelésére, miszerint 2-3 éven belül ezer euróra nő a hazai minimálbér és 1 millió forintra az átlagbér. Így viszont már egyáltalán nem olyan biztató ez a vízió. Amennyiben a terv mégis megvalósul, a MASZSZ elvárja, hogy ennek nyertesei a kis- és középkeresetűek legyenek. A szövetség ehhez minden szakmai segítséget megadna – olvasható az Adó Online közleményben.

2024. október 8.

A munkáltatói utasítás írásba foglalása

A munkavégzés során gyakran felmerül a kérdés, hogy a munkáltató által közölt utasításokat minden esetben szükséges-e írásban rögzíteni vagy elegendő, ha azok csak szóban hangzanak el. A szóbeli utasítás sokszor kézenfekvőbb, kevesebb adminisztrációval és ráfordított idővel jár, mintha a munkáltató mindent írásban rögzítene. Azonban mind a szóbeli, mind az írásbeli utasítási formának megvannak a maga előnyei és hátrányai a munkaviszony keretein belül, így minden helyzetben megtalálható a megfelelő forma.

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.