Nagyot csökkent az ipari termelés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A csökkenés oka a KSH szerint, hogy idén áprilisban hárommal kevesebb munkanap volt, mint egy évvel ezelőtt.


Áprilisban az ipari termelés volumene 3,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a márciusi kimagasló 14,1 százalékos növekedést követően. A munkanaphatástól megtisztított adatok szerint a termelés 2,5 százalékkal nőtt. A jelentős eltérést a kiigazított és a nyers adat között az okozta, hogy idén áprilisban hárommal kevesebb munkanap volt, mint egy évvel azelőtt – jelentette szerdán második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). 

Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 0,8 százalékkal mérséklődött.

Az év első négy hónapjában 4,9 százalékkal emelkedett az ipari kibocsátás.

Az adatok megegyeznek a június 7-én kiadott első becsléssel. 

Az ipar belföldi értékesítése gyakorlatilag stagnált – 0,1 százalékkal nőtt – ezen belül a feldolgozóiparé 3,1 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest.

Az ipari export volumene 4,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari exportértékesítésen belül a 36 százalékot képviselő járműgyártás kivitele 11,2 százalékkal visszaesett. A feldolgozóipari export 16 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai azonban 4,8 százalékkal nőttek.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

K&H: reálértéken nőhet a cégek árbevétele a következő egy évben

A következő egy évben reálértéken nőhet a cégek árbevétele, átlagosan 7,7 százalékos árbevétel-növekedést és 3,9 százalékos profitbővülést várnak a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások a K&H kkv bizalmi index 2024 első negyedéves felmérése alapján – közölte a bank.