Kedvező változásokat hozott az idei év a szociális hozzájárulási adóból a kutatás-fejlesztési tevékenység után érvényesíthető adókedvezmény vonatkozásában. A tapasztalatok alapján a gyártócégek jelentős része nem jelöli meg, hogy K+F tevékenységet folytat, pedig az ehhez kapcsolódó közvetlen költségek csökkenthetik a társasági adó, a helyi iparűzési adó és az innovációs járulék adóalapját is.
2019. január 1-jén hatályba lépett a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény, amely kedvező változásokat hozott az adónem szabályozásában, többek között a kutatás-fejlesztési tevékenység után érvényesíthető adókedvezmény kapcsán. Több olyan korlátozó jogosultsági feltétel is megszűnt – összes bevétel 40 százalékának kutatás-fejlesztési tevékenységből kellett származni, külső gyakorlóhelyként 3-5 gyakornok fogadása, kutató-fejlesztői létszám fenntartása –, amelyek értelmezése és teljesítése számos esetben problémát okozott az adókedvezmény igénybevételekor. A módosítás különösen kedvezően érintheti a gyártó cégek mellett a Magyarországon működő negatív vagy nem jelentős adózás előtti eredménnyel rendelkező cégeket (például „cost plus” alapon működő leányvállalatok), így esetükben célszerű megvizsgálni a K+F tevékenységek meglétét.
Az új szabályozás értelmében a kutató-fejlesztők bérköltsége, mint a saját tevékenységi körben végzett kutatás-fejlesztési tevékenység közvetlen költsége után számított szociális hozzájárulási adó 50 százaléka adókedvezményként csökkentheti a fizetendő szociális hozzájárulási adót. Az adókockázatok csökkentése érdekében a saját tevékenységi körben végzett kutatás-fejlesztési tevékenység azonosítása kulcsfontosságú. Erre a célra a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának több eljárása, például a projektminősítés, projektcsoport-minősítés és a szakértői vélemény-kérés is elérhető, amelyek segítségével az adóhatóságra nézve jogerősen határozható meg, hogy egy adott tevékenység kutatás-fejlesztésnek minősül-e.
„Az adókedvezmény alkalmazása a korábbi szabályokhoz képest egyszerűsödött, a vállalatok havonta igénybe tudják venni azt. Az igénybevétel kapcsán azonban több tipikus kérdéskör is felmerülhet, mint például, hogy hogyan kell eljárni azon munkavállalók esetében, akik nem teljes munkaidejükben folytatnak kutatás-fejlesztési tevékenységet, így mindenképpen érdemes a cégeknek szakértő tanácsadókat is bevonni a számukra legkedvezőbb adózás kialakításához” – mutatott rá dr. Márkus Csaba, a Deloitte adóosztályának partnere.
Kapcsolódó cikkek:
TB szempontból is kérdéseket vet fel a Brexit
2019. február 14.

Attól függően, hogy a rendezett vagy a rendezetlen kilépés valósul meg, a társadalombiztosítás területén is eltérő forgatókönyvekkel számolhatunk.
Fölveheti az állam 10 milliós hitelét, majd irány a nagyvilág
2019. február 13.
Nem kötelező hosszú távon Magyarországon élnie annak, aki az életkezdési támogatást igénybe veszi.
Bővülő lehetőségek az árvaellátásnál 2019-ben
2019. február 13.
A hozzátartozói nyugellátások között az árvaellátás sok gyermek, fiatal megélhetésének segítője. Az ellátásra vonatkozó előírások 2019. január 1-jétől néhány ponton módosultak, bővült az árvaellátásra magántanulóként jogosultak köre is.
Július elsejétől indul a családtámogatási program
2019. február 11.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára sajtótájékoztatón ismertette a támogatási csomag részleteit.
Hétpontos családtámogatási csomagot jelentett be Orbán Viktor
2019. február 10.

Vasárnapi évértékelő beszédében jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a kormány újabb családtámogatás intézkedéseit. A családi pótlék és gyes emelése nem került szóba, a várakozásokkal ellentétben a főállású anyaság sem.