Jól működik az elektronikus egészségügyi szolgáltatási tér
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A korábban hónapokon át tesztelt elektronikus egészségügyi szolgáltatási tér (eeszt) egyelőre hiba nélkül működik, igaz, a programot szeptemberig még pilot üzemmódban használják – mondt az e-health koordinációs miniszteri biztos, Vartus Gergely a Magyar Időknek.
Tíz kórház, 20-25 háziorvos és 30-35 patika bevonásával, mintegy reprezentatív mintán, „valós időben, valós adatokkal, valós terhelés mellett, valós egészségügyi eseményekkel, igazi orvosok” vizsgáztatják a rendszert. Az eeszthez szeptember 1-jétől csatlakozhatnak az egészségügyi szolgáltatók, november 1-jéig pedig minden közpénzből finanszírozott kórháznak, rendelőnek, orvosnak, patikának használnia kell a rendszert. Ehhez egyébként nem kell semmilyen további szoftver, hardver vagy oktatás, mert az eeszt a jelenlegi számítógépes platformokat használja – hangsúlyozta Vartus Gergely.
[htmlbox Tb_Kommentár]
Amint a programot ősszel teljeskörűen elkezdik használni, bevezetik az elektronikus recepteket és beutalókat. Ez azonban egyelőre nem váltja le a papíralapú vényeket, beutalókat, az informatikai fejlesztéseknél ugyanis – mint Vartus Gergely fogalmazott – tekintettel kell lenni arra is, hogy az embereknek nagyon eltérő a viszonyuk a digitális eszközökhöz.
Alapbeállítás szerint a kezelőorvos bármilyen adathoz hozzáférhet, kivéve a szenzitív adatokat, amilyenek a pszichiátriai, addiktológiai ellátással vagy a nemi betegséggel, a HIV-fertőzéssel és az AIDS-betegséggel kapcsolatosak. Ezeket az információkat csak az adott betegséget kezelő orvos láthatja és egészítheti ki. Önrendelkezni az www.eeszt.gov.hu-n át az ügyfélkapun belépve és a tajszámot megadva lehet, itt módosíthatók az alapértelmezésként beállított hozzáférések. Akinek nincs ügyfélkapuja, a kormányablakoknál kérhet segítséget – írja a Magyar Idők cikke.