Továbbra is igényelhetnek kompenzációt a kismamák


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az adójóváírás kivezetését kompenzáló juttatás azonban már nem jár januárra visszamenőleg, csak a kérelmezést követő hónaptól – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyi államtitkársága.


A közlemény szerint az adójóváírás megszűnésének hatására a bruttó 202 ezer forint alatti havi terhességi-gyermekágyi segély és gyermekgondozási díj személyijövedelemadó-terhe is nő, ezért a kormány döntése értelmében azok a kismamák, akiket ily módon hátrányosan érint az adójóváírás lehetőségének megszűnése, 2012. január 1-jétől jövedelempótlékra jogosultak.

A nyilatkozat továbbra is elérhető az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál (OEP), valamint a fővárosi és megyei egészségbiztosítóknál, illetve a kifizetőhelyeknél.

Az egészségügyi államtitkárság közölte: az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek a kormány döntését követően minden olyan kismama részére elküldték a nyilatkozatot, akinek az egészségbiztosító folyósítja az ellátást. A hivatalok felhívták a figyelmet arra is, hogy a nyilatkozatokat a lehető legrövidebb időn belül, de a legkésőbb május 31-ig kitöltve, postán – vagy személyesen – vissza kellett juttatni az ellátást folyósító szervhez.

A jogszabály szerint januárig visszamenőleg az kapja meg a kompenzációt, aki a május 31-i határidő lejártáig igényelte. Aki a határidő lejárta után nyújtotta be igényét a folyósító szervhez, csak a beadást követő hónaptól jogosult a juttatásra, visszamenőlegesen nem.

Kiemelték: a társadalombiztosítási kifizetőhelyet működtető foglalkoztatóknak ilyen jellegű adatszolgáltatási kötelezettségük nincs, de a fővárosi, megyei kormányhivatalok egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervéhez május végéig csaknem 29 ezer kérelem érkezett. Eddig csaknem 19 ezren kapták meg visszamenőleg a kiegészítést. Nekik összesen több mint egymilliárd forintot fizettek ki.

A hibásan kitöltött nyomtatványok esetén minden esetben felhívta az OEP az érintett figyelmét a hiánypótlás szükségességére. Aki azonban benyújtotta az igényét május 31-ig – akár hibásan, akár hibátlanul -, és jogosult a jövedelempótlékra, az megkaphatja visszamenőlegesen a jövedelempótlékot – hangsúlyozta az államtitkárság.

Az OEP még az április végi adatok alapján korábban azt közölte, hogy közel 40.000 igénylőnek küldtek ki nyomtatványt és tájékoztatást, de április végéig csak 22.156 ellátásban részesülő küldte vissza a nyilatkozatot. A jövedelempótlék összege 100 és 9500 forint között változik az ellátás bruttó összegétől és a családi kedvezmény igénybevételétől függően.

A jövedelempótlékot csak annak lehet megállapítani, aki 2011. december 31-én már és 2012. január 1-jén még terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült, és 2011-re vonatkozóan érvényesít vagy érvényesített adójóváírást.

Nem jár a „kompenzáció”, annak

  • aki 2011. évre vonatkozó adójóváírást nem érvényesít, vagy
  • akinek 2012-ben állapították meg az ellátását, vagy
  • akinek három kedvezményezett eltartott gyermeke van és azok közül egy után ő igényli a családi kedvezményt (gyermekgondozási díjnál már két kedvezményezett eltartottnál érvényesül ez a szabály)
  • azoknak a 2012-ben gyermekgondozási díjat igénylőknek sem, akik 2011 év végén és 2012. év elején terhességi-gyermekágyi segélyben részesültek.

(forrás: MTI/Adó Online)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 23.

Így is lehet szolgálati időt szerezni

A nyugdíjjogosultság és a nyugdíj összege szempontjából meghatározó jelentősége van a szolgálati idő hosszának. Jó tudni, hogy szolgálati időt megállapodással is lehet szerezni.

2024. április 22.

Különleges szabályok a baleseti járadéknál

Nem ritka, hogy üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés esetén a baleseti táppénz időszakának leteltekor tartós, esetleg maradandó egészségromlás marad vissza. Ha ez az állapot középsúlyosságúnak minősül, a baleseti ellátórendszer keretében baleseti járadék vehető igénybe.