Pénzbeli ellátások évközi változásai (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2015. július 1-jétől az egyes egészségügyi és egészségbiztosítási tárgyú törvények módosításáról szóló 2015. évi LXXVII. törvény változása módosította a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. LXXXIII. törvényt. A változások gyakorlati alkalmazásához a humánügyviteli szoftvereket szállító VT-SOFT Software Kft. senior tanácsadója, Óvári Márta készített olvasóinknak egy szakmai összefoglalót.


A törvénymódosítás legfontosabb újdonságai:

  • A változás, a Csecsemőgondozási díj és a Gyermekgondozási díj naptári napi alapjának megállapítását érinti.

  • 2015. július 1-jétől kezdődő jogosultság esetén az új jogszabály lehetőséget ad egy kedvező napi alap elbírálásához.

  • Az új jogszabály első gyermek születésénél nem alkalmazható.

CSED (csecsemőgondozási díj) napi összege (Ebtv. 42. §)

Csecsemőgondozási díjra jogosultak esetében, az ellátás naptári napi alapjának kiszámítása az alábbiak szerint történik:

(1) – A csecsemőgondozási díj naptári napi alapját a 48. § (1)–(2) bekezdése alapján kell megállapítani

  • A csecsemőgondozási díj naptári napi alapját az Ebtv. 48. § (1) bekezdése alapján kell megállapítani, ha az igénylő a számítási időszakban rendelkezik 180 napi bevallott jövedelemmel. Ez esetben a 100%-os napi alap megállapításában nincs korlátozás.

  • A csecsemőgondozási díj naptári napi alapját az Ebtv. 48. § (2) bekezdése alapján kell megállapítani, ha az igénylő a számítási időszakban rendelkezik 120 napi bevallott jövedelemmel, és van a Tbj. 5. § szerint 180 nap folyamatos biztosítási ideje. Ez esetben a 100 %-os alap megállapításában nincs korlátozás.

(2) Ha a naptári napi alap nem állapítható meg a (1) bekezdésben foglaltak szerint, a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad része.

  • amennyiben a biztosított nem rendelkezik 120 napi jövedelemmel, akkor a tényleges, 30-119 napi bevallott jövedelemmel kell számolni. A napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a harmincad részénél több nem lehet, de

    • ha a tényleges jövedelem a minimálbér kétszeresét nem éri el, akkor a tényleges jövedelemmel kell számolni.

  • tényleges jövedelem hiányában a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni. A napi alap a jogosultság kezdő napján érvényben levő minimálbér kétszeresének a harmincad részénél több nem lehet, de

    • ha a szerződés szerinti jövedelem a minimálbér kétszeresét nem éri el, akkor a szerződés szerinti jövedelemmel kell számolni

2015. július 1-jétől új CSED kedvezményszabály lépett életbe

Az Ebtv. 42. §-a két új bekezdéssel egészült ki:

  • (4a) ha a gyermek gyermekgondozási díj, vagy gyermekgondozási segély igénybevétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik, és az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint a (2)-(4) bekezdés alapján számított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja, akkor a magasabb naptári napi alap alapján kell az ellátást megállapítani.

  • (4b) a (4a) bekezdés csak akkor alkalmazható, ha az utolsóként megállapított ellátás alapja kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló foglalkoztatónál elért jövedelem figyelembevételével került megállapításra.

Az új jogszabályt 2015. július 1-jétől kezdődő CSED jogosultság esetén lehet figyelembe venni. Ha az előző gyermek jogán megállapított CSED ellátás naptári napi alapja kedvezőbb, mint a második gyermek jogán megállapított napi alap, akkor az új jogszabályt kell alkalmazni.

Nem változott – az ellátás napi alapját csak a jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában elért jövedelem alapján lehet megállapítani. A megállapított ellátásról határozatot kell hozni.

2015. július 1-jétől kezdődő GYED (gyermekgondozási díj) ellátás jogosultság esetén, alapvetően módosul a napi alap kiszámítása

GYED összege (Ebtv. 42/D. §)

  • (1)– A gyermekgondozási díj naptári napi alapja a 48.§ (1)–(3) bekezdése alapján:

    • a gyermekgondozási díj naptári napi alapját az Ebtv. 48. § (1) bekezdése alapján kell megállapítani, ha az igénylő a számítási időszakban rendelkezik 180 napi bevallott jövedelemmel.

    • a gyermekgondozási díj naptári napi alapját az Ebtv. 48. § (2) bekezdése alapján kell megállapítani, ha az igénylő a számítási időszakban rendelkezik 120 napi bevallott jövedelemmel, és van a Tbj. 5. § szerint 180 nap folyamatos biztosítási ideje.

    • ha nincs 120 napi bevallott jövedelem, de van a Tbj. 5. § szerint 180 nap folyamatos biztosítási ideje, akkor a tényleges jövedelem, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem lesz az ellátás alapja.

  • (2) ÚJ – ha a naptári napi alap nem állapítható meg az (1) bekezdésben foglaltak szerint, akkor a napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad része, (ez korábban a minimálbér volt)

    • ha a biztosított tényleges jövedelme a minimálbér kétszeresének harmincad részét nem éri el, a GYED ellátás összegének megállapításánál a tényleges jövedelmet, tényleges jövedelem hiányában a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni.

  • (3) Az (1) bekezdés alapján maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét minden év január 15-ig hivatalból felül kell vizsgálni, és a tárgyévre érvényes minimálbér kétszeresének a harmincad része figyelembevételével január 1-jétől át kell számolni.

  • (4) Hatálytalan

2015. július elsejétől kezdődő GYED gyermekgondozási díj ellátás jogosultságnál az Ebtv. 48. § (5) bekezdése – a táppénzre vonatkozó klasszikus előnyszabály – hatálytalanná vált.

  • (5) ÚJ – kedvező szabály

Ha a gyermek, gyermekgondozási díj vagy gyermekgondozási segély igénybevétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik és az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint a (1)-(2) bekezdés alapján számított gyermekgondozási díj naptári napi alapja, akkor a magasabb naptári napi alap alapján kell az ellátást megállapítani.

  • (6) Az (5) bekezdés csak akkor alkalmazható, ha az utolsóként megállapított ellátás alapja kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló foglalkoztatónál elért jövedelem figyelembevételével került megállapításra.

Nem változott – az ellátás napi alapját csak a jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában elért jövedelem alapján lehet megállapítani. A megállapított ellátásról határozatot kell hozni.

Amennyiben a munkavállaló több párhuzamos biztosítási jogviszonnyal is rendelkezik és mindegyik jogviszonyából GYED ellátásra jogosult, az ellátást a kifizetőhely egyik jogviszonyában sem folyósíthatja. Az igényt be kell küldeni az illetékes Egészségbiztosítási Pénztárhoz.

A Unit4 TB megoldása korszerű felhasználóbarát kezelőfelületének, széles körű integrálhatóságának, átfogó, automatikus jogszabálykövetésének, rugalmasan paraméterezhető, önkiszolgáló lekérdezéseinek, illetve egyéb kiegészítő szolgáltatásának köszönhetően kielégíti a társadalombiztosítási kifizetőhelyként működő vállalatok TB számfejtéssel kapcsolatos minden igényét. Kattintson és nézze meg, hogyan segíthet a Unit4 TB megoldása Önnek is az egyszerű és automatikus jogszabálykövetésben!


Kapcsolódó cikkek

2024. április 23.

Így is lehet szolgálati időt szerezni

A nyugdíjjogosultság és a nyugdíj összege szempontjából meghatározó jelentősége van a szolgálati idő hosszának. Jó tudni, hogy szolgálati időt megállapodással is lehet szerezni.

2024. április 22.

Különleges szabályok a baleseti járadéknál

Nem ritka, hogy üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés esetén a baleseti táppénz időszakának leteltekor tartós, esetleg maradandó egészségromlás marad vissza. Ha ez az állapot középsúlyosságúnak minősül, a baleseti ellátórendszer keretében baleseti járadék vehető igénybe.