A kkv-k alig exportáltak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A nagyvállalatok száma a teljes hazai mezőnyben elenyészőnek mondható, ám a produktumot tekintve egyértelműen ezek vannak domináns pozícióban; súlyuk különösen az exportban nyomasztó. Az InfoTandem heti infografikája.


Néhány tucat híján kereken 400 ezer kettős könyvvitelt vezető, naptári éves adózó nyújtott be társasági adóbevallást a 2012-es esztendőről – derül ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal legfrissebb összesítéseiből. Ez az állomány mintegy 9 ezer vállalkozással kevesebb az egy évvel korábbinál, körülbelül 2 ezerrel több viszont a 2010-esnél.

Gazdálkodási nagyság szerint az összetétel gyakorlatilag nem változott. A legkisebbek továbbra is hatalmas többségben vannak: a 10-nél kevesebb emberrel dolgozó, s legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő éves nettó árbevételű, vagy mérlegfőösszegű mikrovállalkozások aránya 89 százalékos. Az egyel nagyobb kisvállalkozási kategória (10–49 fő, 10 millió euró alatti forgalom) alig 6 százalékot képvisel. A közepesek közé (50–249 foglalkoztatott, illetve maximum 50 millió eurós nettó árbevétel vagy 43 milliós mérlegfőösszeg) pedig csupán 1 százalék sorolható. A fennmaradó hányad tehát 4 százalék; ennyit tesznek ki azok a szereplők, amelyek nem tartoznak a kis- és középvállalkozási (kkv) törvény hatálya alá, azaz javarészt nagyvállalatok.

 

E szóban forgó 400 ezres kör tavaly együttesen 70,6 ezer milliárd forintnyi nettó árbevételt mutatott ki, ami 1,1 százalékos visszaesésnek felel meg. Hiába voltak a mikrocégek több mint 350 ezren, a kettős könyvvitelűek tavalyi (2 százalékos csökkenés után 48,8 ezer milliárd forintra rúgó) magyarországi értékesítéséből már csupán 18 százalékot hoztak össze – nagyjából annyit, mint a másik két kkv-s csoport. Vagyis a 4 százaléknyi nagyok a belföldi forgalom 45 százalékát jegyezték. Még inkább borulnak az arányok a kivitelt vizsgálva, ahol a legnagyobb társaságokhoz már 74 százaléknyi rész tartozik. Általában is elmondható, hogy a vállalatméret növekedésével emelkedik az export aránya a teljes árbevételen belül. A mikrovállalkozásoknál még csupán 8 százalék, a kicsiknél 13, a közepeseknél 29, a nagyoknál pedig 42 százalék körül mozog ez a ráta. Kivitelből származó bevételre egyébként 32,2 ezer vállalkozás tett szert tavaly. Az export bő kétharmada a feldolgozóiparhoz volt köthető.

A társas vállalkozásoknál 2012-ben üzemi szinten 5379 milliárd forint nyereség és 2116 milliárdos veszteség keletkezett. Az egyenlegként adódó 3263 milliárdos üzemi profit tizedével több a korábbinál. Igaz, ha a pénzügyi, biztosítási tevékenység adatait figyelmen kívül hagyjuk, akkor 3,5 százalékos mérséklődés adódik.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 27.

MNB: a magyar bankrendszer stabil és ellenálló

A magyar bankrendszer továbbra is stabil és ellenálló, ezt a kiugróan magas jövedelmezőség, a bőséges likviditás, a megfelelő tőkeellátottság és a hitelportfóliók jó minősége is erősíti – mondta Fellner Zita, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vezető közgazdasági elemzője a jegybank legfrissebb, novemberi pénzügyi stabilitási jelentésének szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján.

2024. november 27.

„A kind of magic” – Átadták a Leader Of The Year elismeréseket 

Az idén jubiláló Bizalom Gálán nyolc kategóriában ismerték el a sikeres magyar vállalatvezetők munkáját, az üzleti példaképnek járó Leader Of The Year díjat Tibor Dávid, a Masterplast elnök-vezérigazgatója érdemelte ki. Az idei évben kimagaslóan sok nő vehetett át elismerést. A 2024-es gála mottója: „A kind of magic”, ami arra utal, hogy a mai üzleti életben nem elég a jó teljesítmény, valami több kell, olyan hozzáállás és megoldások, amelyek sokszor emberfelettiek. 

2024. november 26.

A Gránit Bank részvényeit bevezették a Budapesti Értéktőzsdére

A Gránit Bank működési formája zártkörűen működő részvénytársaságról nyilvánosan működő részvénytársaságra változott hétfőn, egyúttal a társaság rövidített cégneve GRÁNIT Bank Nyrt.-re módosult. Ezzel párhuzamosan – ugyanezen a napon – a Gránit Bank meglévő törzsrészvényeit bevezették a Budapesti Értéktőzsdére – közölte a pénzintézet hétfőn.