Számlázás: stornírozás és helyesbítés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A számla a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás legfontosabb bizonylata. A számviteli szakemberek gyakran találkoznak azzal a feladattal, hogy a kiállított számlákat stornírozni vagy helyesbíteni kell.


A kiállított számlák érvénytelenítésének (stornírozásának) vagy módosításának (helyesbítésének) leggyakoribb okai a következők:

  • – az alapul szolgáló gazdasági esemény nem történt meg, vagy
  • – nem olyan mennyiségben, áron, összegben, ahogyan az a számlán szerepel, vagy
  • – a számla befogadója – részben vagy egészben – nem ismeri el a teljesítést,vagy
  • – a számlát tévesen állították ki.

Ha a számla helyesbítése már lezárt üzleti évet érint, akkor a számla könyvelésekor az eredeti számla kiállítása (az eredeti teljesítés) üzleti évének árbevételét volna szükséges helyesbíteni, viszont azt az üzleti évet a gazdálkodó már beszámolóval lezárta. Ebben az esetben a számviteli ellenőrzés szabályai szerint lehet a lezárt üzleti év árbevételét és egyéb tételeit módosítani. Erre az ellenőrzés módszertanát lehet használni, bár azt elsősorban számviteli hiba elkövetése esetében kötelező használni. A követendő megoldás tehát az, ha a mérlegkészítés időpontja előtt elvégzett számlamódosítással a tárgyév adatait, a mérlegkészítés időpontját követően történt számlamódosítással – ekkor az önellenőrzés szabályai szerint – szintén a tárgyév adatait helyesbítjük. Az előző üzleti évre vonatkozó, visszamenőleges módosítás hatásait az eladónál a társasági adóbevallás revíziójával is követni kell.

Példa

Ha a számlamódosítás

  • – az eredeti számla kibocsátásától eltérő üzleti évben,
  • – már a mérlegkészítés időszakát követően történik,
  • – és a számlában szereplő ellenérték rendezése a felek között még nem történt meg,

akkor a helyesbítő számla kiállítását követően a számviteli elszámolásban az eredeti számlakiállítás időpontjára vonatkozóan a vevőnél könyvelt beszerzést és szállítói tartozást, az eladónál könyvelt árbevételt és vevőkövetelést kell a helyes értékre javítani. Az áfabevallásban a helyesbítő számla kiállításának áfamegállapítási időszakában kell a korrekciót végrehajtani, az áfatörvényben és a társasági adótörvényben előírt szabályok betartásával.

Szeptemberi rendezvényünkön segítünk megismerni az új szabályokat: Áfa törvény és számlázás szabályai

Tóth Mihály további példákkal mutatja be, hogy hogyan kell helyesen eljárni attól függően, hogy a számlamódosítás még ugyanabban vagy már csak a következő üzleti évben történik. A cikket a Számviteli Tanácsadó 2012/7-8. számában olvashatják.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 4.

Kisokos a fiktív számlákról

Ismertetjük a törvényi definíciót, elmondjuk az adóellenőrzések legfontosabb tapasztalatait és szólunk a fiktív számlák korrekciós lehetőségeiről is.

2024. szeptember 4.

Mit tartogat az IFRS 18?

A fő pénzügyi kimutatások körén az IFRS 18 sem változtat, bontásban és besorolásban is alkalmaz azonban gyökeresen új megoldásokat, ami alapvető struktúrát érintő változást hoz.

2024. augusztus 28.

Számlázást érintő érdekességek 2.

Nagy téma a számlázás és kérdésköre, különös tekintettel, hogy a számla a költségelszámolás és így a könyvelés alapja, áfa tekintetében pedig az adólevonási jog gyakorlásának tárgyi feltétele is. Számlázás kapcsán azonban számos kérdéskör, probléma, érdekesség felmerülhet.