Jár emelt összegű családi pótlék a sajátos nevelési igényű tanuló után?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kérelmező 12 éves gyermeke 2012/2013 tanévben a Pedagógiai Szakszolgálat igazolása szerint sajátos nevelési igényű tanuló. A szülő az igazolást megküldte a családi pótlékot folyósító szervnek azzal, hogy emelt összegű családi pótlékot igényel. A folyósító szerv a kérelmét elutasította. Jogos volt az elutasítás?


A családok támogatásáról szóló LXXXVIII. törvény 4. § f) bekezdésben és 11. § g) pontjában foglaltakat figyelembe véve nem jár emelt öszegű családi pótlék, mivel a gyermek nem tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos. A végrehajtási rendelet 9. § (1) bekezdése szerint a tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek vagy személy esetében a magasabb összegű családi pótlék iránti kérelemhez csatolni kell a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségekről és fogyatékosságokról szóló jogszabály szerinti igazolást. Mivel ez az igazolás a folyósító szervnek nem állt rendelkezésre, helyesen utasította el az emelt összegű családi pótlékra való jogosultság iránti kérelmet.

A sajátos nevelési igényű tanuló esetében a Pedagógiai Szakszolgálat igazolása alapján az ellátásra való jogosultság időtartama hosszabbítható meg. A gyermek 20. éves életkora helyett a 23. életkorának betöltéséig jogosult a szülő családi pótlékra.

A magasabb életkorig való folyósításhoz a tanulói jogviszony fennállásának igazolása mellett a kérelmezőnek írásban kell bejelenteni az ellátást folyósító szerv felé a sajátos nevelési igényt megállapító, pedagógiai szakszolgálatként működő tanulási képességet vizsgáló szakértői és rehabilitációs bizottság megnevezését, címét és a szakértői vélemény számát. E bejelentést először annak a tanévnek a végéig kell megtenni, amelyben a sajátos nevelési igényű tanuló a 20. életévét betöltötte, ezt követően minden tanévnek a végéig, ha a tanuló jogviszony a következő tanévben is fennáll.

A kérdést Kosztkó András szakértőnk válaszolta meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 23.

Így is lehet szolgálati időt szerezni

A nyugdíjjogosultság és a nyugdíj összege szempontjából meghatározó jelentősége van a szolgálati idő hosszának. Jó tudni, hogy szolgálati időt megállapodással is lehet szerezni.