Hogyan kerüljük el az adatlopást?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Adataink éppoly értékesek, mint vagyontárgyaink. De míg vagyontárgyainkat elzárjuk, őrizzük, addig az adatainkat könnyedén, bármikor kiadjuk, vagy éppen csak nem kezeljük megfelelő óvatossággal – gondoljunk csak a szemétbe kidobott szolgáltatói számlákra, amelyen nevünk, címünk és esetleg más adatunk is szerepel.


Amikor visszaélnek adatainkkal, ellopják azokat, nemcsak anyagi kárt okoznak, hanem a magánszféránkba is behatolnak. Ennek egyik talán kevésbé kártékony, ámde zavaró formája a postaládánkba bedobott, név szerint nekünk szóló, kéretlen levél, de ez – adataink birtokában – egészen a pénzügyi visszaélésig is elmehet.

Munkaügyi e-könyv csomag Koobe Slimbook HD olvasóval

Átalakuló emberi erőforrás menedzsment
Kézírás és karrier
Kezedben a karriered!
Humán controlling eszközök a gyakorlatban
TOP 100 munkajogi kérdés és válasz

 

A Fellowes közelmúltban végzett reprezentatív kutatása szerint a megkérdezett magánszemélyek 40%-nak volt már adatlopással kapcsolatos rossz élménye. Az emberek többsége fél attól, hogy adataik illetéktelen kezekbe kerülnek, de csak akkor tesznek lépéseket és válnak elővigyázatosabbá, ha már megtörtént a baj.

Néhány praktikus tanács arra, hogyan kerülhetjük el ezeket a helyzeteket és hogyan csökkentsük az adatlopás veszélyét:

  • Tartsa személyes adatait, hitelkártyáit, kódszavait és pin kódjait biztonságos helyen (lehetőleg egy zárható fiókban vagy széfben), és ne ossza meg ezeket az információkat olyan emberekkel, vagy társaságokkal, akiket nem ismer, vagy nem bízik bennük!
  • Soha ne dobja ki számláit, blokkjait, hitel- és bankkártya-szelvényeit, banki kivonatait, de még csak a reklámleveleit sem megsemmisítés nélkül. Ha lehetséges, használjon konfetti-vágású iratmegsemmisítő gépet a nagyobb biztonsághoz!
  • Mindig vigyázzon a postájára, különösen, ha olyan épületben lakik, ahol mások is könnyedén hozzáférhetnek ahhoz. Ha elköltözik, legalább egy évig irányítsa át leveleit régi címéről az újra!
  • Átvételkor azonnal ellenőrizzen minden kivonatot és pénzügyi kimutatást, és haladéktalanul jelezze, ha eltérést tapasztal!
  • Rendszeresen ellenőrizze hiteljelentése másolatát!
  • Legyen óvatos, hogy milyen információkat tesz közzé az interneten és kik számára teszi azt láthatóvá. Gondolja végig, mielőtt telefonszámokat, otthonáról készült fotókat, munkahelyet, iskolát, saját címet, születési dátumot vagy teljes nevet tenne közzé!
  • Győződjön meg róla, hogy számítógépe védett az online adatlopással szemben!
  • Hitelkártyájával történt visszaélés esetén azonnal értesítse az esetről bankját, majd tegyen feljelentést a rendőrségen!

Kapcsolódó cikkek

2023. október 26.

A mesterséges intelligencia a kiberbűnözésnek is lendületet ad

A vitathatatlan előnyök mellett komoly kockázatokkal is jár a mesterséges intelligencia (artificial intelligence, AI) alkalmazásnak terjedése – áll a brit kormány által csütörtökön ismertetett átfogó szakértői jelentésben. Rishi Sunak miniszterelnök szerint szélsőséges esetekben fennáll annak a veszélye is, hogy az emberiség teljesen elveszíti ellenőrzését az AI-technológia felett.