Szoftverrel az adócsalás ellen
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A NetReveal nevű szoftverrel drasztikusan növelte Szlovákia a költségvetési bevételeit, Magyarország is tárgyal a szoftver megvásárlásáról.
Adóelkerülési próbálkozások kiszűrésére kifejlesztett szoftvert kínál közép-európai országoknak, köztük Magyarországnak a BAE Systems – írta a Financial Times.
A londoni gazdasági napilap online kiadásának kormányzati forrásoktól származó értesülése szerint a brit vállalatcsoport – Európa legnagyobb haditechnikai konglomerátuma – már tárgyal Magyarországgal, Lengyelországgal és Csehországgal a NetReveal nevű szoftver értékesítésének lehetőségéről.
A Financial Times becslése szerint az Európai Unióban évente 170 milliárd euró áfa befizetése marad el, és e bevételi kiesés hatalmas hányadáért különböző fantomcégek hálózatait terheli a felelősség.
A technológia különösen hatékony lehet az ilyen szervezett adóelkerülési hálózatok felderítésére, és a NetReveal alkalmazásával a szlovák kormány máris igen jelentős sikereket ért el. Szlovákiának becslések szerint évente 3 milliárd euró veszteséget okoznak az áfa-csalások, ám a szlovák kormány márciusban elkezdte alkalmazni a BAE Systems felderítő szoftverjét, amely már az első hónapban behozta az árát, a következő hat hónapban pedig több mint 500 millió euróval növelte az adóbevételeket – áll a Financial Times cikkében.
A lap értesülései szerint a szlovákiai eredmények láttán a magyar, a cseh és a lengyel hatóságok is tárgyalásokat kezdtek a BAE illetékeseivel a technológia megvásárlásáról.
A Financial Times ismertetése szerint a NetReveal a nagy összegű kifizetéseket, a vállalatok tulajdonosi hátterét, valamint az export- és az importadatokat összevetve térképezi fel a pénzügyi tranzakciókat, lehetőséget teremtve a hatóságoknak a csalások észlelésére.
A BAE Systems saját meghatározása szerint a pénzügyi szolgáltatási szektorban a NetReveal vállalati kockázatkezelési megoldásokat kínál, feltárva a „gyanúsan viselkedő hálózatokat” a vizsgált szervezet vevőinek és számlaforgalmának értékelésével a teljes termék- és márkaportfolióban.
(MTI)