A hét tb-kérdése: baleseti táppénzelőleg
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A munkavállaló 2000. január 1-jétől 2013. február 9-éig dolgozott egy munkáltatónál. 2013. február 10-étől a jelenlegi munkáltatójánál áll munkaviszonyban. 2013. március 1-jén a munkahelyén balesetet szenvedett és keresőképtelen állományba került. Ebben az esetben lehet-e táppénz előleget folyósítani, ha a baleset üzemisége – a szakértői vélemény hiánya miatt – az elbíráláshoz szükséges adatok hiánya miatt 30 napon belül nem bírálható el? A táppénz előleg milyen összeg figyelembe vételével állapítható meg?
Ha bármely ok miatt a baleset üzemiségének elbírálása 30 naptári napnál hosszabb időt vesz igénybe, akkor a biztosított részére táppénz előleget kell megállapítani, az Eb tv. 52/A § (1) bekezdése szerint, vagyis amennyiben a baleset üzemisége az elbíráláshoz szükséges adatok hiánya miatt – a Ket. 33. § (3) bekezdésének figyelmen kívül hagyásával – harminc napon belül nem bírálható el és a rendelkezésre álló adatok alapján az igénylő táppénzre jogosult, az igénylő részére végzésben táppénz előleget kell megállapítani.
A táppénz előleg összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a rendelkezésre álló adatok alapján a jövedelem összege a minimálbér összegét nem éri el, ebben az esetben a rendelkezésre álló adatok alapján kell a táppénz előleget megállapítani.
Amennyiben a táppénz előleg elbírálása során megállapítható, hogy a biztosított betegszabadságra jogosult, a betegszabadság idejére nem folyósítható táppénz előleg. Ebben az eset6ben a táppénzelőleg folyósításának kezdő napja a betegszabadság lejártát követő nap.
A kérdést Kosztkó András szakértőnk válaszolta meg.