GYES és ápolási díj


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az anya GYES-ben részesül két és fél éves gyermeke után. A GYES-ben részesülő szülő magához veszi édesanyját, mivel súlyosan fogyatékos, mozgáskorlátozott és képtelen ellátni magát. A háziorvosának a tájékoztatása szerint, a GYES-ben részesülő anya ápolási díjra jogosult, mivel súlyosan fogyatékos, mozgáskorlátozott édesanyját ápolja. Jogosult-e ápolási díjra a GYES-ben részesülő anya, és ha igen milyen összegben?


2014. január 1-jétől a Cstv. 27. § (1) bekezdés aa) pontja szerint a szülő fenti esetben többek között akkor jogosult gyermekgondozási segélyre, ha az Szt. 40. § szerint emelt összegű ápolási díjban vagy kiemelt ápolási díjban részesül.

Emelt összegű ápolási díjra jogosult a hozzátartozó, ha súlyosan fogyatékos, fokozott ápolást igénylő hozzátartozót ápol, és a fokozott ápolási igényt a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság által kijelölt szakértő igazolja.

Az emelt összegű ápolási díj összege 44 250 forint.

Kiemelt ápolási díjra jogosult az a hozzátartozó, aki

– a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. tv. szerint, „E” minősítési kategóriába sorolt hozzátartozójának gondozását, ápolását végzi, vagy

– olyan hozzátartozójának gondozását, ápolását végzi, aki után a magasabb összegű családi pótlékot miniszteri rendeletben meghatározott súlyosságú betegségre vagy fogyatékosságra tekeintettel folyósítják. A kiemelt ápolási díj összege 53.100 Ft

Az ápolási díjat, ha az ápoló más rendszeres pénzellátásban is részesül, ha a folyósított rendszeres pénzellátás nem haladja meg az ápolási díj összegét, abban az esetben lehet megállapítani. Ebben az esetben a rendszeres pénzellátás összegét kiegészítik az ápolási díj összegégéig. Amennyiben a különbözet nem éri el az ezer forintot a jogosult részére ezer forint ápolási díjat kell megállapítani.

Válaszadó: Kosztkó András


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Mi lesz a nyugdíjakkal Magyarországon? Célkeresztben a Nők40, a 13. havi nyugdíj és a nyugdíjkorhatár

2023 végére vártuk a kormány által beígért OECD-jelentést a magyar nyugdíjrendszerről. Ez alapján dolgozta volna ki, és bocsátotta volna társadalmi vitára saját nyugdíjtervét a magyar kormány 2024. június 30-ig, amelyet az eredeti tervek szerint 2025. március 31-éig törvénybe is iktatnának. Aztán egyre csak azt hallottuk, hogy nincs szükség semmiféle nyugdíjreformra, hiszen egy 2016-os MNB-tanulmány szerint az akkori nyugdíjrendszer 2035-ig fenntartható. A Portfolio.hu véleménycikke.

2024. október 3.

A nyugdíjmegtakarítások lakáscélú felhasználásának lehetséges hatásai

A nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználása a pénztártagok hosszútávú érdekeit tudja szolgálni és még a fiatalabb generációk számára is vonzóbbá teheti a nyugdíjpénztári takarékoskodás megkezdését – közölte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) szerdán.