Adóparadicsomnak is jó a felhő


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Miközben a Google és más amerikai cégek blazírt képpel verik vissza a több adóbevételt követelő EU-s országok próbálkozását, az USA-ban is kezdi kicsapni a biztosítékot a túlzott adóoptimalizálás. A technológiai trend viszont a kormányzatok ellen dolgozik: a cloud computing adóparadicsomként is működik.


Még tavaly decemberben kapott újabb lendületet kapott az adóoptimalizáló globális vállalatok elleni kormányzati felháborodás. Utóbbiak vérmérséklet szerint az optimalizálás helyett az elkerülés vagy éppen a csalás szavakat használják arra az egyébként jogilag nehezen megfogható gyakorlatra, hogy az óriásvállalatok különböző, alacsony vagy éppen nulla társasági adót kérő országban bejegyzett leányvállalatukhoz irányítják a bevételek tetemes részét. Erre a technológiai vállalatoknak egyre nagyobb lehetősége van: többek között azért, mert dobozos szoftverek helyett immár az igény szerint elérhető cloud alapú megoldásokért fizetnek.

Adó a Bermuda-háromszögben

A decemberi történet fő célpontja a sokat és sokszor támadott Google volt. Év végén számos európai országban és Ausztráliában isindulatokat kavartaz a hír, miszerint a keresőóriás világszintű bevételeinek 80 százaléka a Bermudákról származott. Ezzel a trükkel a cég 2 milliárd dolláros adókötelezettségtől mentesült. De hasonló ügyekben állították már a szőnyeg szélére az Egyesült Királyságban az Amazon és a Starbucks képviselőit is, akik mosták kezeiket, mivel az eljárásuk nem ütközik a törvények betűjével.

Miközben a világban számos ország keresi a megoldást a kiskapuk megnyugtató bezárására a zömében Egyesült Államokban székelő óriások ellen, az eddig a témával kevesebbet törődő amerikai szerveknél is kezd betelni a pohár. Egy tavaly ősszel nyilvánosságra hozott szenátusi bizottsági jelentés például megállapította, hogy 2011-ben a Microsoft amerikai eladásai közel felét a Puerto Ricóban bejegyzett leányvállalatán keresztül bonyolította, a bevételek után pedig nem az USA-ban, hanem a kedvezőbb feltételeket kínáló karibi országban adózott. A jelentés becslése szerint ezzel a gyakorlatával a redmondi cég 2009 és 2011 között összesen 4,5 milliárdos adótehertől szabadította meg magát – vagy más megközelítésben: rövidítette meg az amúgy is adósságproblémával küzdő államkasszát.

Hasonló problémák merültek fel a VMware esetében is. Az ügyletei jó részét Írországból bonyolító amerikai vállalat 2009 és 2011 között megháromszorozta adózás előtti eredményét, ám ennek ellenére az (amerikai) államnak fizetett adó összege kevesebb volt a 2011-es pénzügyi évben, mint három évvel korábban. Az említett cégek mellett még legalább egy tucatnyi másik amerikai nagyvállalatnál merültek fel gondok a „hazafias” adózási morállal.

Ráadásul a cloud computingban rejlő adóoptimalizálási lehetőségeket nem csupán a technológiai szolgáltatásokat kínáló cégek használhatják ki. A világszinten sok tízezer alkalmazottal működő nagyvállalatok számára ugyanis már az is hatalmas költségcsökkentést eredményezhet, ha belső informatikai igényük kiszolgálására egy adóparadicsomban állítanak fel privát adatközpontot. Mivel ez a leányvállalat számlázza ki a felmerült költségeket minden más országnak, így utóbbiakban a költségek növekedésével az ottani adóteher csökken, míg a szolgáltató központban megjelenő bevétel után nem vagy alig kell adózni.

Eljárt felettük az idő

Amerikában elméletileg létezik törvényi szabályozás a fent említett trükkök kezelésére, de a transzferárak hatósági megállapításáról szóló paragrafusokat még a 80-as években írták, így azok nemigen tudnak mit kezdeni az informatikai szektor fejlődésével és az ennek következtében megnyíló kiskapukkal. Az egyelőre nem látszik, Amerikában mihez kezdenek a jelenséggel, de az EU-ban már megindult a politikai szervezkedés. Az Európai Bizottság tavaly év végén azt kérte a tagállamoktól, hogy állítsanak össze feketelistát a Bermudához hasonló adóparadicsomokról, és tegyenek szigorú lépéseket az adóelterelés efféle gyakorlata ellen.

A cloud computingban rejló adózási lehetőségeket együttműködő partnerünk, a Bitport.hu (informatika az üzlet nyelvén) értelmezte.


Kapcsolódó cikkek

2023. október 26.

A mesterséges intelligencia a kiberbűnözésnek is lendületet ad

A vitathatatlan előnyök mellett komoly kockázatokkal is jár a mesterséges intelligencia (artificial intelligence, AI) alkalmazásnak terjedése – áll a brit kormány által csütörtökön ismertetett átfogó szakértői jelentésben. Rishi Sunak miniszterelnök szerint szélsőséges esetekben fennáll annak a veszélye is, hogy az emberiség teljesen elveszíti ellenőrzését az AI-technológia felett.