A szokásos piaci ár korrekciója a számvitelben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A tavaly év közepétől érvényes számvitelitörvény-módosítás következtében a kapcsolt feleknek lehetősége nyílik arra, hogy a szokásos piaci ár és az alkalmazott ellenérték alapján számított különbözetet a könyvelésben és ne az adóbevallásban kezeljék – olvasható az RSM DTM blogbejegyzésében.


A tao törvény szerinti kapcsolt vállalkozásoknak a törvény 18. §-ban foglalt rendelkezései alapján a szokásos piaci ártól eltérő értéken megvalósult ügyleteik miatt a társasági adóalap korrekciót kell az adóév végén elvégezniük.

A számviteli törvény módosításával a kapcsolt vállalkozásoknak lehetőségük nyílik arra, hogy az egymás közötti szerződéseikben lehetővé tett az üzleti év során, a normál üzleti tevékenység keretében értékesített, beszerzett eszközökre, szolgáltatásokra vonatkozó utólagos ellenérték-korrekciót könyvviteli elszámolásaikban az eredeti ügyleti ellenérték módosításaként szerepeltessék. Az ügyletek ellenértékét így a könyvekben piaci árra lehet módosítani, ezzel elkerülve a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény 18. §-a szerinti adóalap-módosítást.

A felek között utólag elszámolt, a szokásos piaci ár és az alkalmazott ellenérték alapján számított különbözetet:

  • értékesítés esetén az értékesítés nettó árbevételeként,
  • a szolgáltatás igénybevétel esetében az elszámolt költség, ráfordítás értékét módosító tételként

kell elszámolni.

Az utólagos módosításról a kiállított számviteli bizonylat alapján kell a könyvelést elvégezni.

Mivel ez a módosítás már év közben hatályba lépet, így beszámoló készítés során a teljes 2013. évre alkalmazható. A számviteli törvény szabályai az üzleti év beszámolójára vonatkoznak úgy, hogy a beszámolót az üzleti év utolsó napján (naptári éves beszámoló esetén december 31-én) hatályos rendelkezések szerint kell elkészíteni.

A bejegyzés szerzője Héhn Miklós, az RSM DTM Hungary Zrt. számviteli üzletágának vezetője. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 21.

Sokaknak nem lesz kötelező, de mégis megéri folytatni_Niveus

Egy várható törvénymódosításnak köszönhetően felemelhetik a könyvvizsgálati kötelezettek árbevételi határát 600 millió forintra a 2025-ről készült beszámolókra vonatkozóan, ami miatt sok cég fog kiesni ebből a kötelezetti körből. Ez elsőre talán örömteli hírnek tűnhet, hiszen a könyvvizsgálat költséget és időráfordítást jelent a vállalkozásoknak. Azonban a könyvvizsgálatnak vannak olyan pozitívumai, amelyek miatt érdemes átgondolni a most kiesett cégeknek is az audit folytatását.

2024. október 10.

Helyesbítő számla és a felszámolás

Cikkünkben egy megtörtént esetet mutatunk be számlázás témakörében. A tényállás a következő: az egyik adóalany az általa teljesített, ingatlanértékesítésre irányuló ügylet kapcsán tévesen áfát számított fel. Az adóalany az ügyletről kiállított számlát helyesbítette, ugyanakkor a helyesbítő számlának az adóalany partneréhez (továbbiakban: partner) történő eljuttatása minden bizonnyal nem fog sikeresen megvalósulni, mivel a partner felszámolási eljárás alatt áll.