A német és olasz hozzátartozói nyugdíjrendszer


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szociális biztonsági rendszerek koordinációjáról és a hozzátartozói nyugdíjakról szóló általános bevezető cikkhez kapcsolódva most a kiválasztott országok állami hozzátartozói nyugdíjbiztosításának bemutatásával foglalkozunk abc sorrendben haladva, így Ausztria, Belgium, Csehország, az Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Hollandia, Horvátország, Írország és Lengyelország után most Németországgal valamint Olaszországgal.


A leírások a lehető legnagyobb körültekintéssel készülnek, azonban mivel a társadalombiztosítás egy igen gyorsan változó és összetett terület, konkrét jogosultsági kérdés esetén mindig az adott nemzeti nyugdíjbiztosítási szervhez érdemes és szükséges fordulni – ezek nevét és elérhetőségét a leírásokban mindig közzétesszük.

Németország

Alkalmazandó jogszabály(ok): Szociális törvénykönyv (Sozialgesetzbuch), 1989. december 18.

A német nyugdíjrendszer kötelező társadalombiztosítási rendszer, amelyet járulékokból és adókból finanszíroznak, kiterjed az alkalmazottakra valamint az önálló vállalkozók bizonyos csoportjaira, és az elhunyt személy nyugdíján alapuló ellátásokat nyújt a hozzátartozóknak.

Ez a nyugdíjrendszer különböző szabályokat alkalmaz például a köztisztviselőkre, mi itt az általános rendelkezéseket vesszük most sorra a hatályos jogszabályok alapján. A német nyugdíjrendszer részleges reformon megy keresztül 2014. július 1-től, ezért kifejezetten érdemes az aktuális szabályok iránt a német nyugdíjbiztosításnál érdeklődni.

A hozzátartozói ellátásokra jogosult személyek lehetnek a házastárs, a regisztrált élettárs, az elvált házastárs, és a gyermek (ideértve az örökbefogadott, nevelt és mostohagyermeket is).

Feltételek az elhunyt személyre nézve: nyugdíjasként halt meg vagy ötévi járulékfizetési és egyenértékű időszakot teljesített (általános minimum időszak).

Ezt a minimum időszakot teljesítettnek tekintik, ha például üzemi balesetben, vagy röviddel az iskolai képzését követően hunyt el a jogszerző.

Feltételek a házastársra nézve: Alapelvként a házasságnak legalább 1 évig kellett tartania.

„Nagyobb” özvegyi nyugdíj feltételei:

– az özvegy legalább 45 éves, vagy

– munkaképesség-csökkenése van, vagy

– egy háztartásban neveli a 18 év alatti saját gyermekét/az elhunyt gyermekét (nincs korhatár olyan fogyatékossággal élő gyermek esetén, aki nem tudja magát ellátni).

Más esetekben a „kisebb” özvegyi nyugdíjra lehet jogosult az igénylő.

A 45 éves korhatár 2011. december 31. utáni elhalálozásokra nézve fokozatosan emelkedik 47-re (2029-re fog ez a folyamat lezárulni). Az első emelési hullám egyhavonta történik évente (45-ről 46-ra), majd kéthavonta évente (46-ról 47-re).

Feltételek az elvált házastársra nézve: Kétféle dátumhoz igazodik a szabályozás, az egyik, hogy a válás 1977. július 1-je előtt történt, és az elhunytra pénzügyileg ráutalt volt. Az elvált házastárs nem házasodhat újra.

Ha a válás 1977. június 30. után történt, a közösen megszerzett öregségi és rokkantsági nyugdíj-jogosultság hivatalosan megosztásra kerül a házasfelek között.

Ugyanezen feltételek érvényesek a regisztrált élettársi kapcsolatra.

Feltételek az élettársra nézve: Alapelvként a regisztrált élettársi kapcsolatnak legalább 1 évig kellett tartania.

„Nagyobb” özvegyi nyugdíj feltételei:

– az özvegy legalább 45 éves, vagy

– munkaképesség-csökkenése van, vagy

– egy háztartásban neveli a 18 év alatti saját gyermekét/az elhunyt gyermekét (nincs korhatár olyan rokkant gyermek esetén, aki nem tudja magát ellátni).

Más esetekben a „kisebb” özvegyi nyugdíjra lehet jogosult az igénylő.

A 45 éves korhatár 2011. december 31. utáni elhalálozásokra nézve fokozatosan emelkedik 47-re (2029-re fog ez a folyamat lezárulni). Az első emelési hullám egyhavonta történik évente (45-ről 46-ra), majd kéthavonta évente (46-ról 47-re).

Feltételek a gyermekekre nézve: Az árvaellátás feltétel nélkül 18 éves korig jár, valamint 27 éves korig további tanulmányok, foglalkozási képzés, önkéntes társadalmi vagy gazdasági év a Szövetségi Önkéntes Szolgálat keretében (Bundesfreiwilligendienst) és 4 hónapos átmeneti időszakra ezek között, valamint olyan fogyatékos gyermekek részére, akik képtelenek az önellátásra. Amennyiben a tanulmányok befejezése sorkatonai vagy polgári szolgálat miatt késik, ennek időtartamáig 27 éves korán túl is jogosult az igénylő ellátásra, feltéve, hogy tanulmányait ekkor is folytatja még.

Ebben a tagállamban más személyek nem lehetnek jogosultak hozzátartozói nyugdíjra.

Ellátások szabályai – házastárs/elvált házastárs/élettárs:

2001. december 31. utáni házasságkötés vagy mindkét házasfél 1962. január 1-je után született: A „nagyobb” özvegyi nyugdíj 55%-a annak az öregségi nyugdíjnak, amelyre az elhunyt jogosult lett volna.

A „kisebb” özvegyi nyugdíj maximum 24 hónapra jár, és 25%-a annak az öregségi nyugdíjnak, amelyre az elhunyt jogosult lett volna.

Olyan túlélők, akik gyermeket neveltek, dinamikus kiegészítést kapnak.

Ha a jogszerző 63 éves kora előtt halt meg, az özvegyi nyugdíjat maximum 10,8%-kal csökkentik. A 63 éves kort 2012-től fokozatosan 65-re emelik.

A határ feletti keresetek, kereset-helyettesítő bevételek az özvegyi nyugdíjat csökkentik a következők szerint: ha a jövedelem bizonyos havi összeget meghalad (742,90 euró a régi tartományokban és 679,54 euró az új tartományokban, valamint kiegészítés 157,58 euró és 144,14 euró összegben minden árvaellátásra jogosult gyermek után), 40%-kal csökkentik a hozzátartozói ellátás összegét.

2002. január 1-je előtti házasságkötés, vagy legalább az egyik fél 1962. január 1-je előtt született vagy 2002. január 1-je előtt halt meg: a „nagyobb” özvegyi nyugdíj 60%-a annak az öregségi nyugdíjnak, amelyre az elhunyt jogosult lett volna.

A „kisebb” özvegyi nyugdíj időtartam nélkül jár, és 25%-a annak az öregségi nyugdíjnak, amelyre az elhunyt jogosult lett volna. Nincs gyermeknevelési kiegészítés.

A regisztrált élettársi kapcsolatra azonos ellátások vonatkoznak.

Új házasság: a nyugdíj megszűnik, 24 havi egyösszegű kifizetésre kerül sor az elmúlt 12 hónap átlagnyugdíjának megfelelő összeg alapján. A 2002. január 1-től hatályos szabályok alapján a „kisebb” özvegyi nyugdíj esetén a 24 havi kifizetésbe beleszámítják a már kifizetett nyugdíjhónapok számát is. Ugyanez vonatkozik a regisztrált élettársi kapcsolatra.

Ellátások szabályai – gyermekek:

Egyik szülőjét elveszítő árva: az elhunyt szülő nyugdíjának 10%-a, valamint a kiegészítések.

Mindkét szülőjét elveszítő árva: az elhunyt szülők nyugdíjának 20%-a, valamint a kiegészítések.

Ha a jogszerző 63 éves kora előtt halt meg, az árvaellátást maximum 10,8%-kal csökkentik. A 63 éves kort 2012-től fokozatosan 65-re emelik.

A 18 év feletti árva saját keresetét vagy jövedelem-helyettesítő bevételét egy bizonyos határ felett figyelembe veszik (a régi tartományokban 495,26 euró, és 453,02 euró az új tartományokban) 40%-ban. A 2002. január 1-je után született gyermek vagyonból vagy ingatlanból származó bevételét is figyelembe veszik az összeg meghatározásakor.

Van-e maximum összeg az összes ellátottra nézve: az elhunyt személy nyugdíjának 100%-a.

A hozzátartozói nyugdíjak minimum összege: nincs ilyen ebben a tagállamban.

A hozzátartozói nyugdíjakra nézve maximum összeg: nincs ilyen ebben a tagállamban.

Van-e járulékfizetési és/vagy adózási kötelezettség a nyugdíj összegéből? Fokozatos áttérés történik a nyugdíj teljes adóztatására egy 35 éves periódus alatt (2005-2039). A nyugdíjból járulékot vonnak egészségbiztosítási és hosszú távú gondozási célokra.

További információk a német nyugdíjbiztosítási szerv honlapján találhatóak:

Deutsche Rentenversicherung – www.deutsche-rentenversicherung.de

Olaszország

Alkalmazandó jogszabály(ok): 155. törvény – 1981 (Legge 23 Aprile 1981 n. 155 – Adeguamento delle strutture e delle procedure per la liquidazione urgente delle pensioni e per i trattamenti di disoccupazione, e misure urgenti in materia previdenziale e pensionistica).

638. törvény – 1983 (Legge 11 Novembre 1983 n. 638 – Conversione in Legge, con modificazioni, del Decreto-Legge 12 settembre 1983, n. 463, recante misure urgenti in materia previdenziale e sanitaria).

503. számú Kormányhatározat – 1992 (Decreto Legislativo 30 Dicembre 1992 n. 503 – Norme per il riordinamento del sistema previdenziale dei lavoratori privati e pubblici).

A nyugdíjreformról szóló 335. törvény – 1995 (Legge 8 Agosto 1995 n. 335 – Riforma del sistema pensionistico obbligatorio e complementare).

A kiegészítő nyugdíjak elősegítéséről szóló 243. törvény – 2004 (Legge 23 Agosto 2004 n. 243 – Norme in materia pensionistica e deleghe al Governo nel settore della previdenza pubblica, per il sostegno alla previdenza complementare e all’occupazione stabile e per il riordino degli enti di previdenza ed assistenza obbligatoria).

A nyugdíjak és a munkavégzés korlátozásának megszüntetéséről szóló 133. törvény – 2008 (Legge 6 agosto 2008, n. 133- Conversione in legge, con modificazioni, del decreto-legge 25 giugno 2008, n. 112, recante disposizioni urgenti per lo sviluppo economico, la semplificazione, la competitività, la stabilizzazione della finanza pubblica e la perequazione tributaria).

A pénzügyi stabilizáció és a gazdasági versenyképesség területén hozott sürgős intézkedésekről szóló 122. törvény – 2010 (Legge 30 Luglio 2010 n. 122 – Misure urgenti in materia di stabilizzazione finanziaria e competitività economica).

111. törvény – 2011 (18. cikk (5) bekezdés).

Kötelező nyugdíjbiztosítási rendszer működik ebben a tagállamban a magánszektor alkalmazottai számára, amelyet járulékokból finanszíroznak, és hozzátartozói nyugdíjakat szolgáltatnak az elhunyt személy nyugdíjjogosultsága függvényében. Speciális nyugdíjrendszer vonatkozik az önálló vállalkozókra (gazdálkodók, kézművesek/iparosok, kereskedők, stb.), valamint bizonyos számú különleges nyugdíjalap is működik a munkavállalók különleges csoportjaira nézve (például köztisztviselők, közalkalmazottak részére).

Mi itt most az általános, a magánszektorra vonatkozó nyugdíjrendszer szabályait tekintjük át.

A hozzátartozói ellátásokra jogosult személyek az alábbiak lehetnek: a házastárs, az elvált házastárs, a gyermekek, a szülők, testvérek és az eltartott unokák.

Feltételek az elhunyt személyre nézve: 5 évi járulékfizetés, amelyből három az elmúlt 5 évben történt vagy 15 évi járulékfizetés időkeret nélkül a követelmény.

Ha a biztosított személy munkahelyi balesetben halt meg és a túlélők nem jogosultak más nyugdíjra, „Kivételes nyugdíj” (pensione privilegiata) jár, a fenti járulékfizetési időszak követelményére tekintet nélkül.

Amennyiben az elhunyt személy 70 éves vagy a feletti volt a házasságkötés idején, és több, mint 20 évvel idősebb volt a házastársánál, a nyugdíjösszeget 10%-kal csökkentik minden olyan évre, amellyel kevesebb volt tízévnyi házasságnál.

Feltételek a házastársra nézve: házasságkötési követelmény, és a jövedelem mértéke befolyásolja az ellátást.

Feltételek az elvált házastársra nézve: Válás esetén, ha tartásdíjra volt jogosult, bírói döntés alapján kaphat hozzátartozói nyugdíjat az igénylő.

Feltételek a gyermekekre nézve: 18 éves korig jogosult a gyermek (ha nappali tagozaton tanul: 21 éves korig, és 26 éves korig egyetemi tanulmányok esetén), rokkantság esetén pedig nincs korhatár.

Feltételek más személyekre nézve: a szülők, testvérek, unokák jogosultak lehetnek, ha nincs más túlélő személy.

Ebben a tagállamban az élettársak (sem regisztrált élettárs esetén, sem együttélés esetén) nem lehetnek jogosultak hozzátartozói nyugdíjra.

Ellátások szabályai – házastárs/elvált házastárs:

A biztosított személy öregségi vagy rokkantsági nyugdíjának 60%-a. Az igénylő jövedelmének megfelelően 25%, 40% vagy 50%-os a csökkentés, amennyiben éves jövedelme az éves minimálbér 3, 4 vagy 5-szörösét eléri. Ezt a jövedelemküszöböt nem alkalmazzák a 18 év alatti árvák, tanulók vagy fogyatékossággal élők esetén.

Új házasság kérdése: a nyugdíj megszűnik, 2 évnyi, egyösszegű nyugdíjkifizetés történik ebben az esetben.

Ellátások szabályai – gyermekek:

Egyik szülőjét elveszítő árva: Ha a túlélő házastársnak van nyugdíja: 20% gyermekenként; 3 vagy több gyermek esetén: 40% osztva a gyermekek számával; családi ellátásokra nem jogosultak, kivéve, ha a házastárs dolgozik.

Ha a túlélő házastársnak nincs nyugdíja: 40% minden árvának. 3 vagy több gyermek esetén: 100% osztva a gyermekek számával.

Mindkét szülőjét elveszítő árva: 40% gyermekenként. 3 vagy több gyermek esetén: 100% osztva a gyermekek számával.

A nyugdíj összege 70%-ra emelkedik, ha gyermek az egyetlen jogosult.

Ha a háztartásban kisgyermek, tanuló vagy fogyatékossággal élő gyermek él, a hozzátartozói nyugdíjat más nyugdíjakkal korlátlanul együtt lehet folyósítani.

Ellátások szabályai – más személyek: A biztosított személy nyugdíjának 15%-a.

Van-e maximum összeg az összes ellátottra nézve: az elhunyt nyugdíjának 100%-a.

A hozzátartozói nyugdíjak minimum összege havi 501,38 euró.

A hozzátartozói nyugdíjak maximuma nincs ebben a tagállamban.

Van-e járulékfizetési és/vagy adózási kötelezettség a nyugdíj összegéből? Adózik, járulékfizetés az Olasz Nyugdíjasok Nemzeti Intézetének (Opera nazionale dei pensionati d’Italia, ONPI): 0,01 euró/hó (13-szor évente).

További tájékoztatás az olasz társadalombiztosítás honlapján található:

Instituto Nationale per Previdenza Sociale (INPS) – www.inps.it


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 12.

Ezért érdemes szövetkezet keretében dolgozni

Mindkét félnek, a munkáltatóknak, és a náluk dolgozóknak is előnyös lehet az egyes sajátos szövetkezetek keretében történő munkavégzés, amely nagyon rugalmas foglalkoztatásra ad lehetőséget. Ismertetjük a részleteket.