Változtak a szabadság kiadásának szabályai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az év elején módosult a következő évre átvihető szabadság szabályozása: a húsz munkanapos alapszabadság egyharmadának következő évre történő átviteléről már nem állapodhatnak meg a felek, csak az életkorhoz kötött pótszabadság vehető ki a következő évben.


Az Mt. 123. § (6) bekezdésének módosítása szűkíti, szigorítja a tárgyévet követő évben kiadható szabadságot, erősítve ezzel a főszabály érvényesülését, azaz azt az előírást, hogy a szabadságot az esedékesség évében kell kiadni.

A szabadság tárgyévet követő kiadásának, igénybevételének törvényben meghatározott eseti lehetőségei azt a kettős célt kívánják elérni, hogy pihenőideje abban az évben legyen a munkavállalónak, amikor az elfáradást eredményező munkát végezte, de indokolt, méltányolandó esetben a munkáltató is kezdeményezhesse, hogy a szabadság egy részét elhalaszthassa. 

A munkavállaló munkaviszonyában alapszabadságra és pótszabadságra jogosult.

Az alapszabadság húsz munkanap, mely az életkor függvényében huszonöt és negyvenöt éves kor között fokozatosan, összesen tíz munkanap pótszabadsággal bővül.

Az életkorhoz kötődő pótszabadság mellett egyéb pótszabadságok is megilletik a munkavállalót, melyek a gyermekek számához, a gyermek születéséhez, a munkavállaló fiatal életkorához, egészségi állapotához, és munkakörülményeihez kötődnek.

Az alap és pótszabadságból összetevődő éves szabadságot az esedékesség évében kell kiadni.

Átviteli lehetőségek

Az Mt. a következő évre engedi „átvinni” a szabadságot október 1. után kezdődött munkaviszony esetén az esedékesség évét követő március 31-ig.

Kollektív szerződés rendelkezése engedheti meg, hogy a szabadság egynegyedét a munkáltató az esedékesség évét követő március 31-ig adja ki.

A esedékesség évében kiadottnak tekinthető a szabadság, ha annak igénybevétele az esedékesség évében megkezdődött, és a következő évre átnyúló része nem haladja meg az öt munkanapot.

Végül a felek megállapodása alapján a szabadság meghatározott része az esedékesség évét követő év végéig adható ki.

Fenti négy esetben ad tehát az Mt. lehetőséget arra, hogy a szabadság egy része ne a tárgyévben, hanem a következő évben kerüljön igénybevételre. (Azt az esetet, amikor a munkavállaló személyében rejlik a szabadság kiadásának akadálya külön helyzetként szabályozza a törvény.)

A négy esetből az utolsóként bemutatott szabály változik 2014. január 1-vel.

ADÓMOZAIK 2014
  • Többet szeretne tudni a 2014-re vonatkozó adó-tb-számviteli változásokról?
  • Kérdései vannak?

Értesüljön az újdonságokról a nemzetgazdasági tárca, a NAV és az OEP szakembereitől, jöjjön el 2014. január 21-22-én kétnapos szakmai konferenciánkra!

Helyszín: Lurdy Konferencia és Rendezvényközpont, 1097 Budapest Könyves Kálmán Krt.12-14.

Bővebb információk és jelentkezés itt

A módosítás

A 2013. december 31-ig hatályos rendelkezés szerint a munkáltató a felek megállapodása alapján az Mt. 116-117. §-ban foglaltak szerinti szabadság egyharmadát az esedékesség évét követő év végéig adja ki (Mt. 123. § (6) bekezdés).

Az Mt. 116-117. §-a az alapszabadságot (évi húsz munkanap) és az életkor szerinti pótszabadságot (maximum tíz munkanap) tartalmazza. Így fenti szabály szerint átvihető a szabadság egyharmada, legfeljebb tíz munkanap.

A 2014. január 1-től hatályos szabályozás szerint a munkáltató – a felek naptári évre kötött megállapodása alapján – a117. § szerinti szabadságot az esedékesség évét követő év végéig adja ki (Mt. 123. § (6) bekezdés).

Az Mt. 117. §-a az életkorhoz kötött pótszabadság szabályait tartalmazza (huszonöt éves kortól egy munkanap, negyvenöt éves kortól tíz munkanap.)

2014-től tehát a húsz munkanapos alapszabadság egyharmadának következő évre történő átviteléről már nem állapodhatnak meg a felek, csak az életkorhoz kötött pótszabadságról.

A módosítás egyrészt tovább erősíti azt a munkáltatói kötelezettséget, mely szerint meg kell oldani, hogy a szabadság elsősorban a tárgyévben kerüljön igénybevételre, akkor pihenjen a munkavállaló, másrészt a felek következő évre történő szabadság átütemezésre vonatkozó megállapodásánál rögzíti, hogy a megállapodásnak naptári évenként kell megtörténni.

Bérszámfejtés 2014-ben szakmai fórum

Ízelítő a témákból:

  • Családi kedvezmény
  • Személyi jövedelemadót érintő változások
  • Táppénz naptári napi átlagkeresetének meghatározásának változásai 
  • Gyed extra
  • A szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezmény rendszer változása

Időpont:

2014.  01. 14.    10.00 – 15.00 óráig

Előadók:

  • Széll Zoltánné szakmai főtanácsadó, NAV
  • Farkasné Gondos Krisztina osztályvezető, OEP
  • Dr. Andrási Jánosné osztályvezető, NAV

Helyszín:
Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.

További információk és jelentkezés itt

A 2014. előtti szabályozás nem tartalmazott időbeli megkötést a felek megállapodására nézve, így sok munkáltató erre vonatkozó tiltás hiányában már a munkaszerződésben szerepeltette e megállapodást.

Ez a megoldás azt eredményezte, hogy a munkavállaló a munkaviszony kezdetétől annak végéig előre lemondott teljes szabadsága tárgyévben történő felhasználásáról.

Ismeretes, hogy a munkaszerződés megkötésekor a munkavállaló sajátos lélektani helyzetben van, ilyenkor egyezik bele a legkönnyebben a számára előnytelen feltételekbe, izgalmában esetleg nem is veszi észre a szerződésben szereplő kitételt.

Ha a munkaszerződés időbeli megkötés nélkül tartalmazta a szabadság átviteléről szóló megállapodást, azt változtatni, azt megszüntetni csak munkaszerződés módosítással lehetett, amelynek kezdeményezése a felek közötti eltérő erőviszonyokat tekintve a munkavállaló részéről nem egyszerű.

2014-től pontosításra került a vonatkozó szabály, évente kell megállapodniuk a feleknek a most már csekélyebb mértékű átviteli lehetőségről.

Fentiektől eltérően külön kell kezelni azt az esetet, amikor a munkavállaló személyében rejlik a szabadság kiadásának akadálya pl. tartós betegség vagy gyermekgondozás miatti távollét esetén.

Ez esetben az akadály megszűntétől számított hatvan napon belül kell kiadni a szabadságot, bármilyen hosszú is volt az akadályoztatás ideje.

Igen lényeges kérdés, mi lesz a szabadság sorsa, ha a kiadására vonatkozó szabályok szerinti időpontban nem kerül igénybevételre.

 

A válasz igen egyszerű, jogszabálysértés történt a munkáltató részéről, hiszen ő a felelőse a szabadság időben történő felhasználásának, még akkor is, ha a munkavállaló nem akart szabadságra menni.

Ez a helyzet azonban nem eredményezi a szabadság elvesztését, az a munkajogi elévülési idő alatt természetben jár, mivel a szabadság pénzbeli megváltása továbbra is csak a munkaviszony megszűnésekor lehetséges, de akkor kötelező is.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

A tavalyi év végéhez képest jobban aggódnak a munkahelyükért a magyar munkavállalók

Előző évhez képest minimálisan ugyan, de kissé visszaesett a magyar munkavállalók optimista percepciója az aktuális munkahelyük fennmaradásával kapcsolatban, derül ki a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából. Az első negyedévben végzett felmérésből az is kiderül, hogy egy év alatt érzékelhetően lecsökkent az az időtáv, amelyet a megkérdezettek szerint a háztartásuk át tudna vészelni egy esetleges állásvesztés esetén.

2024. április 30.

A kollektív szerződést az a szakszervezet is felmondhatja, amelyik részt sem vett a megkötésében?

Korábban írtunk már az Alkotmánybíróság egy határozatáról, amelynek nyomán megváltozott a munka törvénykönyvének a kollektív szerződés módosítását érintő rendelkezése. A változás értelmében a kollektív szerződés módosításakor aláíró félként járhat el az a szakszervezet is, amelyik egy már meglévő kollektív szerződés hatálya alatt teljesíti a kollektív szerződés megkötésére való jogosultsághoz szükséges feltételt. Kérdésként merül fel ugyanakkor, hogy az ilyen szakszervezet vajon a kollektív szerződés felmondásának jogát is megkapja-e.

2024. április 26.

Nőtt a munkanélküliség

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).