Számvitel 2013: könnyítések napirenden


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A számviteli törvényben az idén több olyan új passzus lépett életbe, amelyek megkönnyítik a vállalkozások életét – olvasható az RSM DTM blogbejegyzésében.


A módosításokat két rövid blogban fogom össze foglalni. Az alábbiakban a legfontosabb módosításokból első körben a következőkre térek ki: a továbbiakban áruként kell nyilvántartani az átmenetileg használatba vett eszközöket, megszűnt a napi készpénzállomány maximális értékére vonatkozó korlát és egyszerűsödött a skontó elszámolása.

Bemutató készlet

A számviteli törvény korábbi készletre vonatkozó szabályai miatt több esetben is problémát okozott azon eszközök besorolása, amelyeket a vállalkozó értékesítési célra szerez be, de átmenetileg használatba veszi azokat. Tipikus példák erre vonatkozóan az autókereskedések által használt:

  • bemutató autók,
  • reprezentációs célú autók,
  • egyes kereskedelmi, bemutatási, kipróbálási célt szolgáló berendezések,
  • speciális, egyedi megrendelésen alapuló munkafolyamat elvégzéséhez szükséges gépek,
  • gyártó eszközök, informatikai eszközök.

A számviteli törvény értelmezése alapján ezeket korábban tárgyi eszközként aktiválni kellett, annak ellenére, hogy ezeket a gazdálkodók a későbbiekben általában beszerzési értékük alatt, de az eredeti beszerzési ár közelében értékesítik. Mivel nem hosszútávon használják ezeket az eszközöket a gazdálkodók, a tárgyi eszköz besorolás nem volt indokolt. A törvénymódosítás alapján az idéntől lehetővé vált ezen eszközök besorolása a készletek közé, vagyis áruként kell őket elszámolni, függetlenül attól, hogy ezen eszközök beszerzése, előállítása és értékesítése között azokat használatba is veszik a kereskedők.

A házipénztári limit eltörlése

2012. január 1-jétől a gazdálkodók készpénz záróállományának átlagos mértékére vonatkozó korlátot a korábbi 2 százalékról 10 százalékra emelték. Ezt a korlátozó szabályozást az adminisztrációs terhek csökkentése érdekében 2012. december 1-jétől hatályosan teljesen megszüntették. A napi készpénz záróállomány maximális mértékének eltörlése nem jelenti azt, hogy a gazdálkodónak a pénzkezelési szabályzatában ne kellene erről továbbra is rendelkeznie. A változás csupán azt jelenti, hogy a jogszabály a jövőben nem korlátozza a maximális értéket. Természetesen a pénzkezelési szabályzat további kötelező elemei nem változtak.

Egyszerűsödik a skontó

Gyakran nagy különbséget tapasztalunk az elmélet és a gyakorlat között. Tipikusan ilyen volt a fizetési határidő előtti pénzügyi rendezéshez kapcsolódó nem számlázott engedmény (skontó) elszámolásának esetében is. A szabály módosítása a kialakult kereskedelmi gyakorlathoz igazítja a vonatkozó számviteli rendelkezéseket. A skontó adminisztrációja nehézkes volt, több időbe került, mint ami indokoltnak volt nevezhető. A szerződésben meghatározott fizetési határidőn belül történt kiegyenlítés esetén kapott vagy adott engedmény (skontó) elszámolása során ezentúl figyelmen kívül hagyható a késedelmi kamat mértéke. Skontóként a pénzügyileg rendezendő (számlázott) ellenérték legfeljebb 3 százaléka számolható el, függetlenül attól, hogy az hogyan aránylik a késedelmi kamatok mértékéhez. Így, hogy nem kell a késedelmi kamat mértékéhez igazítani a skontó összegét lényegesen egyszerűsödik az elszámolási rendje.

A bejegyzés szerzője Héhn Miklós, az RSM DTM Hungary Zrt. számviteli üzletágának vezetője. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 21.

Sokaknak nem lesz kötelező, de mégis megéri folytatni_Niveus

Egy várható törvénymódosításnak köszönhetően felemelhetik a könyvvizsgálati kötelezettek árbevételi határát 600 millió forintra a 2025-ről készült beszámolókra vonatkozóan, ami miatt sok cég fog kiesni ebből a kötelezetti körből. Ez elsőre talán örömteli hírnek tűnhet, hiszen a könyvvizsgálat költséget és időráfordítást jelent a vállalkozásoknak. Azonban a könyvvizsgálatnak vannak olyan pozitívumai, amelyek miatt érdemes átgondolni a most kiesett cégeknek is az audit folytatását.

2024. október 10.

Helyesbítő számla és a felszámolás

Cikkünkben egy megtörtént esetet mutatunk be számlázás témakörében. A tényállás a következő: az egyik adóalany az általa teljesített, ingatlanértékesítésre irányuló ügylet kapcsán tévesen áfát számított fel. Az adóalany az ügyletről kiállított számlát helyesbítette, ugyanakkor a helyesbítő számlának az adóalany partneréhez (továbbiakban: partner) történő eljuttatása minden bizonnyal nem fog sikeresen megvalósulni, mivel a partner felszámolási eljárás alatt áll.