Veszélyes anyagot használó cégeket ellenőrzött a munkaügyi hatóság


A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a magyar munkavállalók és családjaik védelme érdekében idén tavasszal célvizsgálatot rendelt el a veszélyes anyagot használó cégek körében. A munkavédelmi hatóság országszerte közel 400 munkáltatót ellenőrzött, a célvizsgálat során 2684 olyan szabálytalanságot azonosítottak, amely intézkedést igényelt, továbbá 428 szabálytalan tevékenységet függesztettek fel – jelentette be pénteki közleményében a minisztérium.

A kormány számára kiemelten fontos a dolgozók védelme, ezért a hatóság a jövőben is határozottan fellép a munkavállalók egészségét és biztonságát – ezáltal pedig családjaik megélhetését – veszélyeztető, szabálytalan munkakörülmények megszüntetése érdekében. Hangsúlyozták: a széles körben lefolytatott célvizsgálat eredményeként a munkavédelmi hatóság a veszélyes anyagot felhasználó cégek 91,5 százalékánál tapasztalta valamely munkavédelmi szabály megsértését, a szabálytalansággal érintett munkavállalók száma megközelítette a tízezret.

A leggyakoribb mulasztások között szerepelt a hiányos tájékoztatás, a nem megfelelő minőségű munkahelyi levegő biztosítása, a vegyi anyagok szabálytalan tárolása, valamint az orvosi vizsgálatok elmaradása. Az NGM hangsúlyozta: a munkavédelmi hatóság szigorúan és következetesen járt el, 11 munkáltató esetében, ahol a dolgozók életét, testi épségét vagy egészségét súlyosan veszélyeztető munkavédelmi hiányosságokra, szabálytalanságokra derült fény, a hatóság több mint 20 millió forint bírságot szabott ki. A minisztérium kiemelte: az előírt orvosi vizsgálatok a munkavállalók egészségének hosszú távú megőrzését biztosítják.

A kormány számára éppen ezért kiemelten fontos, hogy az orvosi alkalmassági vizsgálatokra vonatkozó új szabályozás alapján is minden olyan munkakörben megmaradjon a kötelező vizsgálat, ahol a munkavállaló veszélyes anyagot használ. Az ellenőrzés során több mint 100 munkavállaló esetében hiányzott az orvosi vizsgálat, ezekben az esetekben a munkavédelmi hatóság az érintett munkavállalókat egészségük és biztonságuk védelme érdekében azonnal eltiltotta a munkavégzéstől. A Nemzetgazdasági Minisztérium által elrendelt célvizsgálat a munkavállalók egészségének és biztonságának védelmét erősíti, keresőképességük megőrzését, ezáltal családjaik megélhetését biztosítja.

Mindezek mellett tudatosítja a munkáltatókban a munkavédelmi szabályok be nem tartásnak elkerülhetetlen következményeit. A veszélyes anyagot használó cégeknél dolgozók érdekeit szem előtt tartva az ellenőrzések a tavaszi célvizsgálatot követően sem zárulnak le, sőt a családok védelme érdekében az év végéig intenzíven folytatódnak tovább – ígérte az NGM.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 8.

61! – Rekordmennyiségű adó 2024-ben

A különadók újabb évébe lépve joggal merülhet fel a kérdés, hogy az eleinte átmenetiként kommunikált extraprofitadók vajon mikor adják át a helyüket a tényleg söralátét méretű adóbevallásoknak. Mindeközben a gazdálkodók most már olyan addicionális terhekkel is kénytelenek szembenézni, mint az EPR-díj, a szén-dioxid kvóta adó vagy a globális minimumadó. A trendek szintjén mindenesetre az látszik, hogy a különadók alkalmazása újra és újra kitolódik, egyik-másik különadó pedig már fel is szivárgott a rendeletiről a törvényi szabályozás szintjére. Könnyen elképzelhető tehát, hogy az a csökkenés, amelynek tanúi lehettünk még pár évvel ezelőtt az adófajták számát illetően, hosszútávon is megfordult: a tavalyi 59 adófajtához képest idén már összesen 61 adófajtával számolhatunk a Jalsovszky Ügyvédi Iroda gyűjtésének segítségével.
2015. július 21.

A munkaügyi ellenőrzések tapasztalatai 2.

A munkavédelmi hatóság a 2015. I. negyedévben is végzett ellenőrző tevékenységet. Cikkünk második részében többek között a súlyos jogsértéseket, a beérkező közérdekű bejelentések vizsgálatának eredményeit, illetve a leggyakoribb munkabaleseteket és fogalalkozási megbetegedéseket ismertetjük.

2016. március 14.

Az egészséges munkahely megtérülő befektetés

Vajon megéri- e a munkavállaló egészségébe fektetni? Vagy egyáltalán kérdés- e ez akkor, amikor a megfelelő biztonság és védelem, valamint az egészséges munkakörülmények már alapvető feltételek a munkahelyeken?