A tb-ellátásoknál is előny az ikergyermek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az ikergyermek dupla öröm most már nemcsak a családi életben, hanem lassan a munka világában és a társadalombiztosítási ellátások terén is.


Munkajogi előnyök

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (továbbiakban Mt.) a gyermekes munkavállaló vonatkozásában több helyen kedvezményes szabállyal értékeli az ikergyermeket nevelő szülőt, figyelembe véve azt a többlet fáradozást, amely ikergyermekek esetén jelentkezik.

Az Mt. 118.§ (4) bekezdése szerint az apának ikergyermekek születése esetén hét munkanap pótszabadság jár, eltérően az egy gyermek születése esetén igénybe-vehető öt munkanaptól. (Az ikrek száma azonban nincs növelő hatással a pótszabadságra, kettős, vagy többes ikreknél azonosan hét munkanap a mértéke.)

A gyermekek után járó pótszabadságnál nincs szükség az ikergyermek külön értékelésére, mivel ez a pótszabadság a gyermekek számához igazodik, egy gyermek után kettő, két gyermek után négy, kettőnél több gyermek után összesen hét munkanap pótszabadság jár az Mt. 118. § (1) bekezdése szerint.

A szülési szabadság szintén azonosan illeti meg az egy gyermeket, vagy ugyanazon várandósságból ikergyermekeket szülő anyát huszonnégy hetes időtartamban (Mt. 127.§ (1) bekezdés).

A gyermek gondozása érdekében igénybe vehető fizetés nélküli szabadságnál, melynek kiadása kérelem esetén kötelező a munkáltató számára, szintén találkozunk az ikrek eltérő helyzetével.

A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságra jogosult (Mt. 128. §). Ezen a rendelkezésen túlmenően azonban fizetés nélküli szabadság jár a munkavállalónak a gyermek tíz éves koráig a gyermekgondozási segély folyósításának tartama alatt (Mt. 130. §).

Ikergyermekek esetén a gyermekgondozási segély a tankötelessé válás évének végéig illeti meg a szülőt, így ezidáig jogosult a kötelezően kiadandó fizetés nélküli szabadságra is.

Kedvező eltéréssel találkozunk az ikergyermeket szoptató anyák munkaidő-kedvezményénél, a köznapi beszédben szoptatási időkedvezménynek nevezett munkavégzési kötelezettség alóli mentesülésnél.

A szoptató anya egy gyermek esetén naponta kétszer egy, ikergyermekek esetén kétszer két órára mentesül a munkavégzési kötelezettség alól a szoptatás első hat hónapjában, a kilencedik hónap végéig, naponta egy óra, ikergyermekek esetén naponta két óra kedvezmény illeti meg (Mt. 55.§ (1) bekezdés e) pont). A mentesülés idejére távolléti díj illeti meg az anyát (Mt. 146.§ (3) bekezdés b) pont.)

Társadalombiztosítási előnyök

A terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultságnál nincs eltérés az egy gyermeket, vagy ikergyermekeket szülő nőt megillető ellátásnál sem az időtartam, sem az összeg szempontjából.

A gyermekgondozási díj szabályainál új lehetőség azonban, hogy ikergyermekek esetén az általános két éves jogosultsági időtartam helyett három év a jogosultsági idő az ikergyermekeket gondozó szülő részére.

Az új lehetőség az egyes törvényeknek a gyermekgondozási ellátások átalakításával, valamint a szociális hozzájárulási adó megfizetése alóli kedvezmény bővítésével összefüggő módosításáról szóló, az Országgyűlés 2013. december 9-i ülésnapján elfogadott törvényben került meghatározásra, pontos jogszabályi hivatkozás a törvény Magyar Közlönyben történő kihirdetésekor lehetséges. (A törvényt a továbbiakban Mód tv-nek nevezem.).

Családtámogatási előnyök

A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény (továbbiakban Cst.) két ellátásnál is tartalmaz kedvezményt az ikergyermekeket nevelő szülők számára.

Az anyasági támogatás összege ikergyermekek esetén a gyermek születésének időpontjában érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének 300 %-a, míg egy gyermek esetén csak 225 százaléka (Cst. 31.§).
Az ikergyermekek száma itt sem befolyásolja az ellátás nagyságrendjét.

Gyermekgondozási segély esetén viszont nagy jelentőséggel bír az ikergyermekek száma. A gyermekgondozási segély havi összege ikergyermekek esetén azonos az öregségi nyugdíj legkisebb összegének két gyermek esetén 200 százalék, három gyermek esetén 300 százalék, négy gyermek esetén 400 százalék, öt gyermek esetén 500 százalék, hat gyermek esetén 600 százalékával (Cst 26.§ (2) bekezdés.)

Különleges szabályt találunk a Mód. tv-ben is, amikor annál a 2014-től hatályos rendelkezésnél, amely szerint az egyidejűleg folyósítható több gyermekgondozási ellátásnál felső határként egyszerre két gyermekgondozási segély folyósítási lehetőségét szabja meg a törvény, ikergyermekek esetén kimondja, hogy az ikrek után folyósított gyermekgondozási segélyek egy ellátásnak minősülnek. (Pl. hármas ikreknél a nyugdíjminimum 300 százalékában folyósított ellátás egy gyermekgondozási segélynek felel meg.)

Gyermeknevelési támogatás, a közismert „főállású anyaság” azaz legalább három, három és nyolc év közötti kiskorú gyermeket nevelő szülő részére folyósítható ellátásnál szemben a gyermekgondozási segéllyel, már nincs eltérő szabály ikergyermekek esetére sem.

Ugyancsak az általános szabályok szerint történik a családi pótlék folyósítása is, ahol szintén nincs eltérő rendelkezés az ikrek után folyósított ellátásnál, itt is a gyermekek számától, egészségi állapotától és a szülő esetleges egyedülállóságától függ az ellátás összege.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 23.

Így is lehet szolgálati időt szerezni

A nyugdíjjogosultság és a nyugdíj összege szempontjából meghatározó jelentősége van a szolgálati idő hosszának. Jó tudni, hogy szolgálati időt megállapodással is lehet szerezni.

2024. április 22.

Különleges szabályok a baleseti járadéknál

Nem ritka, hogy üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés esetén a baleseti táppénz időszakának leteltekor tartós, esetleg maradandó egészségromlás marad vissza. Ha ez az állapot középsúlyosságúnak minősül, a baleseti ellátórendszer keretében baleseti járadék vehető igénybe.